Je však možné ich dopĺňať, a to pomocou probiotík. „Definícia probiotík sa stále vyvíja, v princípe však ide o prípravky obsahujúce živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné zdraviu,“ hovorí vedec Marián Bukovský (nemýľte si ho s Igorom Bukovským) z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Tieto baktérie sa vekom ničia, a preto ich treba pravidelne dopĺňať. Ak ich totiž máme v tele nedostatok, trávenie nefunguje tak ako by malo, a telo nevie zo živín, ktoré mu dodáme, vyťažiť maximum.
A keďže ľudské telo funguje ako počítač, ak sa pokazí niektorá jeho zložka, začnú sa kaziť aj ostatné. Pri nedostatku probiotických baktérií môžeme postupne začať mať problémy so spracovaním potravy, ktoré neskôr môžu prepuknúť do potravinovej alergie, teda neznášanlivosti určitých druhov potravín. Môžu sa pridružiť problémy s imunitou, neskôr i endokrinným či nervovým systémom. „Viacero štúdií naznačuje, že probiotiká sú prospešné pri infekciách tráviaceho traktu, v spojení s ich účinkom na imunitnú odpoveď a črevný epitel,“ tvrdí M. Bukovský.
Probiotiká sa nachádzajú v strave, veľa ich je napríklad bryndzi. Ak ich však máme dlhodobo nedostatok, lekári doporučujú užívať ich vo forme liekov. Tie majú výhodu v tom, že sú obalené filmom proti silným kyselinám pôsobiacim v žalúdku, a teda sa v ňom nezničia ale prejdú až do čreva. Probiotiká vám môžu upraviť trávenie, odstrániť nafukovanie čriev, časté vetry. Okrem toho môžu pomôcť zlepšiť imunitu a zaručene zaručia pravidelnú stolicu. Na trhu je k dostaniu niekoľko prípravkov, napríklad Laktobacillus, Multibiontika či Bion 3. Nie všetky sú však vhodné pre deti, treba sa preto informovať, od ktorého veku sú jednotlivé prípravky určené.
S probiotikami má skúsenosť aj Simona Prágerová z Banskej Bystrice, ktorá hovorí: „Veľmi mi pomohli zlepšiť trávenie, prestala som byť taká unavená, keďže škodlivé látky sa mi už neusadzovali v tele ale každé ráno pekne „odišli“,“ hovorí. Okrem toho jej pomohli odstrániť problém, s ktorým si päť rokov nevedela dať rady. „Neviem ako je to možné, ale prestala som sa nadmerne potiť. Každú noc som sa musela prezliekať aj trikrát, a cez deň tiež. Teraz mám pokoj,“ teší sa Simona, ktorej lekári nevedeli s jej problémom pomôcť. Hneď preto probiotiká naordinovala aj dcérke, ktorú stále nadúvalo. „Vždy keď sa smiala, tak, s prepáčením, prdela. V škole sa jej za to smiali, ale dnes už tento problém nemá,“ teší sa S. Prágerová.
Ako spoznáte, že vy alebo vaše deti máte probiotíckých baktérií málo?
- môže vás pobolievať v oblasti čriev
- nadúva vás
- máte zvýšené vetry, ktoré navyše nepríjemne zapáchajú
- máte nepravidelnú stolicu
- máte problémy so spracovaním určitých jedál
- cítite sa často unavení
- priberáte, hoci málo jete