štvrtok, 13 júl 2017 11:52

Nenechajte sa okradnúť počas dovolenky!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nenechajte sa okradnúť počas dovolenky! Foto: fabsk.sk

Nech už sa chystáte na dovolenku kamkoľvek, musíte si dávať pozor na zlodejov a vreckárov – číhajú v radoch pri pokladniach pamiatok, v dopravných prostriedkoch, aj na plážach. Špeciálne si treba zabezpečiť batožinu na letiskách, najmä v súvislosti s novými letiskovými kontrolami. Spolu s Danielom Gregorom, bezpečnostným expertom spoločnosti ASSA ABLOY, sme pre vás pripravili niekoľko tipov ako sa o seba postarať tak, aby ste si zaslúžené voľno užili bez zháňania nového cestovného dokladu a blokovania platobných kariet. 

Aby ste našli na letisku svoj kufor nepoškodený
Mnohé letiská začali kvôli kontrole výbušnín náhodne prehľadávať kufre. Aby ich nemuseli letiskoví pracovníci otvárať násilím, je potrebné zamknúť ich špeciálnou visacou zámkou so systémom TSA. „Tieto zámky sú označené znakom červeného diamantu a dajú sa otvoriť špeciálnym kľúčom, ktorý majú k dispozícii iba oprávnení pracovníci letiskovej služby. Nehrozí preto, že vám pri kontrole kufor poškodia,“ vysvetľuje Daniel Gregor.

Kabelku si dajte krížom
Kabelka cez rameno je pre zlodejov ľahkou korisťou. Buď vám ju strhne alebo jednoducho nenápadne prereže jej ucho vreckovým nožom a batožina je jeho. Úplne kľudne to zvládne, keď beží okolo vás, alebo ako spolujazdec na prechádzajúcej motorke. Preto si ucho kabelky predĺžte, dajte si ju krížom cez telo tak, aby vám zostala na boku alebo na bruchu. Potom si už na vás zlodej len tak ľahko netrúfne.

Bez visacej zámky ani na krok
Tento malý nenápadný pomocník vyrieši nejednu situáciu. Zamknúť s ním môžete cestovný kufor, ale aj malý batôžik s dvojitým zipsom. Jednoducho zopnete jazdce k sebe a môžete bez obáv stáť vo rade či v metre, bez toho aby ste mali strach, že vám zlodej nepozorovane vytiahne peňaženku. „Visacou zámkou môžete zamknúť aj vchod do stanu, čo hojne využívajú napríklad návštevníci rôznych hudobných festivalov. Zámku vyberajte najmä podľa toho, aké veľké zipsy budete zamykať, aby trmeň zámky prešiel otvorom jazdca,“ radí Gregor.

Striedajte sa
Chcete ísť do vody všetci spoločne? Na plných plážach to môže znamenať veľké riziko. Zatiaľ čo si spokojne plávate, má zlodej dostatok času prebrať vaše veci a odniesť si nielen peniaze, ale aj fotoaparát či mobil. Je preto dobré vystriedať sa, aby vždy aspoň jeden človek zostal „na stráži“, alebo sa dohodnúť so susedmi, aby vám na veci dohliadli.

Na telo!
Ak chcete mať istotu, že sa k vašim veciam naozaj nikto nedostane, dajte si pas a peniaze do malého plochého puzdra, ktoré si zavesíte na krk a dáte pod oblečenie. Samozrejme tam nebudete mať aj drobné na lístok alebo vstupné na Eiffelovku, aby ste nemuseli pod košeľu siahať každú chvíľu, ale väčšie bankovky a cestovné doklady si už takú bezpečnú skrýš zaslúžia.

Viac rád a odporúčaní nájdete na www.fabsk.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next