Raňajkové trendy udávajú deti

Dospelí sú presvedčení, že ideálne raňajky obsahujú čerstvé ovocie a zeleninu. Ako energeticky hodnotnú alternatívu si však radi volia aj cereálie s vysokým obsahom vlákniny. Samotných juniorov láka skôr čokoláda a tomuto trendu prispôsobujú obaly aj výrobcovia. 

Prieskum českého rodinného výrobcu cereálií zmapoval raňajkové návyky a postoje detí vo veku šesť až desať rokov. Na základe modelových rozhovorov, domácej prípravy a segmentácie produktov sa ukázalo, že deti obľubujú to, čo je populárne. Ranný zhon či chute juniorov od 6 do 9 rokov odkláňajú rodičov od ideálnej predstavy zdravých raňajok, a tí sa snažia dohliadať aspoň na množstvo konzervantov v potravinách.

Hravé raňajky od foodblogerky Celiaxmoni
Deti rozlišujú potraviny podľa prítomnosti čokolády alebo ovocia. Majú jasno v tom, že ovocie a zelenina sú zdravé. Zdravé stravovanie je podľa šiestich detí z ôsmich dôležité a zaujímajú sa oň. Napriek tomu prakticky všetky priznávajú, že často nezdravo maškrtia. Najsilnejším indikátorom nezdravej pochúťky je podľa malých respondentov čokoláda. Zmätok u nich nastáva v momente, keď sa ovocie a čokoláda objavia na obale naraz.

Raňajky majú radi sladké
V rámci kvalitatívneho výskumu sa ukázala jasná preferencia sladkých potravín. Medzi deťmi sú najviac obľúbené čokoládové raňajkové cereálie. 

Víkend verzus pracovný týždeň
Dospelí sú presvedčení, že ideálne raňajky zahŕňajú najmä ovocie a zeleninu a často sa na jedálenských stoloch vyskytujú aj cereálie s mliekom či jogurtom. Zloženie prvého jedla dňa počas školského týždňa sa mierne odlišuje od víkendu, predovšetkým kvôli nedostatku času. Matky si so zhonom ľahko poradia a nimi pripravené pokrmy sú deťmi najobľúbenejšie. Samostatnej príprave jedla sa venujú deti od ôsmich-deviatich rokov. Aj to iba občas.

Malí konzumenti pojem zdravé jedlo síce evidujú, ale potrvá ešte nejaký čas, kým budú vedieť usmerniť svoje chute. Dovtedy musia raňajkové stravovacie návyky držať pevne v rukách rodičia.

 

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.