pondelok, 26 jún 2017 14:03

Keď je svokra jednou veľkou katastrofou Doporučený

Napísal(a) Zuna
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
pixabay.com pixabay.com pixabay.com

Máloktorá žena si uvedomuje, že vydajom si neberie len muža, ale aj celú jeho rodinu. Veľakrát sa to ešte dá "vykývať," no keď prídu na svet deti, neraz si novopečená mamička vypočuje svoje od skúsenej svokry...

"Svoju svokru som milovala," tvrdí Martina, ktorá mala pred svadbou so svokrou naozaj nadštandardný vzťah. "V našej rodine sa o nás rodičia nejako nestarali. Mali sme síce základné potreby, no nikdy sme sa nerozprávali o trápení a problémoch. Keď som prišla do mužovej rodiny, bola som milo prekvapená srdečnosťou a otvorenosťou. Vtedy som ešte netušila, že tá otvorenosť bude najväčším kameňom úrazu..," mamička dnes už sedemročného Lukáša nerada spomína na nešťastné chvíle, ktoré ju takmer stáli manželstvo...

Výpoveď, z ktorej vás zamrazí

"Aj po svadbe som hocikedy zbehla k svokrovcom na kávu. Svokra mi vždy upiekla koláč, starala sa o mňa a mne to imponovalo. Ešte som sa smiala na tom, že ak sa nedajbože s mužom rozvedieme, určite prídem bývať k ním. Svokra pri tých slovách rástla, pretože sama nemala dcéru, po ktorej tak túžila. Začala na nás tlačiť, kedy bude bábätko. Dokonca mi kúpila aj erotickú spodnú bielizeň, čo som však vnímala trošku cez čiaru, ale privrela som oči. Bola som jednoducho naivná. No nemohli sme mať dieťa. Mužova mama so mnou chodila po vyšetreniach a keď som konečne ukázala dve čiarky na teste, rozplakala sa so mnou. Skutočné peklo však paradoxne začalo tehotenstvom. Volala mi 10x denne, aby sa uistila, čo som jedla a ako mi je. Vždy som podľa nej jedla málo. Posielala mi kvantum jedla a vo všetkom ma poučovala. Preberala s nami výber mien a trvala, že dcéra sa bude volať Terka - po jej mame, s čím som zásadne nesúhlasila.Toto dieťa bolo moje a manželove, nie jej," spomína Martina, ktorá mala jediné šťastie v tom, že muž sa vždy postavil na jej stranu. Svojej mame rázne vysvetlil, že ona už mala možnosť dať meno svojmu dieťaťu, tak nech to isté dovolí aj im. 

"Počas tehotenstva ma neskutočne boleli kríže. So zvolením gynekológa som si išla zaplávať, no spomenula som to pred svokrou. Tá vtrhla na plaváreň a urobila mi scénu pri bazéne. Kričala na mňa, či chcem o to decko prísť, keď leziem do vody. Hanbila som sa ako pes." Martina sa samozrejme začala svokre vyhýbať, no tá nechápala, čo robí zle. Začala ju citovo vydierať, aj chodiť na neohlásené návštevy, pri ktorých jej upratovala byt podľa jej predstáv. "Mala som zavesené prádlo a ležala som na gauči. Prišla ku mne, chytila ma za ruku a povedala mi, že ona ma naučí, ako sa to robí. A všetko mi prevešala ešte raz. Myslela som si, že ju roztrhnem."  

Ale to nebolo všetko. Najhoršie začalo po narodení syna. "Keď sme prišli domov z pôrodnice, tešila som sa, ako sa s malým a s mužom budeme celý víkend váľať v posteli. Kľud, pokoj, zamkneme dvere, vypneme telefóny a konečne si budeme užívať spoločný čas ako rodina,"  spomína si Martina. "Aké však bolo moje sklamanie, keď som vo dverách objavila svokru. Nenapadlo mi, že keď má kľúče od bytu, že ju napadne pozvať sa k nám domov. Stále mi brala malého, keď som dojčila, chytala mi prsníky. Pritom tá žena v živote nedojčila. Celý víkend som prerevala. Muž si myslel, že sú to najmä hormóny, no keď som mu povedala, že naozaj nezvládam jeho mamu, zaviezol ju domov. Dva dni sa s nami nerozprávala, potom to začalo odznova."  Martinina svokra je jasným príkladom toho, keď je cesta do pekla dláždená dobrými úmyslami. 

Babička, Šťastný, Rodina, Senior, Starý, Žena, Staršiepixabay.com

"Nič, čo som spravila, nebolo dobré. Malého som nenechala vyrevať (lebo svokra to robila), dojčila som ho aj po polroku (svokra nedojčila vôbec), spával s nami (čo bolo podľa svokry nehygienické) a nedávala som mu chudákovi od 4. mesiacov žuť slaninu," mladá mamička vymenuváva len pár príkladov, z ktorých naozaj bolí žalúdok. 

"Nakoniec som jej musela stanoviť jasnú hranicu. Odmietla som k nej chodiť na návštevy a mohla k nám prísť, len keď bol doma aj muž. Ten jej tiež povedal svoje, pretože mal po krk toho, ako sa hádame len kvôli nej. Milovala ma. Veľmi, no len keď som sa správala podľa jej predstáv. No mám svoj život, rovnako ako aj môj muž a syn a ona to musí pochopiť."

Martina spätne vidí hlavnú chybu v tom, že svokre nespravila ráznu hranicu. Dlho bola ticho, až ju to takmer položilo. A všetkým ostatným maminám odkazuje: "Stojte si za svojím. Oplatí sa to!"

Naposledy zmenené pondelok, 26 jún 2017 15:00


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next