sobota, 31 júl 2010 13:48

Do leta krásne a štíhle

Napísal(a) Marian Kavulek
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Blíži sa najteplejšie obdobie v roku, kedy by sme, samozrejme, chceli byť krásne a štíhle. Bohužiaľ, štatistiky ukazujú, že leto a dovolenky patria spolu s Vianocami k obdobiu, kedy ľudia naopak najviac na váhe priberajú.

Dôvodov je veľa: cez deň nemáme chuť na jedlo a dobehneme to večer, keď už je chladnejšie, jeme viac sladkej zmrzliny, pravidelne sa zúčastňujeme večierkov spojených s grilovaním, chodíme na dovolenky, kde sa stoly zohýbajú pod plnými taniermi s jedlom a my, samozrejme, chceme všetko aspoň ochutnať, doprajeme si viac kalorického alkoholu a podobne.

Ďalším problémom môže byť nadmerná dehydratácia organizmu, ktorá môže spôsobiť únavu a celkové spomalenie metabolizmu. Náš organizmus je vystavený nadmernému slnečnému žiareniu, viac športujeme, viac sa potíme a preto musíme piť omnoho viac tekutín, ako v iných ročných obdobiach.

Dá sa však prežiť leto naplno a napriek tomu si udržať krásnu postavu, alebo dokonca i schudnúť. Nemusí to byť vôbec zložité, stačí sa len zamerať na pár správnych vecí.

1. Rozhodnite sa, že toto leto chcete skutočne prežiť v zmysle zdravého životného štýlu. Pozitívny prístup je veľmi dôležitý. Poobzerajte sa okolo seba, ako sa stravujú ľudia, ktorí sú skutočne fit a naopak, ako sa stravujú ľudia, ktorí majú nadváhu. Snažte sa vytvoriť si svoj vlastný plán pre zdravie a trvalo štíhlu líniu. Začnite tým, že si budete  predstavovať v akej budete kondícii a čo vám to prinesie hoci aj za päť, desať či dvadsať rokov.

2. Nezabudnite na pozitívnu motiváciu. Za každý úspech sa niečím odmeňte. Napríklad si povedzte, že pokiaľ na dovolenke nepriberiete, tak si kúpite niečo pekné na seba a pod. Potom budete mať naopak radosť, ak dokážete odmietnuť grilovaný steak či zmrzlinový pohár miesto toho, aby ste potom mali nejaké výčitky.

3. Zamerajte sa ako prvé na pitný režim. Pocit hladu je totiž skutočne často pocitom smädu - akonáhle sa napijete, hlad prejde. Dôležité je piť predovšetkým v dopoludňajších hodinách, kedy sa telo zároveň čistí. Preto začnite piť – najlepšie čistú vodu - hneď po prebudení. Snažte sa ráno vynechať kávu, ktorá naopak odvádza vodu z tela. Nahraďte ju radšej šálkou lahodného zeleného čaju. Každú hodinu sa snažte vypiť pohár vody. Telo nedokáže za hodinu prijať viac ako pol litra tekutiny. Preto nemá zmysel tri hodiny nepiť a potom sa to snažiť dohnať tým, že naraz vypijete liter tekutiny.

Vyvarujte sa sladkých nápojov. Predstavujú moc veľký prísun kalórií. Nezabudnite, že napr. jedna fľaša coca-coly obsahuje viac ako 15 kociek cukru. Popliesť vás môžu takisto nápisy na ovocných nápojoch ako bez cukru, čo nie vždy znamená menej kalórií. Preto sa snažte piť predovšetkým vodu, vodu s citrónom, zelené či ovocné čaje alebo minerálky.

4. Snažte sa odolať zmrzlinovým pohárom. Zmrzlina, šľahačka, čokoládové polevy a podobne predstavujú skutočnú kalorickú bombu. Nahraďte ich lahodným ovocným šalátom z čerstvého ovocia. Letné mesiace sú taktiež oveľa priaznivejšie na konzumáciu tropického ovocia, ktoré sa v zimných mesiacoch nedoporučuje v našom podnebí príliš konzumovať.

5. Vzhľadom k tomu, že dni sú v lete omnoho dlhšie a my sa snažíme svetlo využiť čo najdlhšie, znamenajú dlhé večery takisto viac príležitostí k maškrteniu. Ak máte večer na niečo chuť, majte vždy pripravený zeleninový šalát z čerstvej zeleniny. Využite čas cez víkend a pripravte si do misiek (najlepšie takých, ktoré uchovávajú potraviny čerstvé čo najdlhšie) zeleninový šalát. Takýto šalát môžete potom rôzne dochutiť tuniakom, syrom, jogurtom či kyslou smotanou a spolu s celozrnným rohlíkom môže predstavovať aj vaše hlavné jedlo. Budete sa cítiť výborne, dodáte telu množstvo živín a nebudete mať problém s prípravou jedla.

6. Zaraďte do svojho programu pravidelný pohyb. Leto je ideálnou dobou pre vytvorenie si nových disciplín spojených so zdravím, či sa jedná o otužovanie alebo pravidelné cvičenie. Nie je potrebné začínať s veľkými športovými výkonmi. Pokiaľ nie ste zvyknutí pravidelne športovať, začnite so skutočne malými dávkami. Povedzte si, že každý večer obehnete váš blok domu miesto večerného sledovania televízie. Uvidíte, čo to spraví už prvý deň s vašim sebavedomím a ďalším odhodlaním.  Nezabudnite ale, že cvičenie je potrebné doplniť správnou výživou. Aby vaše svaly boli schopné spaľovať tuky, potrebujú dostatočný prísun proteínov.

7. Jedzte grilované mäso len obmedzene. Vždy ho grilujte na alobale či tácke na grilovanie. Pokiaľ totiž mäso absorbuje dym obsahujúci spálený tuk, stáva sa karcinogénnym. Snažte sa k nemu vždy zjesť čo najviac čerstvej zeleniny. Jednak vás to viac zasýti, ale zároveň antioxidanty v nej obsiahnuté znižujú negatívne účinky grilovaného mäsa. Pokiaľ možno sa úplne vyvarujte opekaných údenín. Obsahujú len malý podiel mäsa, ale predovšetkým veľa soli, múky a hlavne mnoho tuku. Najlepšie je grilovať ryby alebo hydinu..

Máme pre Vás ešte jeden fantastický tip. Určite by ste chceli aby Vaša pokožka v plavkách bola čo najviac hladká a aby ste sa prípadne zbavili nie peknej celulitídy.  Naše Centrum redukcie váhy má vo svojej ponuke úplne unikátne produkty, ktoré vám tento problém ľahko pomôžu vyriešiť. Tieto produkty boli testované pod lekárskym dohľadom počas 70 dní. Už za túto dobu sa pružnosť pokožky u sledovaných jedincov zlepšila na dvojnásobok meraných jednotiek a obvod stehien sa viditeľne zmenšil. Jedná sa o kombináciu telových i výživových doplnkov, ich spoločný účinok je naozaj prekvapivý. Pokiaľ by vás zaujímali bližšie informácie, spýtajte sa svojho poradcu.

http://www.chudnete.sk/com

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:46
Viac z tejto kategórie: Tip: svieže letné líčenie »


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Bielkoviny a vápnik v strave dieťaťa

Bielkoviny a vápnik v strave …

Strava detí by mala byť vyvážená a rôznorodá. Najviac sa detičky vyvíjajú v prvých rokoch života, a preto...

Prev Next