utorok, 09 február 2016 08:41

Ako vybrať prvé hodinky pre svoje dieťa

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Chystáte sa kúpiť hodinky pre dieťa? Výber prvých hodiniek pre vaše dieťa je pomerne dôležitá vec. Hodinky by mali v prvom rade spĺňať praktický účel, mali by byť jednoduché, ľahké a dobre odčítateľné. Vybrať však hodinky pre dieťa z tak širokej ponuky, aká je dnes, nie je práve najľahšie. 

Cena je stále rozhodujúci faktor č.1

Prvé hodinky pre dieťa by mali funkčnosťou zodpovedať cene. Nemusíte preto vyberať hneď sto a viac eurové kúsky. Myslite na to, že vaše dieťa je živý element, ktorý hodinky môže stratiť, pristúpiť, prípadne časom vyrastie z motívu, ktorý hodinky zdobí. Hľadajte hodinky kľudne aj za dvadsať - tridsať eur. Za lacný peniaz si vyskúšate, ako bude dieťa na hodinky reagovať, starať sa o ne, využívať ich. Lacnejšie hodinky nemajú žiadne špeciálne funkcie, potrebný je čitateľný ciferník a pevný remienok.

Nebojte sa vybrať aj farebné hodinky
Detské hodinky hýria farebnosťou a tiež tvarmi. Žiadne fádne remienky, ale veselý, cukríkový ciferníček, na ktorom býva často každá číslica inej farby. Farebnosť je na vás, upozorňujeme len nato, že by nemala byť prehnaná a nemala by brániť čitateľnosti ciferníka. Takisto by sa dieťa nemalo naučiť hodinky podľa farby. Teda ak je ručička na žltom čísle, sú dve hodiny, ak na červenom, je obed a podobne. Minútové označenie sa často na dospeláckych hodinkách stráca, tu by však chýbať nemalo.
Tvar ciferníka by sme na začiatok odporúčali zvoliť guľatý. Dnes sa už aj ciferníky štylizujú do rôznych motívov, napríklad do zvieratiek a podobne. Ide len o estetickú záležitosť, ktorá však môže napomôcť tomu, že dieťa bude hodinky nosiť rado a na ich nosenie sa bude tešiť.

Remienky voľte textilné, alebo plastové
Kovové remienky budú pre malých prváčikov zbytočne ťažké. Textilné viete v prípade znečistenia dať rýchlo do poriadku a plastové či silikonové sú na rúčke úplne ľahké (až na ne dieťa môže niekedy aj zabudnúť). Dôležité je, aby sa dal remienok nastaviť veľkostne a dieťa netlačil. V prípade, že bude silikonový remienok príliš trčať z ruky (hlavne, ak má dieťa úzku rúčku a musí si hodinky viac pritiahnuť), ustrihnite ho, pretože by mohol zavadať pri písaní či učení.

Ktoré funkcie pozerať?
Myslite hlavne na to, že ide o prvé hodinky, s ktorými sa máte naučiť čas, odrátavanie minút a presné príchody. Stopky a chronografy budú preto zbytočné. Stačí aj minerálne sklíčko, ktoré je voči rozbitiu odolnejšie ako zafírové (to chráni skôr pred poškriabaním). Snáď len v prípade malých športovcov by sme brali na zreteľ vodotesnosť, ktorá má zmysel od údaju 100 až 200 metrov. 30 metrová alebo 50 metrová slúži skôr na to, aby hodinky zvládli priemerný dážď, prípadne vlhké počasie. Neodporúčali by sme sa s hodinkami v tejto kategórií sprchovať, alebo čľapkať v bazéne.

Značky, ktoré sa sústredia na detské kolekcie

Medzi lacné detské hodinky patria napríklad Lorus. Ide o ľahké plastové hodinky s minerálnym sklíčkom v jednoduchom prevedení. Športovejšie hodinky ponúka zase Timex. Značka sa aj pri dospeláckych kúskoch zameriava skôr na outdoorové hodinky, pri detských volí tiež športovejší vzhľad. Klasikou medzi hodinkami pre najmenších je česká značka Prim. Detské hodinky Prim sú na trhu už niekoľko rokov, patria medzi kvalitné, cenovo dostupné a obľúbené. Ak hľadáte farebnejšie varianty, zvoľte Jet Set (hlavne ak máte doma malú Hello Kitty), Esprit, alebo Casio. Jednoduché a veselé prevedenia nájdete v ponuke značky Cannibal. Hodinky Cannibal pre deti nájdeme v chlapčenských aj v dievčenských farbách, motívy remienkov sú dokonca tematické - lienky, koníky, futbalové lopty alebo motýle. Švajčiarska firma Swatch má tiež v kolekcii hodinky pre drobcov. Ich kvalitu garantujú nielen komponenty, ale aj premyslené strojčeky.

Naposledy zmenené štvrtok, 17 marec 2016 10:33


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.