nedeľa, 06 marec 2016 19:36

Starostlivosť o kabelky: Ako im predĺžiť život

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Starostlivosť o kabelky: Ako im predĺžiť život foto: Deichmann

„Výber vkusnej dámskej tašky závisí od toho, na akú príležitosť ju plánujeme využívať a čo v nej potrebujeme prenášať. V závislosti od týchto dvoch faktorov sa odvíja všetko ostatné, v neposlednom rade jej životnosť,“ začína rozprávať Eva Csefalvayová, vedúca jednej z predajní značky Deichmann. Ak prenášate v nevhodnej kabelke prebytočné veci, škodíte nie len jej, ale i vášmu zdraviu. 

 

 

VEĽKÝ KABELKOVÝ MANUÁL

Ortopédi a fyzioterapeuti schvaľujú iba jednu tašku – prázdnu, pretože dlhodobá nerovnomerná záťaž chrbtice spôsobuje jej vážne poruchy a nepríjemné bolesti. A to je už naozaj rozumný dôvod na preventívne poriadky v kabelke, alebo zaobstaranie si špeciálnej tašky či módneho vaku, navrhnutého na prenášanie väčšieho objemu.

Materiály a údržba
v súčasnosti sa na výrobu kabeliek používa široký sortiment materiálov, môže to byť useň (koža), nubuk, velúr (semiš) alebo neodmysliteľný textil a syntetika. Každý materiál vyžaduje osobitú starostlivosť. „Ak chceme, aby nám naša obľúbená kabela vydržala čo najdlhšie, je dôležité poznať ako jednotlivé materiály ošetrovať. Vopred však radím, v prípade kabeliek na práčku zabudnite,“ nemilosrdne vystríha naša poradkyňa Eva Csefalvayová.

Koža
Kabelky z kože prebudíte k životu a zbavíte nečistôt jemnou kefkou na kožu. Pomôcť si môžete mäkkou navlhčenou handričkou. Nezabudnite však na záver celé plochy dôkladne vytrieť do sucha. „V žiadnom prípade neodporúčam použiť agresívne roztoky ako sú acetón, benzín a podobne. Dnes dostanete v každej dobrej predajni čistiace prostriedky vhodné práve na tento materiál. Podobne ako pri ošetrovaní obuvi, pravidelnou impregnáciou kožených tašiek zabezpečíte aj životnosť ich farieb“, pokračuje sympatická manažérka.

Textil
Najväčším nepriateľom kabeliek z textilu je dážď. Akonáhle navlhnú, strácajú svoju farbu a tvar, ochrannú funkciu taktiež. Späť do formy ich vrátite špeciálnymi sprejmi a jednoduchým trikom. Kabelu necháme voľne vyschnúť, pričom ju vystužíme malým množstvom pokrčeného novinového papiera. „Textilné tašky ošetrujeme krúživými pohybmi, za pomoci jemnej kefy. Mnohé dámy si chcú čistenie textilných tašiek uľahčiť a jednoducho ich šupnú do práčky. Je to veľká škoda. Neuvedomujú si, že ju automatickými otáčkami ničia a je to aj na pohľad vidieť. Farby blednú, tkanina stráca svoju pevnosť. Ak potrebujete svoju textilnú kabelu čistiť častejšie, odporúčam siahnuť po špeciálnych čistiacich sprejoch, ktoré textil ochránia a zamedzia jeho ušpineniu," hovorí Eva, podľa ktorej sa najjednoduchšie čistí práve syntetika.

Syntetika
„Už dlhý čas sa veľkej obľube tešia kabelky zo syntetického materiálu. Nie len kvôli ich tvárnosti a cenovej dostupnosti, ale aj kvôli jednoduchej údržbe. Pri ich čistení nemáte čo pokaziť. Postačí vám vlhká handrička a trošku saponátu. Kabelku stačí vyutierať do sucha a je pripravená na okamžité použitie.“

Semiš
Podobne očistíte aj takzvaný semiš alebo nubuk. Pri tomto materiály si však treba dávať pozor na jeho špecifické vlastnosti. Pre semiš je prirodzené, že najmä na začiatku jeho používania, môže pigmentovať. Takéto ofarbenie sa z oblečenia odstraňuje veľmi ťažko.

Tipy a triky na škvrny
• škvrny od pera odstránime vatovou tyčinkou namočenou v zmesi liehu a vody (1:1)
• mastné škvrny - posypeme magnezitom alebo kriedovým prachom, necháme pôsobiť 24 hodín a jemne očistíme
• škvrny od vody - navlhčite parou, prípadne jemným rozprašovačom, nevytierajte, nechajte samovoľne vyschnúť.

Aby si zachovala tvar
„Keďže potrebujeme aby si kabelka zachovala svoj tvar a u niektorých druhov materiálov môže dôjsť dokonca k migrácii pigmentov, pri skladovaní kabeliek treba dbať na to, aby mali dostatok priestoru a neboli na seba natlačené. Pozor na drsný povrch, môže ich poškriabať. Dobrým zvykom je skladovať ich v textilných vrecúškach. Takto chránené kabelky vydržia v dobrej kondícii aj niekoľko desiatok rokov, slnko a ani nečistoty sa k nim nedostanú. Farby zostanú aj po rokoch zachovalé a žiarivé“, dopĺňa ešte niekoľko praktických rád Csefalvayová. Takéto vrecúška si môžete zakúpiť alebo svojpomocne ušiť, najlepšie z nepotrebného plátna. Lepšie ako žiadne je vrecko igelitové. Avšak nezabudnite na ňom zabezpečiť dostatočný prístup vzduchu. Najmä koža má tendenciu v tmavom a vlhkom prostredí nepríjemne zatuchnúť.

Neľutovať, vyhodiť
Pre tento rok vyhlásili módni dizajnéri slobodu akýmkoľvek kabelkám. Nosiť sa vraj bude všetko. Oplatí sa prevetrať práve aj staršie modely. „Jediné, čomu sa treba vyhnúť sú obnosené a viditeľne poškodené kúsky. Nech je kabelka akokoľvek obľúbená, vyšúchané líce alebo opotrebované rukoväte kabelky už k žene nepatria," upozorňuje naša poradkyňa. V prípade drahšej kabelky sa oplatí pokazený zips alebo sponu opraviť. Ak je poškodená väčšia časť kabelky, oprava môže stáť viac ako nová. „Veľmi dobrou voľbou budú pestré kabelky s lichobežníkovým tvarom, aktovky a takzvané „shopperbagy“. Z farieb budú IN pastelové, jemné odtiene krémových, béžových a hnedých farieb. Dáma však nič nepokazí ani jemnou ružovou či mentolovou, to sú všetko farby, ktoré budú tento rok lahodiť oku každého jedného módneho kritika," uzatvára tento kabelkový manuál Eva Csefalvayová.

Zdroj a foto: Deichmann

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.