streda, 19 apríl 2017 09:12

Nebankové pôžičky: ako rozoznať tie skutočne výhodné

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ak ste v minulosti povedali pojem nebanková pôžička, väčšina ľudí si predstavila predražené úvery s vysokými úrokmi a poplatkami. To však už dávno neplatí. Kto si chce dnes požičať, má na výber tri rôzne zdroje úverov. Prvým sú klasické banky, kde je však nevyhnutným predpokladom získania úveru splnenie pomerne prísnych podmienok. Druhým zdrojom sú súkromné osoby, napríklad pôžičky cez P2P systémy. Tie však nie vždy spĺňajú predstavy záujemcov o úver. Tretím zdrojom sú práve nebankové pôžičky. 

Čo sú vlastne tie nebankové pôžičky

Nebankové pôžičky sú z právneho a technického hľadiska spotrebiteľské úvery poskytované na základe licencie od Národnej banky Slovenska. V roku 2015 prišlo k zásadným zmenám v oblasti fungovania nebankových subjektov, najmä k povinnosti splniť prísnejšie podmienky a kritéria pre poskytovanie úverov verejnosti.

Kým pred týmto rokom bolo na Slovensku viac ako 250 nebankových spoločností poskytujúcich pôžičky, hneď po zavedení nových pravidiel sa ich počet znížil na 16 a odvtedy tento počet príliš nenarástol. Poskytovanie úverov nebankového typu je tak pod väčším dohľadom, čo je na prospech spotrebiteľa, keďže prišlo k zásadnému zlepšeniu podmienok.

Aké druhy poznáme

Z hľadiska parametrov a podmienok konkrétnych nebankových pôžičiek sa dajú v súčasnosti na našom trhu nájsť prakticky dva typy úverov. Prvým typom sú krátkodobé úvery so splatnosťou obvykle do 30 dní, ktoré sa poskytujú v zásade len na niekoľko stoviek €. Takáto rýchla pôžička sa hodí na menšie nečakané výdavky, napríklad na uhradenie nedoplatkov za energie alebo ak potrebujete menšiu hotovosť do najbližšej výplaty.

Druhým typom úveru sú riadne splátkové spotrebiteľské úvery. V tomto prípade závisia konkrétne limity na sumu alebo splatnosť od každej nebankovej spoločnosti, ale v zásade ide o pôžičky väčšinou so splatnosťou od 1 až do 7 rokov a s možnosťou získať od 300 € až do 10.000 €.

Aké majú výhody

Najväčšou výhodou, ktorú majú nebankové pôžičky, je ich veľmi jednoduché vybavenie. Spravidla ide takmer vždy o bezúčelové pôžičky, čiže nemusíte preukazovať, ako ste použili peniaze z úveru. Druhou výhodou je rýchlosť vybavenia, nakoľko o pôžičku môžete požiadať cez internet v priebehu zopár minút. Celý proces schvaľovania tiež obvykle netrvá viac ako niekoľko desiatok minút alebo hodín, takže nie je problém mať peniaze na účte napríklad aj v ten istý deň, ako ste o úver požiadali. Treťou zásadnou výhodou je pomerne veľký výber pôžičiek. Napriek tomu, že aktuálne nie je nebankových subjektov tak veľa, ako v minulosti, je možné nájsť pôžičku prakticky pre každého bez ohľadu na to, za akým účelom si chce požičať.

Na čo si dať pozor pri výbere? Najmä na správne porovnanie

V dnešnej dobe sa už netreba obávať ani tak neserióznych nebankoviek, ako skôr toho, aby ste si vybrali skutočne najlacnejšiu pôžičku. To docielite porovnaním, ktoré vôbec nemusí byť záležitosťou hodín, ale pokojne len zopár minút. Samozrejme, to platí len v prípade, ak použijete porovnávač pôžičiek na Hyperfinancie.sk. Ak si chcete napríklad požičať nebankovú pôžičku na 500 €, bez dokladovania príjmu a bez uvedenia účelu, stačí si v porovnávači zaškrtnúť tieto podmienky a počkať už len na výsledné porovnanie úverov spĺňajúcich tieto kritéria.

Podobne to funguje aj vtedy, ak si chcete požičať väčšiu sumu, napríklad 3.000 €. Tieto peniaze chcete bezúčelovo a ste SZČO. Znova si zvolíte v porovnávači nebankové pôžičky, vyplníte čiastku 3.000 € a zaškrtnete položky SZČO a Bez uvedenia účelu. Porovnávač vám ukáže len pôžičky, kde môžete získať 3.000 €, sú bezúčelové a sú aj pre SZČO.2 komentáre

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.