pondelok, 07 marec 2022 14:30

Tip na čítanie pre deti: „Báť sa“ je v poriadku!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Tip na čítanie pre deti: „Báť sa“ je v poriadku! redakcia

Je v poriadku mať strach. Toto posolstvo nesie knižka Mami, oci, objímte ma od autorky a psychologičky Petry Arslan Šinkovej. Ak neviete akým spôsobom pomôcť deťom prekonávať obavy a strach z rôznych vecí, práve táto knižka je ukážkovým príkladom, ako využiť spoločne strávený čas na rozvoj EQ.

Čo je EQ a prečo je v živote dôležité? Pojem emocionálna inteligencia (EQ) sa do povedomia ľudí dostal až v roku 1995. Psychológ Daniel Goleman, ktorý tento pojem predstavil,  tvrdí, že IQ tvorí len 20% úspechu človeka. Zvyšok tvorí spomínané EQ a rodinné zázemie, či temperament.  Rozvíjanie emocionálnej inteligencie – EQ u detí pomáha pri zvládaní životných situácii nielen v detskom, ale aj „dospeláckom“ veku. Byť chápavým, dobrosrdečným, otvoreným a tolerantným človekom, to chce pre svoje ratolesti každá maminka a ocko.

Kniha Mami, oci, objímte ma prináša tri rôzne príbehy o troch najčastejších strachoch, ktoré prežívajú naši najmenší. Hneď na začiatku knihy pani psychologička Petra Arslan Šinková vďaka návodu pomáha rodičom správne použiť knihu tak, aby z nej mali čo najviac úžitku oni aj ich deti.

Po každom príbehu nasleduje zhrnutie pre rodičov, ktoré im pomôže pochopiť, ako jednotlivé druhy strachu prežívajú deti, ako ich správne nasmerovať, aby s nimi ich pocity zdieľali a nebáli sa komunikovať svoje obavy a strachy. Veľmi nápomocné sú rady, aké otázky deťom klásť, takisto spoločné diskutovanie o príbehu, ktorý si rodič s dieťatkom práve prečítal.

Prvý príbeh v knižke pomáha vyrovnať sa zo strachom z neznámeho – strach z tmy a strašidiel je typickým pre deti vo veku 4-5 rokov. Autorka už priamo v príbehu dáva tipy, ako tieto strachy prekonať, ako sa im postaviť čelom.

Druhý príbeh zdieľa pocity malého školáka Maťka, ktorý má strach ísť do školy, pretože je šikanovaný starším spolužiakom. Vďaka takýmto príbehom môžeme spoločnými silami vytvoriť pre deti bezpečný priestor, kde sa neboja s nami komunikovať o čomkoľvek. Téma pomáha otvárať otázky, ku ktorým sa možno bežným rozhovorom nedostaneme. Prečítanie príbehu o strachu zo šikany pomáha nielen šikanovaným, ale aj tým, čo šikanujú, pozrieť sa na situáciu z inej perspektívy. Autorka v radách a tipoch pre rodiča a dieťa vyzdvihuje dôležitosť pocitu istoty, bezpečia a bezpodmienečnej lásky v domácom prostredí.

Tretí príbeh odokrýva detské vnímania návštevy lekára. Práve strach z bolesti a návštevy lekára/zubára je pre deti veľmi ťažké prekonať. Preto je dôležité veľa sa pýtať a počúvať. A takisto aj veľa rozprávať a vysvetľovať.  Hovorí sa, že „strach má veľké oči“ a naozaj niekedy stačí len podrobne deťom vysvetliť, prípadne ukázať, čo ich čaká v ambulancii. Príbeh opať ponúka rady a návody, ako čo najlepšie pomôcť deťom nabrať odvahu na dôležité životné kroky.

Ku každému príbehu patria krásne ilustrácie Kataríny Gasko, ktoré sú nenahraditeľným pomocníkom pri čítaní a vysvetľovaní príbehov našim najmenším.

Strach je prítomný v živote človeka po celý život. V každej životnej fáze máme strach z niečoho iného. Preto je nesmierne dôležité ho nepotláčať, nevysmievať sa zaň, ale akceptovať ho a vedieť sa o ňom úprimne porozprávať.  Pre našich najmenších sme tu my – dospelí práve na to, aby sme ich objali, vypočuli a povzbudili, keď to najviac potrebujú.

 

(Mami, oci, objímte ma; Petra Arslan Šinková; Fortuna Libri; 2021)

JF

 

Jana Figurová

Maminka, manželka, kamarátka, dcéra, kolegyňa , ale aj vášnivá čitateľka. To som ja. Rada sa zavŕtam do dobrej knižky a lásku k písmenkám sa snažím preniesť aj na všetkých okolo mňa. Už od malička som bola "hltačkou kníh" a na prázdniny som si brávala so sebou okrem tašky s oblečením aj tašku plnú románov, poviedok a detektívok. Budem rada, ak sa necháte inšpirovať, tu na webe rodicom.sk, knižkami pre Vašich malkáčov, a zažijete spolu pri čítaní tie najkrajšie dobrodružstvá.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.