piatok, 07 august 2020 16:14

Plátennú obuv preslávil rebel James Dean, ale aj sladká Baby z Hriešneho tanca

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Doslovným evergreenom sa stala jednoduchá dámska biela plátenná obuv. Doslovným evergreenom sa stala jednoduchá dámska biela plátenná obuv. Zdroj foto: F&F

Plátenky, tramky, tenisky. Môžeme ich nazvať ako chceme, nikdy neboli a ani nebudú len účelovým obalom na nohy. Odjakživa boli symbolom rebélie, hlasom novej generácie, dokonca tiež múzou umelcov. Ak ich ešte nemáte, nezabudnite si ich v najbližšej dobe zaobstarať. Nohy sa vám za ne počas horúcich dní odvďačia.

Zdravá obuv, ktorú vynašiel sedliacky rozum

Keby nebolo chudobných, bohatí by sa dnes netešili z pláteniek, u niektorých značiek a obuvi až za stovky eur! Vďaka zužitkovaniu plátna v obuvníckom priemysle si slušnú, štýlovú obuv mohli zadovážiť aj chudobnejší ľudia. Plátennú obuv dokonca fasovali aj väzni. Ako sa vyvíjala jej výroba ďalej a vznikali továrne na výrobu pevnejších, kaučukových podošiev, plátennky začali byť viac než len zaujímavé. Firmy zistili, že ponúkajú ohromné benefity.

Na ich výrobu stačili oveľa menšie náklady, chodidlám ponúkali v mnohých prípadoch nenahraditeľný komfort. Boli omnoho viac priedušné ako tie kožené a pritom stále dostatočne pevné a tvárne. Obchodníci na ne stavili všetky svoje marketingové aktivity. Plátennky, tentokrát povýšené vďaka populárnemu, rovnomennému športu na tenisky, sa stali v spojení so slávnymi športovcami a neskôr i umelcami naveky neporaziteľným hitom. V súčasnosti možno ani neexistuje človek, ktorý by aspoň raz za život nemal na nohách obuté plátennky.

Symbol rebélie a múza umelcov

Napríklad v šesťdesiatych rokoch 20. storočia boli neodmysliteľným prvkom rebélie. Presne ako džínsy! Šokoval v nich veľký idol James Dean alias Rebel bez príčiny, taktiež o desať rokov na to mládež z Pomády a biele plátenky so šnúrkami pomáhala predávať po celom svete aj postava Baby z kultového filmu Hriešny tanec, a to hneď po premiére v roku 1987. Na internete možno ani nenájdete fotografiu Nirvany, jednej z najvplyvnejších kapiel ´90. rokov 20. storočia, na ktorej by minimálne líder Kurt Cobein nemal obuté plátenné tenisky. O ich opätovnú popularitu sa o ďalších desať rokov zaslúžila aj kanadská speváčka-skladateľka a herečka Avril Lavigne. A keď môže, plátenky si rada obúva aj sladká Selena Gomézová, idol všetkých tínedžerov dnešnej doby.

Plátenné tenisky prenikli do umenia i ako múza umelcov. Povráva sa, že dokonca aj animovaná kultovka britskej kapely The Beatles Yellow Submarine (Žltá ponorka) bola inšpirovaná práve dizajnom plátenných tenisiek. Postavičky chlapcov The Beathles cestujú po morskom svete plnom nástrah a zla, v ponorke pripomínajúcej karikatúru žlto-bielo-červenej tenisky. Pozerajú z okien ponorky, ktoré sú dierkami pre šnúrky. Slovom, textom, hudbou i módou propagovali slobodu a mier. Chlapci z The Beatles v žltej tenisko-ponorke porážali „modrých ničomníkov“ a vo svete zavládlo dobro.

Dnes dostať plátennky v niekoľkých variantoch, štýloch i farebných prevedeniach. Možno ich kombinovať s džínsami, palácovými nohavicami, šortkami, so sukňami či romantickými šatami. Páni, ak chcú pôsobiť štýlovo a nad vecou, môžu nimi doladiť oblek do práce či priateľskú slávnosť. Všetko musí harmonizovať. Obuv musí byť v prvom rade čistá, neopotrebovaná, šnúrky primeranej dĺžky a pokiaľ ide o farebný trend, prach a blato do tejto škály, našťastie, ešte stále nikto nezaradili. Takže? Nie je nič horšie ako plátennky za desiatky eur, okopané z každej strany. Ak ste fanúšikom bielej, no nemáte čas tenisky prať každý týždeň, môžete ich nový vzhľad predlžiť vďaka blokátoru nečistôt. Je to sprej, ktorý zabraňuje prachu a špine zažierať sa do textilu. Nikdy ich neperte v práčke, ani dlho nemočte a nesušte v sušičke! Stratili by na tvare, pevnosti vlákien i celkovej životnosti. Do formy ich prinavrátite zľahka očistením hubkou a neagresívnym pracím prostriedkom. Nechajte ich otiecť a sušte voľne.

Ak vás v lete čakajú hodiny nádherných prechádzok a výletovania, plátenná obuv je to najlepšie čo vám zabezpečí potrebný komfort. Pre dôkladnejšiu hygienu obuvi si môžete zaobstarať vymeniteľné stielky, ktoré pohlcujú pot a ľahko sa čistia. Pre pocit ešte väčšej sviežosti použite deodorant na nohy i do obuvi. Zľahka ho aplikujte do vnútornej časti, nechajte pár minút vyschnúť a môžete vyraziť do ulíc i kamkoľvek vás nohy rebela, rebelky ponesú.

Na záver je tu ešte niekoľko tipov, ktoré sú jednoducho perfektné.

Zdroj foto: F&F, Deichmann

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next