nedeľa, 09 november 2008 00:00

Ako čítať deťom rozprávky

Napísal(a) prerodicov.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)


Deti večerné rozprávky od svojich rodičov vyslovene milujú. „Ešte jednu, prosíííím,“ počuť často z detských izieb, kde sú rozprávky na dennom poriadku. Chcete, aby mali vaše deti z čítania rozprávok ešte väčší zážitok? Poradíme vám, ako na to.

 

Prvá rada znie: deti majú rady, keď ten, kto im číta, zároveň príbeh akoby aj hrá. Pritom je dôležité meniť tón hlasu, podobne to robia herci ako na javisku, aby sa dieťa do príbehu vžilo, chvelo sa, s napätím čakalo, čo bude ďalej, malo strach, bolo dojaté, cítilo nepokoj alebo sa bavilo, nechalo sa prekvapiť vývojom udalostí a nakoniec sa s uľahčením dočkalo rozuzlenia.

Za druhé, nemusíte sa báť pri čítaní knižky nahradiť slovo alebo spojenie slov, ktoré sú pre dieťa príliš zložité, iným, bližším výrazom. Máte pri čítaní úplnú slobodu – môžete uplatniť vlastnú tvorivosť a prispôsobiť text k svojmu obrazu, a hlavne prispôsobiť ho dieťaťu (zjednodušiť ho, pozmeniť niektoré slová a pod.).


Tretia rada pre vás je: Deti majú veľmi rady, keď sa im čítajú rovnaké príbehy tak dlho, až poznajú celé pasáže naspamäť. A ak ich prečítate vždy s rovnakým nadšením, očarí deti taký príbeh znovu, akoby to bolo prvýkrát.

Príbehy, ktoré s obľubou počúvajú niekoľkokrát, majú u detí hlbokú odozvu a nachádzajú v nich odpovede na otázky týkajúce sa úrovni ich vývoja.

Je preto úplne prirodzené, keď dieťaťu vyhoviete v jeho želaní a budete príbeh veľakrát opakovať. Ale pozor – deti vyžadujú rovnaký tón hlasu, rovnaké slová, rovnaké tajomstvá!

Vybrané z knihy Vaše dieťa vo veku od 1 do 3 rokov, so súhlasom vydavateľstva PortálNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom