Na prvom mieste mama

Čo by sa stalo, keby ste aspoň raz za čas uprednostnili seba pred potrebami dieťaťa? Máme právo byť sebecké? Možno vás trošku prekvapíme...

Ste unavené. No jeden náročný deň strieda druhý. Ešte náročnejší. Už naozaj nevládzete. Dve deti (mladšie ako tri roky), si vyžadujú neustálu pozornosť, keď spia, snažíte sa rýchlo navariť či upratať. A manžel? Po náročnej šichte od vás čaká trojchodovú večeru a divoký sex. Kde v tomto scenári je miesto pre ženu ako bytosť? Sme gazdinkami, matkami a manželkami. Ale máme vôbec právo byť sami sebou? Jedna mamička sa podelila so svojim zistením:

 Mary sa začala liečiť na ťažkú depresiu. Nechápala, čo robí zle. Obetuje sa pre všetkých, no neostáva jej čas na samu seba. Psychologička jej poradila jednu vec. Aj keby sa mala zrútiť celá domácnosť, musí si nájsť nejaký čas pre seba. Aj keby to znamenalo, že rodina bude celý týždeň fungovať na vrecúškových polievkach. Mary si jednoducho nemá kedy dobiť baterky a únava ju začína úplne zožierať. 

Až 59% matiek na materskej "dovolenke" trpí pocitom únavy a frustrácie. Vyjadruje sa, že vôbec nemá čas na svoje záujmy.

Kvalita vzťahu s deťmi sa nedá zmerať kvantitou. Neznamená to, že najlepšia matka je tá, ktorá strávi 24 hodín denne, 7 dní v týždni so svojimi ratolesťami. Každá matka potrebuje čas pre seba. Aj keby to malo byť len 20 minút zamknutá v kúpeľni. 

 Žena, Celkom, Krásna, Šťastný, Bruneta, Sexy, S Úsmevompixabay

Podľa psychologičky, Samanthy Ettus, je hlavná chyba v tom, že rodičovstvo berieme ako olympijskú disciplínu. Nepripustíme si žiadne zlyhanie, a všetko chceme robiť dokonale. A to vedie k jedinému – k stavu totálnej vyčerpanosti.

„Radšej budem s dieťaťom dve hodiny tu a teraz,“ akoby som s ním mala byť celý deň a popritom čumieť do mobilu. Oveľa lepšie si užijeme čas, ktorý strávime spolu," tvrdí jedna z mám.

Keby naše staré mamy počuli tieto rebelanské myšlienky, asi by sa zhrozili nad našimi trúfalými predsavami. Dokázali nielen chodiť na pole, variť a upratovať, ale i splodiť, donosiť a vychovať deti, ktorých počet sa neraz blížil k futbalovej jedenástke. No aká bola za to daň? Mali deti naozaj mamu? Alebo ich vychovávali starší súrodenci?

Máme právo byť sebecké. Aj na pár minút. Skúste najprv stráviť o samote pár minút. Zavrite sa do kúpeľne, ale neberte si so sebou telefón. Ak vám to dovolí počasie, choďte sa prejsť, ale neurobte popritom týždenný nákup. Naučte sa byť sama so sebou. Zhlboka dýchajte. Buďte pre seba. Veď vy ste ten jediný človek, ktorý vás nikdy, ale naozaj nikdy neopustí. Čím viac sa vnútorne naplníte, tým viac dokážete odovzdať ostatným. Veď z vyžmýkaného citrónu už viac šťavy nedostanete. A je to tak.

Nezáleží, čo budete robiť vo vymedzený čas. Je dôležité, aby vám to spôsobovalo radosť. "Väčšina vecí, ktoré sú pre vás dobré, sú dobré aj pre deti," dodáva Samantha. "Mať šťastnejšiu a trpezlivejšiu mamu je lepšie pre každého." Okrem toho vašim deťom ukazujete, že radosť a zábava sú dôležitými súčasťami života.

Ak vás zaujali tieto rady, skúste ich čo najskôr aplikovať do svojho života. Najlepšie ešte dnes. Veď šťastie začína od seba, však? 

Zdroj: parents.com

Foto: pixabay

 

Naposledy zmenené štvrtok, 18 máj 2017 09:33

Zdieľajte článok

Označené vNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.