piatok, 28 november 2008 00:00

Aj s malými deťmi treba hovoriť o sexe. Ale ako?!

Napísal(a) prerodicov.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: Miro Čačík Foto: Miro Čačík

Už od útleho detstva deti radi kladú rodičom otázky ohľadom sexuality. Pozorujú sa, pozorujú rodičov pri obliekaní či kúpaní, a pýtajú sa. Rodičia im spravidla zvyknú len odvrknúť: "Na to máš ešte čas!“, alebo „Keby ťa tak zaujímala aj škola!“

 

Sexuológovia však upozorňujú, že ak s deťmi nebudeme hovoriť otvorene o sexuálnych témach, môže sa nám to vypomstiť – napríklad aj tým, že ich sexuálny život sa začne skôr. Navyše, nebudú nám v tejto oblasti dôverovať a všetko dôležité sa aj tak dozvedia z iných zdrojov. Ako sa však o tom s nimi rozprávať, a hlavne, kedy začať?

Sexuológovia hovoria, že spravidla platí, že deti do dvoch rokov začínajú pozorovať svoje telo, a niekedy si siahajú na pohlavné orgány. Je to však viac-menej zo zvedavosti, nie je v tom žiaden sexuálny úmysel.Až deti predškolského veku si jasne uvedomujú, že ON je chlapec, a ONA je dievča. V tomto veku môže mať aj dieťa prvé zvedavé otázky.

Mali by sme mu na ne odpovedať, a ak je to možné, „neošívať“ sa pritom veľmi, pretože deti rýchlo vycítia, že rodičom táto téma nie je príjemná a môže sa stať, že sa prestanú pýtať.Ak sa pýtajú, môžete im tiež nenáročnou formou vysvetliť, ako deti prichádzajú na svet. V tomto veku deti je vhodné použiť prirovnanie o semiačku, ktoré v maminom brušku pomaly narástlo. Kde sa to semiačko v brušku vlastne vzalo či ako bábätko prišlo z bruška na svet im môžete vysvetliť až neskôr.

Deti tesne pred nástupom do školy už prejavujú aktívny záujem o zvláštnosti druhého pohlavia. To vedie k vzájomnému prezeraniu sa a "obchytkávaniu." „Ukazovali sme si s Mišom spodky,“ hovorí 6-ročná Ivetka a s jemným červenaním ukazuje na svoj rozkrok. V podobnom prípade by sme nemali prehnane reagovať výčitkami či zákazmi, ani dieťaťu dávať najavo, ako nás jeho správanie pohoršilo. Je to totiž prirodzený psycho-sexuálny vývin, ktorý sa nedá potlačiť.

redakcia NašaRodina.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom