pondelok, 21 október 2013 22:04

Jedzte podľa toho, ako v tele tikajú tráviace hodinky

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: sxc.hu Foto: sxc.hu

Náš organizmus pracuje ako hodinky. Postupne behom dňa dosahujú naše orgány vrchol svojej činnosti. Určite to poznáte. Najedli ste sa neskoro v noci a potom vás ťažil nepríjemný pocit plnosti a napätia až do rána. Odborníci všeobecne neodporúčajú konzumovať potravu po 21.hodine. Viete prečo?

5:00 - 7:00 h
V čase od 5. do 7. hodiny vrcholí činnosť hrubého čreva, je to najvhodnejšia doba pre vyprázdňovanie organizmu. Mali by sme sa vyhýbať stresu a psychickej záťaži a zvýšiť príjem tekutín, napr. čaje.

7:00 - 9:00 h
Vrcholí činnosť žalúdka. Telo najlepšie spracováva prijatú potravu - je to teda najvhodnejší čas na jedlo s dostatočným množstvom vitamínov.

9:00 - 11:00 h
Vrcholí práca pankreasu a sleziny, neodporúča sa konzumácia alkoholu. Vhodné je ovocie. Je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti. Vyhýbať by sme sa mali prílišnej fyzickej činnosti, je to čas vrcholu duševných schopností.

11:00 - 13:00 h
V čase obeda je zvýšená aktivita srdca. Nevhodné na príjem veľkého množstva potravy. Odporúča sa krátky spánok alebo mierna fyzická aktivita.

13:00 - 15:00 h
Obdobie vrcholu činnosti tenkého čreva, postupne sa zvyšuje fyzická aktivita.

15:00 - 17:00 h
Po tretej hodine popoludní vrcholí práca močového mechúra. Odporúča sa pitie bylinkových čajov a aktívne športovanie. Tráviaci systém je schopný prijať výdatné jedlo, nastáva druhý výkonnostný vrchol.

17:00 - 19:00 h
V činnosti sú obličky. Je potrebné vylúčiť akékoľvek škodlivé látky (tuky, cukry, soľ, chemikálie, kávu, alkohol), ale aj eliminovať stres.

21:00 - 23:00 h
Prebieha príprava tela na spánok, preto je nevhodné fajčiť, jesť alebo akokoľvek aktivovať organizmus.

23:00 h - 01:00 h
Obdobie najväčšej pracovnej činnosti žlčníka. Práve v tomto čase najčastejšie dochádza u ľudí so žlčníkovými problémami k ťažkostiam a nočnému prebúdzaniu.

 

Naposledy zmenené utorok, 05 máj 2015 10:18


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next