piatok, 05 august 2011 20:38

Poškodzuje farbenie vlasy?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Mnoho žien sa obáva, že farbenie poškodzuje vlasy, prípadne nevedia, koľkokrát je možné si farbu naniesť bez toho, aby vlasy poškodila. Mnohé tiež nevedia, že pokiaľ použijú tónovací šampón niekoľkokrát, môže sa začať správať ako farba.

 Prezradíme vám zaujímavosti o farbení vlasov. „Mnoho žien má pred farbením vlasov rešpekt. Boja sa, že si vlasy poškodia. Siahnu preto radšej po tónovacích šampónoch. Tie ich ale neskôr môžu nepríjemne zradiť, nehovoriac o tom, že šediny nimi neprekryjete,“ hovorí kaderníčka a poradkyňa Katarína Práznovská, ktorá má s farbením vlasov niekoľkoročné skúsenosti.

Rozdiel medzi tónovacím šampónom a farbou je najmä v spôsobe, akým vlasy nafarbia. Kým šampón ich iba obalí vrstvou farby, ktorá sa rýchlo vymýva, permanentná farba nahradí pôvodný pigment vo vnútri vlasu novým pigmentom. Napriek tomu sa však môže stať, pokiaľ používate napríklad tmavé tónovacie šampóny, že získajú niektoré vlastnosti farby. „Ukáže sa to najmä pri tzv. vymývaní farby - keď chcete prejsť z tmavých odtieňov do blond farby. Ak si tónovací šampón dáte napríklad trikrát, síce korienky vlasov budú tónované po prvý raz, ale v dĺžkach a na koncoch už bude farba zapečatená tretí raz. Potom sa stáva, že ženy chcú prejsť do blond odtieňa a sú nemilo prekvapené, keď po chemickom vymývaní farby získajú oranžové vlasy,“ vysvetľuje Katarína Práznovská. Pokiaľ teda chcete prejsť radikálnou zmenou farby, mali by ste to najprv konzultovať s odborníkom, ktorý vám poradí a vysvetlí, čo všetko vás na ceste za vysnenou farbou čaká.

Ak ste doteraz váhali medzi šampónom a farbou a predošlé riadky vás naklonili skôr k permanentnej farbe, nemusíte sa báť poškodenia vlasov. Záleží však na tom, aby ste si vybrali farbu, ktorá vám vlasy nezničí, ale naopak, posilní. „Reklamy sú plné rôznych farieb na vlasy, ktoré sľubujú dokonalé krytie a výživu. Pravdou však je, že väčšina farieb funguje na vodovej báze. To znamená, že pôvodný pigment sa dostáva von, a nový pigment dnu, za pomoci vody a amoniaku. Preto sa môže stať, že vám farba nepríjemne až štipľavo páchne, a môže vás aj páliť. Na trhu ale existujú aj farby na olejovej báze. Tie sú k vlasom i vlasovej pokožke šetrnejšie,“ vysvetľuje kaderník a poradca Martin Vitovič zo štúdia krásy. Po ich použití sú vlasy hebké a mäkké. „Máme s ňou veľmi dobré skúsenosti i výsledky. Medzi jej výhody patrí aj fakt, že dokáže vlas zosvetliť až o tri odtiene a dokonale kryje šedivé vlasy. Je až dvojnásobne šetrnejšia k ochrannej vrstve vlasového vlákna ako bežné oxidačné farby. Mnohé klientky zaznamenali výrazné zlepšenie kvality vlasov,“ vymenúva Martin Vitovič.

Text: PierotNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom