štvrtok, 31 júl 2008 23:12

Tancom proti obezite: vraj to zaručene zaberá!

Napísal(a) Petra Zrníková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Počet obéznych ľudí sa za posledné desaťročia tak prudko zvýšil, že pokojne môžeme hovoriť o epidémii. Štatistiky z USA hovoria, že viac ako štvrtina detí vo veku 6 – 11 rokov je obéznych.

Medzi tínedžermi vo veku 12 – 17 rokov je obéznych 25 percent dievčat a 18 percent chlapcov. Príčiny sú rôzne. Najčastejšie sú to geneticky dedičné faktory ako obezita v rodine, srdcovo-cievne ochorenia v rodine, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovka 2. stupňa, fajčenie v rodine. Značný vplyv má aj znížená fyzická aktivita, ktorú čoraz viac nahrádzajú sedavé činnosti a sledovanie televízie.

Rôzne sú aj metódy boja proti obezite. Väčšinou ide o diéty a zvýšenie fyzickej aktivity. Vzdať sa chrumkavých hranolčekov a hamburgerov, sladkej čokolády a cukríkov je ťažké najmä pre deti. Začať športovať, keď dovtedy dieťa len pohodlne vysedávalo pred televízorom, môže byť únavné. Ako sa teda zbaviť prebytočných kíl takmer bezbolestne?

Do USA z Japonska prišla „zázračná“ videohra Dance Dance Revolution (Tanečná revolúcia). Kvôli zdravotným problémom, ktoré 11-ročnému K. D. Jonesovi začali brániť v športe, sa rozhodol vyskúšať túto novinku a už po niekoľkých dňoch bol o niečo chudší. „Cítim sa oveľa lepšie,“ hovorí. „Teraz je oveľa jednoduchšie hrať basketbal.“ Pozitívny vplyv na stratu nadbytočných kíl potvrdili aj výskumníci z univerzity v Západnej Virginii. A dokonca túto pomôcku začali používať aj na niektorých školách na hodinách telesnej výchovy.

Ako Dance Revolution (Tanečná revolúcia) vlastne vyzerá a funguje? Je to jednoduchá štvorcová podložka so šípkami – hore, dolu, doprava, doľava. Smerové šípky sa objavujú aj na monitore. Vašou úlohou je nasmerovať šípky na obrazovke pomocou šípok na podložke tak, aby šípky dosiahli horný okraj obrazovky. Podľa počtu nahraného skóre a podľa stupňa levelu sa potom strieda okolo 1000 melódií, na ktoré ďalej „tancujete“. Znie to možno jednoducho, ale mnohí začiatočníci sú pri takomto „aerobiku“ unavení už po 1 – 2 pesničkách.

V boji s obezitou sa však moderná medicína radšej pridŕža klasickej liečby. Žiadne lieky vám však nepomôžu, ak nezmeníte životný štýl celej rodiny. Obezita totiž nie je problémom len vášho dieťaťa. Sú to práve rodičia, ktorí nesú zodpovednosť za stravovacie návyky a správanie dieťaťa.

Samozrejme, že najlepšia metóda v boji s obezitou je prevencia – zdravé stravovacie návyky. Keď už však vznikne tento problém, pokúste sa ho riešiť spoločne s ostatnými členmi rodiny.
 
Ako predchádzať obezite

- Stanovte vášmu dieťaťu realistické ciele. Rozdeľte ich na krátkodobé, napríklad týždenné, ciele, ktoré vždy na konci týždňa zhodnotíte. Motivujte dieťa odmenami. V prípade neúspechu ho však nepodceňujte, nekritizujte. Ukážte mu, že má stále vašu podporu.

- Veľkými zmenami prejde aj vaša chladnička a špajza. Nakupujte len zdravé potraviny. Zabudnite na sladkosti a nezdravé nápoje. Dieťa na ne zabudne tiež. Nedovoľte maškrtiť ani ostatným členom rodiny, ak je prítomné dieťa, ktoré trpí obezitou.

- Zo stravovania si spravte malý rituál. K stolu usadajte spoločne celá rodina. Jedzte pomaly. Vytvorte si pohodu. Radšej sa rozprávajte, namiesto sledovania televízie. Pozor dajte aj na to, čo pripravíte vášmu dieťaťu na desiatu. Naučte dieťa rozpoznávať pocity hladu a zasýtenia.

- V neposlednom rade je dôležitá aj vyššia fyzická aktivita. Ak vaše dieťa nebolo doteraz zvyknuté športovať, začnite s chôdzou. Namiesto auta či autobusu sa radšej prejdite pešo. Postupne pridávajte nenáročné športy – plávanie, bicyklovanie, turistiku. Dozerajte na to, aby vaše dieťa vonku trávilo čo najviac času. Tak nebude mať kedy sledovať televíziu.

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:45

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom