piatok, 16 december 2016 13:29

Bankovať môžete aj medzi sviatkami, dôležité platby posielajte v predstihu

Napísal(a) Michal Kopecký
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Bankovať môžete aj medzi sviatkami, dôležité platby posielajte v predstihu foto: sxc.hu

Potrebujete ešte v tomto roku zaplatiť dane, vložiť peniaze na stavebné sporenie alebo poslať inú dôležitú platbu? Aj keď banky fungujú aj na Silvestra, nenechávajte si finančné záležitosti na poslednú chvíľu. Vyhnete sa stresu a možným komplikáciám, napríklad kvôli nedostatku peňazí na účte či chybne zadanému variabilnému symbolu. 

Pri úhrade dôležitých platieb na konci roka si treba dať pozor na termíny. „Napríklad na to, aby ste získali štátnu prémiu k stavebnému sporeniu či daňovú úľavu pri dôchodkovom sporení, je potrebné poslať peniaze tak, aby na účet príslušnej inštitúcie boli pripísané ešte v tomto roku,“ radí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Klientom odporúča, aby si takéto platby nenechávali na poslednú chvíľu, ale zrealizovali ich vopred. „Stáva sa, že klienti v strese alebo z nepozornosti urobia preklep v čísle účtu alebo vo variabilnom symbole,“ dodáva. 

V dňoch 27. až 30. decembra budú všetky pobočky Slovenskej sporiteľne fungovať podľa štandardných otváracích hodín a rovnako bez obmedzení bude realizovaný aj platobný styk. „Na Silvestra budú otvorené iba pobočky vo vybraných obchodných centrách a to do dvanástej hodiny. Ak potrebujete, aby vám peniaze odišli z účtu ešte tento rok, je možné zadať platbu aj cez elektronické bankovníctvo, mobilné aplikácie či bankomaty Slovenskej sporiteľne do dvanástej hodiny,“ hovorí Cesnaková. Platby zadané 31. decembra po 12:00 budú už z účtu odpísané v novom roku.

 Čo robiť ak potrebujem:

  • poslať platbu v EUR do SR a SEPA krajín z účtu do konca roka 2016?

Aby peniaze odišli z účtu na iný účet v banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte v tomto roku, je možné zadať štandardný platobný príkaz aj na Silvestra vo vybraných pobočkách banky alebo prostredníctvom elektronického bankovníctva do 12:00. Ak má príjemca účet v Slovenskej sporiteľni, peniaze mu budú pripísané v ten istý deň, v inej banke 2. januára 2017

  • aby platba v EUR prišla do inej banky v SR a SEPA krajinách do konca roka 2016?

 Aby peniaze aj  prišli na účet príjemcu v inej banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte do konca roka, je potrebné zadať štandardný prevod najneskôr 29. decembra. Je to možné v ktorejkoľvek pobočke banky do konca otváracích hodín alebo prostredníctvom internetbankingu či mobilných aplikácii do 21:30. V prípade urgentného prevodu  je možné zadať platbu (v pobočke alebo prostredníctvom elektronického bankovníctva) ešte aj 30. decembra do 14:30. 

  • poslať platbu v EUR mimo SEPA krajín alebo cudzomenovú platbu tak, aby peniaze prišli na účet cieľovej banky ešte v tomto roku?

Termín pre štandardnú zahraničnú platbu v eurách je 29. december do 15.00, pri ostatných menách je to 28. december do 15.00. Urgentný prevod je však možné zadať aj neskôr:

  • v prípade eur a amerických dolárov 30. decembra do 13:30,
  • v prípade českých korún, maďarských forintov, chorvátskych kún, rumunských lei, kanadských dolárov, britských libier, švajčiarskych frankov a poľských zlotých 30. decembra do 9:30,
  • v prípade ostatných mien je hraničný termín pre urgentnú platbu 29. decembra do 9:30.

Zdroj: Slovenská sporiteľňaNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom