štvrtok, 06 apríl 2017 12:34

Ako byť na jar svieža a plná energie?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ako byť na jar svieža a plná energie? Foto: sxc.hu

Aj vám po zime dochádzajú baterky? Nedostatok vitamínov a vyčerpanie po dlhých chladných mesiacoch sa prejavuje nielen jarnou únavou, ale aj pochmúrnou náladou. Dni sa predlžujú a spiaca príroda sa prebúdza. Paradoxne, mnohí z nás práve v tomto období pociťujú únavu a malátnosť. Dlhšie dni a väčší počet hodín slnečného svitu ovplyvňuje tvorbu hormónov a tieto vonkajšie a vnútorné zmeny sa v spojení so stresom, či po prekonaní vírusového ochorenia, prejavia únavou. Ako sa jej zbaviť ? 

Pitný režim
Do boja proti jarnej únave zasaďte hneď najsilnejší tromf: čistú vodu, ktorá vám pomôže vyhnúť sa bolestiam hlavy. Pite jej veľa a nahraďte ňou sladené nápoje plné cukru. Ak máte chuť na niečo teplé, doprajte si šálku zeleného čaju, ktorý má silnejšie povzbudzujúce účinky ako káva, a navyše je známy vysokým obsahom antioxidantov. Vitamíny si do tela dopĺňajte zelenými džúsmi a smoothie nápojmi, ktorými môžete nahradiť raňajky. Špenát, avokádo, zelerové listy, kapusta púčková, či zelený jačmeň - to sú superpotravinové hviezdy jarného nápoja, ktorá vám dodá energiu a vitamíny.

Zdravá strava, ľahká strava
Naši predkovia vedeli, prečo si treba pred Veľkou nocou dopriať 40-dňový pôst bez mäsa. Nešlo len o duchovnú očistu, ale aj prečistenie organizmu a naštartovanie metabolizmu diétnejšou stravou. Vyhnite sa tmavému a tučnému mäsu, zvoľte radšej hydinu, ryby alebo huby. Doprajte si viac zeleniny tak, aby zabrala tretinu vašej porcie. Jedzte menej a častejšie, organizmus tak nezaťažíte trávením a budete sa cítiť sviežejšie.

Pohyb na čerstvom vzduchu
Žijete hektický život a neviete si nájsť čas na pohyb? Začnite schodmi v paneláku, pokračujte prechádzkou do supermarketu, alebo vystúpte z autobusu či električky o zastávku skôr, aby ste sa mohli do práce aspoň trochu prejsť. Čaká vás slnečná sobota? Nechajte upratovanie upratovaním a vyberte sa do prírody. Veď vysávať či variť sa dá aj večer.

Dobrou náladou proti únave
Najúčinnejšou zbraňou v boji proti únave je pozitívna nálada. Nechce sa vám vstávať do práce a pýtate sa, ako môžete byť dobre naladená už od rána? Zvoľte vhodnú vôňu dezodorantu, napríklad svieži kvet pomarančovníka, ktorého aróma sa ukrýva v dezodorante CD Happy Deo. Olej z kvetu pomarančovníka sa v 17. storočí používal ako parfém a dámy ho milovali, pretože jeho vôňa harmonizuje, dodáva pocit pokoja a vyrovnanosti. Taktiež pôsobí proti stresu a úzkostným stavom, depresii a zlej nálade. Navyše, dezodoranty od CD kozmetiky majú jemné zloženie, neobsahujú alumíniové soli a vašu pokožku nechajú voľne dýchať počas celého dňa.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom