pondelok, 05 september 2011 18:55

Narodenie dieťaťa môže zbúrať vaše manželské šťastie

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Najhoršia situácia nastáva u párov, ktoré spolu dlho žijú pred manželstvom či pred počatím dieťaťa. Najhoršia situácia nastáva u párov, ktoré spolu dlho žijú pred manželstvom či pred počatím dieťaťa.

Postav dom, zasaď strom a urob dieťa. Toto porekadlo prezentuje ako ideál životného šťastia a spokojnosti. Ak ho naplníš, mal by si byť šťastný. Podľa psychológov to tak však nemusí byť: narodenie dieťaťa v rodine údajne môže znamenať až koniec manželského šťastia!

Áno, je to tak… Máloktorá z dvojíc je totiž pripravená na psychický nápor, ktorý zo sebou narodenie dieťaťa prináša. Koniec sladkým romantickým večeriam či víkendom – prvoradá je starostlivosť o dieťa. Koniec romantike v posteli: už sa nemôžete riadiť heslom – mám na teba chuť, poďme na to – ale len trpezlivo čakať, kým dieťa zaspí (miláčik, až večer). A vtedy už spravidla budete tak unavení, že na sex nebudete mať ani pomyslenie.

Koniec dobrým zárobkom: narodilo sa vám dieťa? Teraz už budete musieť vyžiť len z manželovho platu a stanete sa na ňom finančne závislá. Nie vždy dobrý pocit pre doteraz samostatne zarábajúcu ženu. Z rozsiahlej štúdie vedcov z University of Denver a univerzity Texas A&M je to viac než zrejmé: vyplynulo z nej, že práve príchod detí do manželstva z neho vypudí partnerské šťastie a pohodu a prináša naopak problémy a stres. V osemročnom výskume vedci z sledovali 218 párov.

Až 90 percent z nich(!) zažilo po príchode prvého dieťaťa prudký pokles manželského šťastia.„Páry, ktoré nemajú deti, tiež zažívajú zníženie kvality manželstva v priebehu času. No príchod dieťaťa do rodiny tento pokles veľmi urýchľuje, obzvlášť v období krátko po pôrode, kedy sa manželia prispôsobujú novej situácii,“ tvrdí profesor psychológie Scott Stanley z University of Denver.

Najhoršia situácia nastáva u párov, ktoré spolu dlho žijú pred manželstvom či pred počatím dieťaťa. Jeho príchod totiž výrazne zmení dlho zabehnutý systém, na ktorý si obaja partneri zvykli. Túto zmenu nesú horšie ako dvojice, ktoré spolu začnú žiť a krátko na to počnú dieťa. Len minimum párov uviedlo, že po pôrode sa ich vzťah či manželstvo zlepšilo. To sa týkalo vzťahov s vyššími príjmami. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Personality and Social Psychology.

Čo si o tom myslíte vy? Majú vedci pravdu alebo sa mýlia?

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom