Vytlačiť túto stránku
streda, 05 november 2008 00:00

Deti sa rýchlo naučia, ako manipulovať s rodičmi

Napísal(a) prerodicov.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Betka mala dva roky. Jej rodičia sedeli na pohovke. Betka poprosila mamičku o jogurt. Mamička jej odmietla s tým, že za chvíľu bude obed. Dcéra ani na okamžik nezaváhala a otočila sa na otca. „Tati, daj mi prosím jogurt.“ Ako sa má otec podľa vás zachovať?
Ak ste odpovedali: nedať sa zmanipulovať a jogurt mu nedať, keďže matka túto možnosť zamietla. Deti sa totiž už v rannom veku naučia manipulovať. Ak ich odmietne matka, obrátia sa na otca a zase naopak.

 

Čím sú staršie, tým je to horšie.
„Ja som to vedela, že som sa mala najskôr spýtať tata,“ by zrejme bola reakcia dieťaťa v prípade, ak by otec dieťaťu jogurt dal.
Dôslednosť je dôležitá nielen vo vzťahu rodičov voči deťom, ale tiež medzi rodičmi. Pokiaľ je otecko veľmi povoľný a mamička veľmi prísna, deti sa skoro naučia manipulovať. Dôsledky sú katastrofálne. Deti sa rýchlo
naučia, ktorého rodiča majú o čo požiadať a patrične to využívajú.

Dohodnite sa na pravidlách
Aby ste tomu predišli, mali by ste sa so svojim partnerom dohodnúť na pravidlách vedenia domácnosti a na tom, čo očakávate od detí. Dohovorte sa, čo si deti budú musieť zaslúžiť a čo nie. Zhodnite sa na tom, kedy a ako ich budete trestať. Ujasnite si výchovné postupy. Pokiaľ spolu v niečom nesúhlasíte, nie je to problém, ale nedohadujte sa o tom v prítomnosti detí. Dokonca aj keď sa zhodnúť môžete, vystupujte voči deťom jednotne. Ak je to nutné, hľadajte kompromis. Keď sa budete dohadovať pred deťmi, ukážete im, kde ste zraniteľní. Potom od detí budete počuť výroky typu: „No ocko proti tomu nič nemá,“ alebo „mama povedala, že by som mohol ísť.“

Napíšte si zoznam nežiadúcich chovaní
Pohovorte si s partnerom o poriadku. Otvorene hovorte o tom, čo cítite a čomu veríte. Zdieľajte sa pravidelne so svojimi nápadmi. Napíšte si zoznam nežiadúcich chovaní a rozmyslite si, ako sa k nim postavíte. Potom na nežiadúce chovanie príde rovnaká reakcia, či už je nablízku otec, alebo matka. Keď sa vyskytne nepredvídaná situácia, počkajte na partnera. Jednoducho povedzte: „Budeš musieť počkať. Chcem sa o tom poradiť s oteckom.“ Tak deti pochopia, že to myslíte vážne. Zistia, že spolupracujete, a nebudú sa pokúšať zneužívať jedného proti druhému.

Nečakajte na tatka
Nepleťte si tento prístup s reakciou typu: „Len počkaj, keď sa tatko vráti domov.“ Nenechávajte riešenie všetkých výchovných problémov len na jednom z rodičov. Mimoriadne priestupky je nutné preberať spoločne. Bežný, každodenný poriadok presadzujte okamžite. Pokiaľ matka necháva trestanie iba na otcovi, deti ju nikdy nebudú poslúchať. Keď je s deťmi sama, musí sa ujať vodcovskej a vychovávateľskej role ona.
Dôslednosť nebýva jednoduchá, ale vždy stojí za námahu. Myslite na budúcnosť. Nedovoľte, aby sa drobné problémy rozrastali. Reagujte na hnevanie okamžite. Nebojte sa odmietnuť. Ujasnite si prístup k výchove s partnerom, a to i v prípade, že ste rozvedení. Urobte všetko pre to, aby ste nesprávne chovanie riešili dôsledne.
Autor - Sal Severe je skúsený americký psychológ zaoberajúci sa deťmi s poruchami chovania.
Ak vás jeho rady zaujali, tak množstvo podobných o tom ako postupovať, keď vás deti neposlúchajú, sa dočítate v knihe vydavateľstva PORTÁL „Co dělat, aby se vaše děti správně chovali."