streda, 19 júl 2017 13:19

Šoférujete? Predvídajte a nepodceňujte letný dážď

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Šoférujete? Predvídajte a nepodceňujte letný dážď Foto: Pixabay.com

Od začiatku letných prázdnin sa roztrhlo vrece s množstvom autonehôd na cestách. Za obeť padajú nielen šoféri áut, autobusov, kamiónov, ale i spolujazdci. Vyšší počet tragédií za posledné dni je dôkazom, že netreba podceňovať ani počasie, ani mikrospánok a už vôbec nie je na mieste preceňovať vlastné schopnosti a možnosti. 

V letných horúčavách padne dážď či búrka z tepla veľmi vhod. Je to akási forma osvieženia po celodenných vysokých teplotách. Avšak, na cestách môže poriadny letný dážď i zabíjať - predbiehanie na mokrej vozovke v kombinácii s vysokou rýchlosťou býva často príčinou tragickej autonehody, pri ktorej mnohokrát zahynú aj nevinní a opatrní ľudia. Chybu majú väčšinou na svedomí príliš odvážni a nezodpovední vodiči, ktorí nezvládnu jazdu a dostanú sa pod vplyvom dažďovej vody na ceste do šmyku. Nasleduje zrážka s protiidúcim vozidlom. Takéto prípady sú, bohužiaľ, veľmi časté, najmä pokiaľ šoféri v letných búrkach neprispôsobia jazdu stavu vozovky. Silné prehánky sú nebezpečné, prichádzajú náhle a skutočne nie je vhodné ich podceňovať.

Pozor na horúčavy - klimatizácia únavu nezaženie
Rovnako nebezpečné sú vysoké teploty, pretože vodičov rýchlo vyčerpávajú a oveľa skôr sa dostaví únava. Nebezpečenstvo prichádza prevažne v podobe mikrospánku, ktorý je prakticky neovplyvniteľný a ľudská myseľ ho nedokáže ovládať. Človek si údajne neuvedomuje príchod mikrospánku – je neočakávaný a môže trvať len zlomky sekúnd. No aj tie môžu byť osudné a okamih nepozornosti môže spôsobiť fatálne nešťastie. Záchranári aj lekári odporúčajú šoférom v letných mesiacoch viac oddychu a prestávok počas jazdy. Východiskom nie je ani klimatizácia – tá únavu len oddiali, rozhodne ju nepotlačí úplne. Odborníci teda varujú pred jazdou dlhšou než tri hodiny vkuse, ale i pred ostrým slnkom a neskúsenými vodičmi v požičaných karavanoch.                                    

Predvídavosť  a dobré životné poistenie pomôžu
Za volantom treba, samozrejme, rešpektovať pravidlá cestnej premávky, dbať na vysokú mieru koncentrácie, predvídať správanie ostatných vodičov, ale nápomocné môže byť aj vhodne nastavené životné poistenie. V prípade vážnej nehody každému postihnutému pomôže  finančná injekcia v podobe poistného plnenia.

NN Životná poisťovňa prišla toto leto (od 1. 7. do 31. 8. 2017) na trh s horúcou akciou "Eurodiaľnica" najmä pre tých, ktorí v rámci dovoleniek trávia mnoho času na cestách. „Je všeobecne známe, že v lete sa na cestách pohybuje viac ľudí smerujúcich na dovolenku za oddychom. Rozhodli sme sa preto ponúknuť novým klientom, ktorí si u nás uzatvoria rizikové životné poistenie NN Protect alebo investičné poistenie NN Smart, bonus v navýšení poistného plnenia o 50 000 eur v prípade smrti úrazom pri dopravnej nehode na diaľnici. A keďže v čase prázdnin sú častým cieľom zahraničné destinácie, vzťahuje sa naša aktuálna ponuka i na cesty mimo Slovenska,“ predstavuje letnú novinku generálny riaditeľ Peter Brudňák. Klienti sú tak chránení na diaľnici a rýchlostnej ceste na území SR, na diaľnici vo Švajčiarsku, v štátoch EÚ či Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Nórsko, Lichtenštajnsko).

 Riziká letného cestovania:

 • náhle dažďové prehánky,
 • väčší počet neskúsených vodičov v požičaných motorových vozidlách,
 • cyklisti a chodci,
 • negatívny vplyv striedajúcich sa teplôt na ľudský organizmus,
 • únava z tepla,
 • dlhé trasy na ceste k moru,
 • nepredvídateľný mikrospánok.

 Vedeli ste, že...

 • v SR vlastní vodičské oprávnenie takmer 3 a pol milióna obyvateľov,
 • počas letných mesiacov 2016 sa stalo až 1 168 dopravných nehôd s fatálnymi následkami,
 • na cestách EÚ prišlo vlani o život 25 500 ľudí,
 • najviac smrteľných obetí bolo na cestách v Bulharsku, Rumunsku a Lotyšsku - až 90 obetí na 1 milión obyvateľov, na Slovensku to bolo 50 obetí na 1 milión obyvateľov,
 • medzi najobľúbenejšie zahraničné destinácie Slovákov patrí Chorvátsko (13, 4 %), Česko (4, 7 %), Grécko (4,3 %), Taliansko (4,2 %), Bulharsko (3,9 %) a Egypt (3,1 %).

 Zdroj: Ministerstvo vnútra SRNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next