pondelok, 17 jún 2013 21:07

Päť tipov, ako naučiť dieťa správne jesť

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Päť tipov, ako naučiť dieťa správne jesť Zdrava vyziva - Shutterstock

Patríte aj vy k rodičom, ktorí svoje dieťa musia nútiť ku každému sústu? Deti majú často prehnanú záľubu v sladkostiach a  fast food občerstvení, následkom však býva odmietanie výživovo hodnotnej domácej stravy.

Hoci detský organizmus pri dostatku pohybu dokáže spáliť aj kalorickejšie jedlá a sladkosti, vyvážená strava je nevyhnutná pre jeho rast a zdravý vývoj. Ak si ani vy neviete rady so svojím jedákom-nejedákom, skúste zopár tipov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť jeho stravovacie návyky.

 1.  Urobte dieťa záhradníkom
  Deti si ľahko vytvoria vzťah k veciam, na ktorých výrobe sa podieľali. Platí to aj pre jedlo. „Ak  deti zásadne odmietajú všetko zelené, vlastná zeleninová alebo bylinková záhradka je ideálny spôsob, ako si môžu obľúbiť uhorky, bazalku, pažítku alebo petržlen,“ hovorí MUDr. Katarína Babinská zo Združenia pre zdravie a výživu. Väčšina byliniek, ako aj nenáročná zelenina sa pritom dajú pestovať aj v panelákovom balkóne či na parapetnej doske.
 2.  Nechajte kuchyňu „vybuchnúť“
  Zapojte vaše deti do prípravy jedla aj za cenu, že varenie aj následné upratovanie bude trvať o niečo dlhšie. Nechajte deti robiť jednoduché a zábavné úkony: Natierať cesto rozšľahaným vajíčkom, vymiešať nátierku z margarínu a dopestovaných byliniek, posypať šalát sezamom alebo píniovými orieškami.
 3. Nech jedia aj oči
  Všimnite si, ako lákajú deti reťazce rýchleho občerstvenia. Jedlo je servírované v malých porciách a zabalené v príťažlivých farebných škatuľkách. Dajte si aj vy záležať na tom, aby bolo jedlo nielen chutné, ale aj lákavé. „Na chlieb s rastlinnou nátierkou porozkladajte šunku, syr a zeleninu tak, aby výsledok pripomínal obrázok. Podobne môžete naaranžovať aj zeleninovú prílohu k obedu.  Deti vám s tvorivými nápadmi určite radi pomôžu,“ radí MUDr. Babinská.
 4.  Jedlo pri telke je tabu
  Stravovacie návyky sa formujú od raného veku. Nenechajte deti robiť tie isté chyby, kvôli ktorými sa neskôr márne pokúšajú schudnúť aj dospelí. Naučte ich brať stravovanie ako samostatnú činnosť. Jedávajte spolu s nimi vždy za stolom a nesnažte sa ich pritom rozptýliť inými aktivitami, hrami, ani sledovaním televízie. Sústreďte sa na jedlo a rozprávajte sa o ňom, najmä pri menších deťoch.
 5.   Plaťte pri správnej pokladni
  Ak idete nakupovať s dieťaťom, iba ťažko odídete bez sladkosti v košíku. Lákavý detský tovar býva totiž zámerne vystavený väčšinou v blízkosti pokladní, aby deti mali čas popri čakaní v rade presvedčiť aj neoblomného rodiča. „Najmä vo väčších predajniach sú však aj pokladne, pri ktorých sa sladkosti nenachádzajú. Ak nakupujete s dieťaťom, využívajte práve tie,“ odporúča MUDr. Babinská


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom