streda, 17 júl 2013 08:23

Porucha príjmu potravy - anorexia

Napísal(a) Dermacol
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Porucha príjmu potravy - anorexia Dermacol

Určite poznáte obrázky vychrtlín z rôznych časopisov. Nielen modelky, ale aj bežné ženy chcú dnes vyzerať štíhlo, pretože je to trendy. A tak často začínajú rôzne diéty, obmedzujú sa v jedení a výsledkom môže byť až mentálna anorexia, porucha príjmu potravy.

Najčastejšie vzniká v puberte, keď dievčatá venujú zvýšenú pozornosť svojmu zovňajšku, nevyhýba sa však ani ženám v zrelom veku. Základnými príznakmi sú odmietanie potravy, nekontrolovateľné chudnutie a úbytok hmotnosti, nereálne vnímanie vlastného tela (30-kilová osoba vníma svoj obraz v zrkadle ako obézny). Anorexia postihuje 10-krát častejšie ženy ako mužov. Až 15 percent prípadov tejto choroby sa končí tragicky.

Najnovší prieskum ukázal, že až 60 % opýtaných má vo svojom okolí osobu trpiacu niektorou z porúch príjmu potravy. Viac ako 61 % respondentov si myslí, že informovanosť mladých dievčat a chlapcov je u nás nedostatočná a mala by sa zvýšiť napríklad formou odborných prednášok na školách. 15 % respondentov odpovedalo, že s niektorou z porúch príjmu potravy má dokonca vlastnú skúsenosť. Do prieskumu bolo zapojených takmer 3 000 respondentov.

Prieskum ukázal, že až 95 % respondentov má všeobecné povedomie o poruchách príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia. Vníma rozdiel medzi nimi a vie ich dokonca zjednodušene vysvetliť. Väčší problém predstavovala ďalšia porucha, ktorou je záchvatové prejedanie. To už správne vysvetliť nevedeli a často ho prirovnávali k bulímii. Rozdiel medzi týmito pojmami je v tom, že pri záchvatovom prejedaní ľudia konzumujú veľké množstvo jedla, aj keď nepociťujú hlad a výsledkom je vo väčšine prípadov obezita.

Spokojných so svojou postavou je 29 % opýtaných a považuje ju za "priemernú". Až 32 % je so svojou postavou nespokojných a hodnotí ju tak, že majú "kilá navyše". Najväčší problém u dnešnej mládeže vzniká najmä neobjektívnym vnímaním svojho tela, ktoré môže byť spôsobené nevhodnými pripomienkami od spolužiakov, kamarátov a členov rodiny. Ako teda získať krásnu a štíhlu postavu? Nadpolovičná väčšina respondentov sa zhodla na kombinácii športu a zdravého životného štýlu. Potrebné je upraviť jedálny lístok, snažiť sa jesť primerane, pravidelne a pridať pohyb.

Odbornú pomoc by hľadalo 65 % respondentov u svojho doktora, psychológa či iných odborníkov, 21 % na internete a 11 % opýtaných u svojej rodiny, dobrých priateľov. Poruchy príjmu potravy sú vnímané ako závažný zdravotný problém či ochorenie. "Takmer 17 % respondentov odpovedalo, že za hlavnú príčinu týchto porúch považujú vplyv médií a mediálnych vzorov. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli bojovať proti týmto poruchám a pomôcť ľuďom, ktorí nimi už trpia. Je potrebné informovať ľudí, že tieto problémy existujú, hovoriť o nich a riešiť ich, "hovorí Valéria Gazdová, marketing manager značky Dermacol, ktorá prieskum realizovala spolu s občianskym združením Anabel, venujúcim sa poruchám príjmu potravy.

Ďalšími príčinami sú najmä nízka sebadôvera, frustrácia z postavy a v neposlednom rade aj rodinné a partnerské vzťahy. Všetky tieto problémy nepriaznivo pôsobia na psychiku človeka, vyvádzajú ho z rovnováhy a nútia hľadať únikovú cestu, ktorá je často zvolená na úkor vlastného zdravia. Ak si všimnete vo vašom okolí, alebo začnete u seba pozorovať prvé príznaky, na nič nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Je dôležité vedieť sa o svoje problémy podeliť a nehanbiť sa požiadať o pomoc!Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom