nedeľa, 01 august 2010 22:39

Nadváha, obezita, zdravotné komplikácie

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Nadváha a obezita sú najčastejším metabolickým ochorením na svete. Odhaduje sa, že viac ako polovica dospelej populácie v Európe vo veku 35 – 65 rokov má nadváhu. Kilá navyše pritom zhoršujú kvalitu života a skracujú ho! Poradíme vám, ako na ne.

Len málokto si uvedomuje, že riziko zdravotných komplikácií stúpa už aj pri nadváhe. Ženy s nadváhou mávajú problémy s menštruačným cyklom, mykózami aj s otehotnením. Riziko úmrtia na ischemickú chorobu sa u nich zvyšuje dva až trikrát, u mužov 1,7-krát. Okrem zdravotných problémov mávajú ľudia s nadváhou a obezitou aj problémy psychické - často sa cítia izolovaní a spoločensky diskriminovaní, upadajú do depresie a ich sebavedomie trpí. Prieskumy ukazujú, že ľudia s nadváhou a obezitou si ťažšie hľadajú zamestnanie.

Ako však schudnúť?
Najväčším strašiakom pri chudnutí je obava z hladu a pocity depresie z neustáleho odopierania si potravy. Pri chudnutí však nie je nevyhnutné hladovať, ale dôležitá je vlastná motivácia a stanovenie si reálneho a dosiahnuteľného cieľa. Ak má byť chudnutie zdravé, stačí schudnúť 0,5 až 2 kg za týždeň,“ komentuje MUDr. Dagmar Prokešová z Endokrinologickej ambulancie v Bratislave. Najlepšie výsledky aj niekoľko mesiacov po skončení chudnutia mali tí, ktorí sa zverili do rúk odborníka a k chudnutiu pristúpili komplexne - upravili si jedálny lístok (jeho skladbu aj množstvo stravy), začali sa viac hýbať, postupne celkovo zmenili životný štýl. Príčinu vzniku nadváhy a obezity má v 95 percentách na svedomí nepomer medzi príjmom a výdajom energie a len 5 percent je spojených s endokrinnými alebo inými zdravotnými problémami.

Základy už v detstve
Veľakrát vzniká problém už v detstve: v niektorých rodinách sú k nesprávnej výžive deti vedené, keď sú rodičmi povzbudzované dojesť všetko, čo majú na tanieri. To znamená, že dieťa často zje viac, ako skutočne chce a potrebuje. Ak si v mladom veku neobľúbi nejakú pohybovú aktivitu, v dospelosti to už ide ťažšie. V aktívnom veku sa rizikovým faktorom stáva nezdravý životný štýl – neprimerané množstvo jedla, nevhodná skladba stravy a málo, alebo takmer žiadny pohyb. Podľa slov MUDr. Jany Holešovskej z Obezitologickej ambulancie v Poprade: „Nadváha a obezita však nemusí byť vždy iba otázkou nedisciplinovanosti pacienta. U žien k rizikovým faktorom rozvoja obezity a nadváhy patria tehotenstvo a obdobie po ňom, klimaktérium, podávanie estrogénov pri hormonálnej antikoncepcii a substitučnej liečbe (HRT), podávanie „hormonálnych koktejlov“ (tzv. IVF stimulácia). Hromadenie viscerálneho tuku (tuk, ktorý sa ukladá najmä v oblasti pása medzi orgánmi) môže podporiť aj užívanie kortizolu, androgénov a rastových hormónov.“

Dopúšťame sa chýb
V snahe schudnúť sa tak muži, ako aj ženy dopúšťajú niekoľkých, stále sa opakujúcich, chýb v stravovaní. Často si nesprávne myslia, že ak budú jesť light a dia výrobky, budú piť len 100%-né šťavy, prípadne nebudú piť vôbec, tak rýchlejšie schudnú. Takisto je veľmi rozšírený mylný názor, že čím menej budú jesť, tým viac schudnú. Ani odvodnenie organizmu nie je tá správna cesta, pri chudnutí sa musí odbúrať nadbytočný tuk. Drastickým obmedzením potravy sa síce dá krátkodobo schudnúť, tento výsledok však nie je trvalý a jo -jo efekt je takmer istý. Organizmus si začne ukladať z prijímanej potravy tukové zásoby pre prípadné ďalšie obdobie bez dostatočného prísunu potravy. Pri neprimeranom obmedzení stravy sa zákonite dostaví obrovský pocit hladu, a tak namiesto toho, aby sme sa cítili príjemne, že niečo robíme pre seba a svoje zdravie, sme frustrovaní z toho, že si musíme jedlo odopierať. Takto ponímaná diéta rozhodne neprispieva k našej celkovej pohode, ani k trvalému zníženiu hmotnosti.

Náš tip:
Ak hľadáte užitočné a komplexné informácie ako zdravo schudnúť a dosiahnutú hmotnosť si udržať, navštívte webovú stránku www.istob.sk, ktorú založila spoločnosť STOB = Stop obezite. Aktivity spoločnosti STOB sú založené na metóde kognitívne-behaviorálnej psychoterapie, ktorú je možné kombinovať s vhodnou farmakoterapiou. Táto metóda sa venuje spôsobom odstraňovania zlých životných návykov a učeniu sa dobrých. Schudnúť pomocou tejto metódy je možné aj v kurzoch znižovania nadváhy, ktoré na Slovensku prináša prezident Ligy proti obezite MUDr. Ivan Majerčák.

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:45


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom