nedeľa, 18 január 2015 21:17

Päť bylinkových zmesí, ktoré je dobré mať doma

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: freeimages.com Foto: freeimages.com

Nie je nad to urobiť si v uzimenom počasí dobrý čaj a zohriať sa. A keď nám ešte k tomu bylinky pomôžu pri nejakom probléme, o to lepšie! Ktorých päť bylinkových zmesí je najlepšie mať doma?

1) ČAJ PROTI NERVOVEJ VYČERPANOSTI: V tomto období sa nejeden z nás cíti vyčerpaný. Okrem množstva koncoročných pracovných povinností, narastajúceho vianočného zhonu ešte aj málo svetla, slnka a pod kožu lezúca zima.. Použite bylinky na tento čaj:

 Zápar z medovky lekárskej, mäty a levandule

10g listu medovky lekárskej, 5g listu mäty a 3g kvetu levandule. Zmes zalejeme 2,5 dl horúcej vody a necháme 5 minút odstáť. Scedíme. Pijeme medzi jedlami 2 šálky denne.

2) Asi nie neobvyklé sú PROBLÉMY S TRÁVENÍM. Výborné je, že súčasťou jednej z alternatív čajov pri riešení tohto problému, sú aj už spomínané bylinky:

Zápar medovky, mäty a levandule a materinej dúšky

Z každej bylinky si pripravíme po 25 gramov a dobre zmiešame. Odoberieme jednu lyžicu, zalejeme 2 dl horúcej vody, necháme 10 minút odstáť a scedíme. Pijeme 30 minút po jedle.

3) PROBLEMATICKÁ POKOŽKA - ak vám tvár občas “zdobia” nežiadúce vyrážky a už máte doma spomínanú levanduľu, určite ju využite na vyčistenie pokožky.

Zápar z levandule

Budete potrebovať 30 g sušeného kvetu levandule, namočte ju do 0,5 litra horúcej vody a nechajte vychladnúť. Používajte ako výživný čistiaci alebo masážny prostriedok.

4) Kašeľ dokáže človeka riadne potrápiť. Táto základná zmes vám  pomôže bojovať PROTI SUCHÉMU A DRÁŽDIVÉMU KAŠĽU:

Zápar z harmančeka, eukalyptu, medovky a pomaranča

Bylinky si pripravíme v nasledovných množstvách: 10 g kvetu harmančeka, 20 g eukalyptových listov, 10 g pomarančových listov, 10 g medovky. Zmes zalejeme litrom horúcej vody a necháme 10 minút odstáť. Scedíme a pijeme denne 3 šálky.

5) BOLESŤ HLAVY je jedna z najhorších bolestí. Často je sprevádzaná zhoršeným trávením a nervozitou. Pripravte si:

Zápar z harmančeka, alchemilky, bazy a trpkého pomaranča

Zmes pozostáva z 5 g harmančeka, 2 g trpkého pomaranča, 2 g listu alchemilky, 5 g kvetu bazy. Zalejeme 0,5 litrom horúcej vody a necháme 15 minút odstáť. Pijeme denne 2 šálky medzi jedlami.

Ďalšie dobré články nájdete na www.zelenejablko.sk



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.