utorok, 06 august 2013 22:02

Čo všetko si môžete na cestách poistiť

Napísal(a) Ivana Šureková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Čo všetko si môžete na cestách poistiť Foto: AXA

Na to, aby vaša dovolenka bola maximálne podľa vašich predstáv, je dobré vsadiť na prevenciu. A keďže dovolenka nie je iba o ležaní na pláži, dobre si premyslite účel cesty a aktivity, ktoré by ste chceli vykonávať, aby ste sa mohli vhodne poistiť.

Výška poistného a rozsah poistného krytia závisí od viacerých faktorov, ku ktorým patria miesto vášho pobytu a samotné aktivity, ktoré tam plánujete vykonávať. Ak cestujete do krajiny postihnutej vojnou, prírodným živlom či krajiny tretieho sveta, budete si musieť zaplatiť viac. Rovnako je to pri športových aktivitách, kde percento vzniku poistnej udalosti je vyššie.

Čo všetko si môžete na cestách poistiť
Cestovné poistenie je určené na zabezpečenie vašej ochrany pri cestách a pobyte v zahraničí. V závislosti od dojednaného poistného programu môže cestovné poistenie zahŕňať:
Poistenie liečebných nákladov
Pri akútnom ochorení alebo úraze, ktoré vyžaduje nutné liečenie v zahraničí, vám zaistí až neobmedzené krytie vašich výdavkov. Toto poistenie zahŕňa neodkladné vyšetrenie potrebné k určeniu diagnózy a liečebného postupu, neodkladné lekárske ošetrenie a ďalej tiež:
- pobyt v nemocnici , diagnostické vyšetrenia, liečenie vrátane operácie,
anestézie, lieky, materiál a náklady na nemocničnú stravu,
- lieky predpísané lekárom,
- Ošetrenie zubným lekárom pri akútnych bolestivých stavoch zubov,
- Prepravu z miesta úrazu alebo ochorenia do najbližšieho vhodného zdravotníckeho zariadenia,
- Náklady na prepravu späť na územie Slovenskej republiky,
- Náklady na prepravu telesných pozostatkov späť na územie Slovenskej republiky.
Úrazové poistenie
Poskytne vám finančné plnenie v prípade trvalých následkov po úraze alebo plnení v prípade smrti spôsobenej úrazom.
Poistenie zodpovednosti za škodu
Chráni vás, pokiaľ spôsobíte škodu na zdraví alebo na živote cudziemu človeku, resp. ak poškodíte, zničíte alebo stratíte cudzie veci.
Poistenie batožiny
Týmto poistením ste chránení pri poškodení, zničení a odcudzení batožiny alebo jej obsahu, t.j. vecí osobnej potreby obvyklých pre daný
účel cesty. Môže ísť o živelnú udalosť, lúpež z hotela, krádež vlámaním sa do dopravného prostriedku a pod.
Poistenie sa však nevzťahuje na elektroniku, fotoaparáty, kamery, počítače, športové vybavenie (okrem lyží a snowboardu). Tieto veci si však môžete pripoistiť.
Poistenie omeškania batožiny
Pokiaľ sa dodanie vašej batožiny oneskorí o 6 hodín alebo viac od okamihu vášho pristátia v zahraničnej cieľovej destinácii, získate finančnú náhradu.
Poistenie oneskorenia letu
V prípade, že sa váš odlet oneskorí o 6 a viac hodín, uhradí vám výdaje za stravu, občerstvenie a základné hygienické potreby.
Poistenie nevyužitej dovolenky
Ak by ste sa zo závažného dôvodu museli vrátiť zo svojej dovolenky skôr, napríklad pri úmrtí blízkej osoby alebo z dôvodu inej zložitej životnej situácie, poskytne vám finančnú náhradu.
Poistenie predčasného návratu
Zaplatí vám náklady na dopravu späť na Slovensko pri predčasnom návrate z dovolenky, kedy nemôžete použiť pôvodne plánovaný dopravný prostriedok, napríklad z dôvodu náhleho úmrtia či hospitalizácie blízkej osoby.
Poistenie asistenčných služieb
Zaistí vám turistické či lekárske informácie, telefonickú pomoc v núdzi, tlmočenie a preklady alebo pomoc pri strate dokladov.
Poistenie právnej asistencie
Pomôže vám pri riešení problémových situácií, ktoré môžu na dovolenke v zahraničí nastať. Poskytne vám právne informácie cez telefón, administratívno-právnu asistenciu aj právnu ochranu.

Podľa účelu vašej dovolenky si rozsah poistenia môžete rozšíriť aj na rizikové a extrémne športy. Budete tak chránení aj pri športoch, na ktoré sa základné poistenie nevzťahuje. „Aj tu treba rozlišovať ponuky jednotlivých poisťovní a treba sa pýtať na krytie toho-ktorého športu, niektoré poisťovne majú základné krytie športu priamo v cene, u niektorých sa za rizikové športy dopláca,“ hovorí Dana Šlopková, poistná špecialistka AXA. Ďalej si môžete pripoistiť aj stratu batožiny s vyšším limitom, či športové vybavenia a ďalšie osobné veci ako mobilný telefón, počítač a pod.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Triky ako rýchlo pomôcť bábätku pri kolike

Triky ako rýchlo pomôcť bá…

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú ako ladné tóny upokojujúcej melódie. Čo nám tým bábätko...

Prev Next