utorok, 18 február 2014 22:25

Najviac dlhov máme vo februári

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Najviac dlhov máme vo februári foto: sxc.hu

Dlhy vieme zvládať lepšie. No blíži sa kritický február. Úvod roka nám robí ťažkosti pri splácaní dlhov. Za posledné dva roky bol práve február mesiacom, kedy bola priemerná suma v omeškaní na splátkach úverov najvyššia. No v druhej polovici vlaňajška si Slováci výrazne napravili reputáciu.

Pri analýze skupiny všetkých klientov Sberbank Slovensko, ktorí za posledné dva roky krátkodobo meškali so splátkou na povolenom prečerpaní a spotrebných úveroch sa ukázalo, že spotrebitelia sú omnoho viac disciplinovaní, ako kedysi. V druhej polovici minulého roka bola priemerná nezaplatená suma na splátkach úverov 67€, kým rok predtým v rovnakom období to bolo 76€. Podpísal sa pod to pokles dlhov na debetoch aj na spotrebných úveroch.

„Klienti zvládajú dlhy lepšie. Výrazne ich k disciplíne učia samotné banky. Ak s dlžníkmi komunikujeme pravidelne a často a motivujeme ich k úhrade omeškania, výsledok sa dostaví,“ komentuje vedúca oddelenia Collection Sberbank Slovensko Adriana Bertóková.  Bertóková však zároveň upozorňuje, že je pred nami obdobie náročné na splácanie úverov. Sme finančne vyčerpaní z Vianoc a pomaly sa blíži termín daňových priznaní.

Priemerná suma nezaplatených splátok úverov za posledné roky bola najvyššia práve v úvode roka. Najkritickejším mesiacom bol február, vlani prekročila priemerná omeškaná suma na splátkach dokonca 200€. Väčšinu tvorili neplatiči na povolenom prečerpaní.

„Ľudia v tomto období zvažujú, ako vykryť nutné výdavky a niektorí sa rozhodnú nezaplatiť splátku. Pre rodinný rozpočet by bolo vhodnejšie, ak by sa domácnosť na tieto náročné mesiace pripravila postupne a snažila si odložiť peniaze bokom už počas roka,“ odporúča Bertóková. Ak sa vám podarí počas mesiaca niečo ušetriť, je lepšie uložiť peniaze na sporiacom účte alebo termínovanom vklade, než nechať ich na bežnom účte.

AKO ZVLÁDAŤ DLHY
• Aby ste lepšie vychádzali s pravidelnými mesačnými splátkami za úvery a nezaskočil vás nečakaný výdavok na nový spotrebič do domácnosti či dočasná stratu zamestnania, je dobré mať finančnú rezervu.
• Pokúste sa odkladať si peniaze pravidelne na sporiaci účet, kde ich máte kedykoľvek k dispozícii a sú úročené vyššie, ako na bežnom účte. 
• Ak viete, že budete mať voľné zdroje k dispozícii aspoň pár mesiacov, určite zvoľte termínovaný vklad. Zarobíte tak viac.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom