História menštruačných pomôcok

Dnes sa už nevyhýbame kúpaliskám ani počas menštruácie. Smelo si oblečieme šaty, pretože veríme tampónom či iným hygienickým pomôckam. Zaujíma vás, čo kedysi používali ženy pri menštruácií? Niektoré informácie vás určite prekvapia!

O menštruácii sa dlho nehovorilo, pretože sa brala v spoločnosti ako tabu. Predpokladá sa, že ľudia si dlhodobo nevšímali jej súvis s rozmnožovaním.Avšak menštruácia je pritom taká stará, ako ľudstvo samé. Síce frekvencia krvácania bola nižšia ako v súčastnosti (a to najmä kvôli neustálym tehotenstvám a dojčeniu), ale vždy tu bola. Vždy ma však fascinovalo, ako sa ženy mohli zaobísť bez hygienických vložiek či tampónov. Pamätám si, že keď som "to" prvýkrát dostala, bola som absolútne v šoku. To naozaj o tom nikto nehovorí? Ja to nechcem mať. Pred dvoma desiatkami rokov neboli na trhu bežne dostupné vložky s krídelkami a tak som sa stále musela presvedčovať, či niekde neuniklo moje tajomstvo. A nebola som sama. S podobnými pocitmi sa mi zdôverili aj ostatné spolužiačky. Dnes však zájdeme trošku ďalej do histórie a povieme si, to, čo sa uchovalo v dejinách. Dámy, ste zvedavé? Tak poďme na to!

Neopovážte sa nahnevať menštruujúcu ženu!

Historické záznamy boli skúpe na informácie. Možno preto, že historické zápisky písali najmä muži. No traduje sa, že v Ríme sa na zachytávanie menštruačnej krvi používali tampóny z ovčej vlny. Čo je na tom pravdy, to už ostane len vecou dohadov. No v byzantskej encyklopédii Suda sa dozvedáme predsa len niečo viac. Hovorí o žene Hypatii, ktorá žila v štvrtom storočí nášho letopočtu a ktorú niekto poriadne vytočil, pretože hodila po ňom menštruačnú handru. Tak sa zdá, že (pred)menštruačný syndróm tiež nie je len problém dnešnej generácie.

A máme tu stredovek

Ak ste pochádzali z najchudobnejších pomerov, neostávalo vám nič iné, než nechať si krv voľne stekať po nohách. Ženy sa vtedy väčšinou utiahli do úzadia a snažili sa veľmi "nezavadzať." Práve preto sa nosili viacvrstvové, široké sukne. Cez niekoľko spodníc nepresiaklo na povrch takmer nič. A ak aj áno, ženy si z toho ťažkú hlavu nerobili, pretože mali iné starosti. Neskôr sa na zachytenie menštruačnej krvi používali králičie kožušiny (znova to bola vymoženosť len bohatších vrstiev), mach či suchá tráva. Viete si však predstaviť chodiť bez nohavičiek? Tie tiež nemajú takú dlhú históriu, akoby sa mohlo zdať na prvý pohľad. Začali sa nosiť až v 19. storočí. V stredoveku prišli do módy menštuačné pásy aj menštruačné košele. Bolo to "body" na stredoveký spôsob, ktoré sa zaväzovalo v rozkroku. 

Model, Nohavičky, Atraktívne, Dievča, Žena

Ako vznikli menštruačné vložky

Majú v tom prsty zdravotné sestry, ktoré uvažovali, čím by sa dalo zastaviť nadmerné krvácanie. Na výrobu vložiek použili vlnené ovínadlá, ktoré výborne sali tekutinu. A na základe tohto v roku 1888 sa začali poprvýkrát vyrábať jednorázové hygienické vložky. No pre bežných smrteľníkov boli aj tak dosť drahou záležitosťou a preto väčšina žien ostávala verná handrám, ktoré si každý mesiac prali. 

Čo priniesla súčasnosť

Opäť sme urobili ďalší krok. Prešli sme si érou vložiek, ktoré nelepili, pripomínali vlnu a pretekali. Neskôr sa zlepšovala ich sacia schopnosť, a pridali sa krídelká, ktoré ich fixovali na spodnej bielizni. Aj tampóny boli poriadnym boom. No hitom posledných rokov sa stáva menštruačný kalíšok. Čoraz viac žien prechádza práve na túto novinku. Kalíšok sa zavádza nižšie ako tampón, nehrozí pri ňom syndróm toxického šoku, pretože je vyrobený z lekárskeho silikónu. Silikón je hypoalergénny, antibakteriálny, pružná a odolný. Takžiež pri jeho používaní nezaťažujete životné prostredie zbytočným odpadom, pretože jeden kalíšok vám vydrží až 10 rokov. AK vás táto pomôcka zaujala, môžete si pozrieť nasledujúce video:

 

A čo vy? Čomu dávate prednosť? Vyskúšali by ste kalíšok? 

 

 

 

Naposledy zmenené streda, 12 júl 2017 09:40

Zdieľajte článok

Viac z tejto kategórie: « Nechajte ma! Menštruujem!Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.