pondelok, 28 máj 2012 00:00

Hrajte sa s deťmi, pomáhate im vo vývoji

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: Miro Čačík Foto: Miro Čačík

Zdalo by sa, že hra je pre dieťa niečím ako náplňou času, ktorý nemôže tráviť s rodičom. Niečo, čím sa zabaví. Málokto však vie, že hry sú pre detský vývoj nesmierne dôležité.  Pre dieťa v predškolskom veku je totiž hra najdôležitejšou činnosťou.

 

Pomocou nej sa deti učia sústrediť, dokončiť činnosť, hrou tiež spracovávajú svoje zážitky a skúsenosti. Dôležité je však aj to, aké hry a hračky pre svoje zlatíčka zvolíte, aby dieťa nielen zamestnali, ale tiež mu pomohli k správnemu rozvoju.

Hovorí sa, že v jednoduchosti je sila. Platí to aj o hračkách: čím jednoduchšia hračka je, tým väčší priestor dáva dieťaťu k zapojeniu fantázie, kombináciám, vytváraniu vlastných spôsobov a pravidiel hry s ňou. Pokiaľ je hračka zložitá, na prvý pohľad hotová a dokonalá, nedá sa s ničím kombinovať. Dieťa ju potom dokáže použiť len tak, ako bola navrhnutá a rýchlo ho omrzí, pretože pri nej nenachádza žiadne variácie.

Veľmi vhodnou hračkou v tomto ohľade je Lego Duplo, pretože ponúka malým kreatívcom priestor pre využitie vlastnej fantázie pomocou stavebnicových kociek, postavičiek a ďalších herných súčastí. Klasické stavebnicové kocky deti využijú k rozvoju svojej vlastnej predstavivosti - z kociek stavajú tvary, ktoré ich len napadnú. Lego Duplo však naviac disponuje aj tematickými setmi, ktoré deťom predstavujú, ako to vyzerá v reálnom svete. Učia sa tak hrať sa na farmárov, policajnú stanicu, navštíviť zoo alebo hasiť požiar.

Hra tak pre dieťa nie je len "obyčajné" organizovanie hračiek alebo ich častí, nesie so sebou vymýšľanie nových postupov alebo dosahovanie nových cieľov. Hrou u detí podporujeme správny rozvoj koncepčného myslenia. Deti sú pomocou stavebníc schopné vymyslieť nové spôsoby hry a nové riešenia, ktoré uplatňujú napr. pri stavbe domu a jeho súčastí, teda okien a dverí. A práve táto nenásilná forma učenia maximálne podporuje vytvárenie nových stratégií.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Význam probiotík pre zdravý…

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom...

Prev Next