štvrtok, 25 apríl 2019 19:38

Ako správne ošúpať vajíčko

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ako správne ošúpať vajíčko foto: Pixabay.com

Poznáte to - chcete ošúpať vajíčko na tvrdo, a hoci niekedy ide škrupinka krásne dole, niekedy nie a nie zísť a odlupujete celé kúsky škrupiny aj s vajíčkom. Výsledkom je neforemný granát, ktorý má od pekného oblého vajíčka naozaj ďaleko. Ako teda ošúpať vajíčko tak, aby to šlo ľahko? Existujú na to nejaké finty? Zistili sme, že áno. 

V zásade platí, že čím čerstvejšie vajíčko je, tým ťažšie vám pôjde pekne ošúpať. Doporučuje sa preto čerstvé vajíčka variť aspoň 12 minút a do vody pridať trochu sódy bikarbóny alebo trochu soli. Vajíčka by ste nemali dávať do vody priamo z chladničky, lepšie je ich vybrať najprv von, aby dosiahli izbovú teplotu a až potom variť. 

Ochladzovanie vajíčok v studenej vode je najlepšie riešiť teplotným šokom. Nie je teda dobré prilievať studenú vodu do misy s horúcou vodou, v ktorej ste ich varili, ale naopak – z horúcej vody ich vytiahnite a vložte priamo do studenej, priam až ľadovej vody. Tam ich nechajte do úplného vychladnutia.

Po vychladnutí je dobré vajíčko poklepať malou lyžičkou po obidvoch koncoch škrupiny, mala by sa narušiť aj blanka na vnútornej časti škrupiny. Olúpať takto pripravené vajíčko by malo byť ľahké. Ak sa nechcete zašpiniť a lúpať vajíčko nechtami, položte ho na dosku, jemne pritlačte dlaňou a gúľajte pod miernym tlakom po doske. Škrupina by mala praskať a sama sa oddeliť aj s blankou od bielka. Alebo použite techniku lúpania vajíčka v poháriku (viď video nižšie). 

Niekto tiež doporučuje pred ponorením vajíčka prepichnúť oblú časť vajíčka (nie špičku, ale spodok vajíčka) pripináčikom alebo ihlou (urobiť malú dierku). Ak potom dáte vajce variť do horúcej, jemne osolenej vody, malo by ísť ľahko ošúpať. 

Túto techniku doporučuje portál Dobrá rada, osobne sme ju nikdy neskúšali, ale vyzerá zaujímavo:

Do misky nalejeme teplú vodu (cca 30 °C). Vychladené vajíčka si pripravíme (narušíme škrupinu a blanku poklepkaním na ňu malou lyžičkou na obidvoch stranách) , postupne ponárame do teplej vody a pritlačíme v miestach, kde sa škrupina zužuje na túto plochu (ako napríklad na obal zubnej pasty). Vajíčko nám neporušené „vyskočí“ priamo do vody.

Video, ako ošúpať vajce v poháriku, nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=qsd0ZDutJlENapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next