utorok, 08 marec 2022 11:24

Tip na čítanie pre deti: Mandarínková nostalgia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Tip na čítanie pre deti: Mandarínková nostalgia redakcia

Ako naraz zabavíte dieťa, maminu aj babku? Predsa knižkou. A to jedinou. Naraz. Ak neveríte, prečítajte si o krásnom literárnom počine Petra Nagya a Zuzky Smatanovej v našom článku a dozviete sa viac.

Knižka pre detské publikum s ktorou sa zabaví celá rodina? Takou je práve kniha básničiek Petra Nagya, ktoré poznáme skôr v zhudobnenej forme. Generácia terajších rodičov si ich pospevovala na ihriskách škôl a škôlok, „Mandarínka Darinka“ bola hitom, ktorý nestratil nič zo svojho čara ani v súčasnosti.

Hudobný, ale aj literárny trh pre deti dnes ponúka oveľa väčší a rozmanitejší výber žánrov, než tomu bolo v minulosti. Jedno sa však nezmenilo, deti sa túžia smiať a baviť. A to sa s knižkou textov pesničiek pre deti od Petra Nagya určite budú.

Známe aj menej známe hity, ktoré my – rodičia doteraz vieme zaspievať spamäti, naše deti pobavia úplne rovnako. A rovnako aj rozosmejú. Navyše doplnené naozaj veľmi vydarenými ilustráciami Zuzky Smatanovej vyčaria deťom dobrú náladu ako švihnutím čarovného prútika.

Stačí jediný obrázok a hneď vám v ušiach zaznie dobre známy hit z vašich detských čias. Pri čítaní so synčekom som okamžite dostala chuť pustiť mu pesničky, ktorých texty sme si práve prečítali. A mali veľký úspech. Onedlho už si sám pospevoval hity, ktorými pílili jeho rodičia uši jeho starým rodičom.

Vďaka nádherným ilustráciám dostali piesne/básne celkom iný rozmer a knižku si malý čitateľ- nečitateľ rád otvorí aj bez dospelého. Aj babka sa rada prenesie do čias, keď bola ešte len mamou a spolu s vnúčikmi si zopakuje texty známych piesní.

Knihu odporúčam pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Zabavia sa malý, väčší aj najväčší. Ja sa budem veľmi tešiť, ak sa rovnakej cti dostane aj ďalším skladbám z repertoáru Petra Nagya.

(Peter Nagy pre deti; Ilustrovala Zuzana Smatanová; IKAR, a.s. – Stonožka, 2021)

JF

Jana Figurová

Maminka, manželka, kamarátka, dcéra, kolegyňa , ale aj vášnivá čitateľka. To som ja. Rada sa zavŕtam do dobrej knižky a lásku k písmenkám sa snažím preniesť aj na všetkých okolo mňa. Už od malička som bola "hltačkou kníh" a na prázdniny som si brávala so sebou okrem tašky s oblečením aj tašku plnú románov, poviedok a detektívok. Budem rada, ak sa necháte inšpirovať, tu na webe rodicom.sk, knižkami pre Vašich malkáčov, a zažijete spolu pri čítaní tie najkrajšie dobrodružstvá.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.