streda, 05 november 2008 00:00

Pri hudbe sa dá hrať aj oddychovať

Napísal(a) prerodicov.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V mnohých domácnostiach sa cez týždeň po šiestej hodine večer začínajú z izieb ozývať zvuky, zväčša neprepočuteľné nielen pre obyvateľov bytu, ale aj pre susedov na okolí. Pubertiaci „frčia“ na hitparádach a sezónnych hitoch, z obývačiek sa ozýva televízor, a z neho sa rinú ďalšie tóny: reklamné slogany, sladkastá melódia telenovely či trioly z akčného filmu.

 

Málokoho napadne po príchode domov len tak si vypočuť hudbu. Ale je niekoľko dôvodov, prečo siahnuť po dobrej hudbe.
Ponoriť sa do hudby a vychutnať si ju je neopakovateľným zážitkom. A to nemusíte byť virtuóz, intelektuál, hudobný znalec ši fajnšmeker. Výber hudobného žánru závisí len od vás: nikto vás nebude posudzovať na základe toho, či si doma z prehrávača či veže zapnete ľudovky, country, vážnu hudbu alebo džez. Podstatné je, že sa z vás na chvíľu stane poslucháč. Hudba totiž pomáha výborne relaxovať. Vaše deti by o tom dokázali rozprávať. Čo myslíte, prečo u nich v izbe dokola hučí hudba alebo majú na ušiach zakvačené slúchadlá od CD prehrávača či wolkmena?
Hudba vám aj po namáhavom a stresujúcom dni pomôže na chvíľu spomaliť, ponoriť sa do iného sveta, nechať sa strhnúť emóciami, doslova „vypnúť“ a pripraviť sa tak na činnosti, ktoré so starostlivým vedením domácnosti súvisia. Po príchode domov si stačí na polhodinku sadnúť do kresla, vyložiť nohy, zhasnúť svetlo a zapnúť obľúbené songy... Vyskúšajte to a budete prekvapení, koľko energie vám zrazu zostane pre domáce práce a varenie.

Na rozdiel od televízora má počúvanie hudby jednu veľkú výhodu: nezamestnáva váš zrak ani ruky, takže popri počúvaní hudby môžete veselo piecť, variť, umývať riad. Ani žehlenie s obľúbenými skladbami od vašich milovaných interpretov nie je viac otravnou činnosťou. Keďže počúvanie hudby na rozdiel od pozerania televízora málokedy podsúva prežívanie cudzích príbehov, ostáva vám popri tom všetkom aj čas na rozmýšľanie o vašej rodine, o živote, o povinnostiach aj radostiach, ktoré na vás čakajú.

A možno vás hudba dokonca roztancuje! Prinajmenšom si však budete pospevovať refrén alebo klepkať nohou do rytmu. Uvidíte, aké budú vaše deti prekvapené, keď sa ich spýtate, či by vám ku vareniu nepožičali to fajn CD-čko, ktoré ste počúvali minulý víkend... Hudba stavia mosty, a tak možno aj vám otvorí novú možnosť, o čom sa príjemne porozprávať s vaším dieťaťom. Určite váš záujem ocení.

Naše tipy

Cvičte s hudbou
Chcete trénovať svoje telo? Pustite si k cvičeniu hudbu. Uvidíte, ako vám to odrazu pôjde ľahko. Cvičiť však môžete aj svoju dušu a intelekt. Vďaka hudbe si môžete cibriť vkus, pomôže vám uvoľniť negatívne emócie, naučí vás vnímať krásu, vaša duša sa stane citlivejšou. Hudbou tiež môžete rozvíjať tvorivosť vás aj vašich detí.

Vyfarbite si hudbu
Vytiahnite zo šuflíka farebné pastelky alebo farby, pripravte pre každého v rodine biely papier, pustite inštrumentálnu skladbu a všetci skúste ťahmi štetca vo forme liniek či jednoduchých geometrických tvarov vaše pocity z hudby. Aké farby použijete – žiarivo veselé alebo chladné?
Ak máte chuť, porozprávajte sa o vašich malých rodinných kúskoch abstraktného umenia – alebo ich len tak ako dekoráciu magnetkou prilepte na chladničku. Práve tieto obrázky budú ešte dlho spomienkou na príjemne strávené popoludnie.

Zahrajte sa s hudbou
Urobte si v byte miesto na pohyb. Pustite si ako podmaz pomalú inštrumentálnu skladbu alebo zvuky mora, postavte sa vo dvojici oproti sebe, natiahnite ruky čo najbližšie dlaňami k sebe tak, aby ste sa však dlaňami nedotýkali. Jeden bude viesť, vymýšľať pomalé, vláčne pohyby, druhý ho simultánne napodobňuje. Budete prekvapení, ako vám už do piatich minút napadnú originálne tanečné kreácie! Pokiaľ sa hre naplno otvoríte a necháte zo seba aj do seba prúdiť energiu, dlane vás obidvoch budú príjemne teplé až horúce. Na konci každý pošúchajte dlaň o dlaň, akoby vám bola zima, a potom sa nimi dotknite čela vášho zrkadlového partnera. Táto hra zbližuje a pomáha relaxovať.

Hádajte, o čom spieva
Fantáziu a kreativitu u detí pomáha rozvíjať aj nasledujúca hra. Vyberte pesničku, ktorá je spievaná v jazyku, ktorému nerozumiete. Vy vyberte deťom ruskú častušku, oni vás možno prekvapia šansónom alebo rapom v angličtine. Pustite skladbu, zatvorte oči, vnímajte každým pórom pokožky hudbu a skúste si predstaviť o čom asi tá skladba je. Potom sa o tom porozprávajte. Ten, kto vybral skladbu by mohol mať pripravený preklad textu aj s originálom, aby ste sa presvedčili, či ste sa trafili do čierneho.

Mária JuritkováNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.