sobota, 19 júl 2014 11:44

Idete na dovolenku autom? Na čo dať pozor

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: škoda auto Foto: škoda auto

Auto je pre väčšinu slovenských motoristov často preferovaným dopravným prostriedkom pri ceste na dovolenku doma aj v zahraničí. Vodiči by však pri plánovaní dlhých ciest nemali zabúdať na kontrolu technického stavu vozidla. Prinášame prehľad častých komplikácií na cestách a súbor odporúčaní, ako si v prípade neočakávanej situácie poradiť.

1. Signalizácia chladiacej kvapaliny 

Rozsvietenie kontrolky chladiacej kvapaliny signalizuje, že teplota chladiacej kvapaliny je príliš vysoká, alebo môže znamenať nízku hladinu chladiacej kvapaliny. V tomto prípade by mal vodič skontrolovať v motorovom priestore stav chladiacej kvapaliny vo vyrovnávacej nádobke a prípadne ju doplniť. Uzáver vyrovnávacej nádržky je možné bezpečne otvoriť až po vychladnutí motora, v opačnom prípade hrozí riziko obarenia. K doplneniu je nutné použiť správne koncentrovaný roztok vody a mrazuvzdorného prostriedku. Ak nemáte v núdzi k dispozícii predpísaný mrazuvzdorný prostriedok, použite iba vodu a nechajte si čo najskôr obnoviť správny pomer medzi vodou a mrazuvzdorným prostriedkom v odbornom servise.

 2. Signalizácia motorového oleja 

V prípade, že sa na prístrojovom paneli počas jazdy rozsvieti žltá kontrolka „Množstvo motorového oleja“, čo najskôr zastavte a skontrolujte hladinu motorového oleja. Ak sa vyskytne porucha snímača hladiny motorového oleja, je táto skutočnosť po zapnutí zapaľovania oznámená akustickým signálom a niekoľkonásobným bliknutím kontrolky. V takom prípade je motor nutné nechať bezodkladne skontrolovať v odbornom servise.
Po zapnutí zapaľovania sa na niekoľko sekúnd rozsvieti červená kontrolka „Tlak motorového oleja“. Ak kontrolné svetlo po naštartovaní motora nezhasne alebo ak začne počas jazdy blikať, zastavte a vypnite motor. Prekontrolujte množstvo oleja a v prípade potreby ho doplňte. Ako varovný signál zaznie aj trojitá akustická signalizácia. Ak nemôžete zabezpečiť dostatočné množstvo oleja, nepokračujte v jazde. Nechajte motor vypnutý a vyhľadajte pomoc v servise, hrozí vážne poškodenie motora. Nepokračujte ani vtedy, ak bliká kontrolné svetlo a množstvo oleja v poriadku. Nenechávajte motor v chode, ani vo voľnobežných otáčkach.

3. Problém so štartovaním vozidla
Komplikácie pri štartovaní automobilu môžu mať mnoho príčin. Najčastejšou z nich je nedostatočná kapacita akumulátora (batérie). Pri nenaštartovanom vozidle preto odporúčame obmedziť užívanie rôznych spotrebičov napájaných prostredníctvom akumulátora (napr. ventilátor klimatizácie, parkovacie osvetlenie, výstražné smerovky, autorádio, prehrávač hudby) alebo cez autozapaľovač (napr. nabíjačky mobilných telefónov, navigácie, autochladničky, multimediálne prehrávače).

4. Defekt
Ak je vaše vozidlo vybavené rezervným kolesom, odporúčame pred cestou skontrolovať jeho stav a dofúkať ho na hornú hranicu predpísaného tlaku najväčšieho hustenia. Ak nebudete schopní vymeniť koleso vlastnými silami, kontaktujte asistenčnú službu, ktorá sa o výmenu odborne postará. V prípade použitia sady na opravu pneumatík postupujte podľa pokynov v návode na použitie. V každom prípade dbajte na bezpečnosť seba, svojich blízkych aj ostatných účastníkov cestnej premávky, najmä pri defekte na frekventovanej komunikácii. Nezabudnite na reflexné vesty.

5. Zabuchnuté kľúče
Vo vozidlách, ktoré nie sú vybavené modernými systémami bezkľúčového vstupu a štartovania (KESSY), sú zabuchnuté kľúče častým a zbytočným problémom, ktorému sa dá predísť náhradnými kľúčmi uloženými na chránenom mieste mimo vozidla. V prípade potreby je tiež možné kontaktovať asistenčnú službu. 

6. Natankovanie nesprávneho paliva

Pred každým tankovaním dôkladne skontrolujte, či sa informácie na čerpacom stojane zhodujú s informáciou na palivovom viečku. V rôznych krajinách sa líšia obchodné názvy jednotlivých druhov palív a niekedy aj farby tankovacích pištolí. Pokiaľ si nebudete istí, opýtajte sa obsluhy čerpacej stanice. Moderné vozidlá sú vybavené systémom zamedzenia natankovania nesprávneho paliva. V prípade, že napriek tomu dôjde k zámene paliva a vodič si uvedomí natankovanie nesprávneho paliva na mieste, môže predísť vážnemu poškodeniu motora. Ak omylom natankujete benzín do prázdnej naftovej nádrže do max. objemu 5 litrov, problém možno vyriešiť dotankovaním plnej nádrže naftou. V prípade natankovania väčšieho množstva nesprávneho paliva odporúčame neštartovať vozidlo a kontaktovať asistenčnú službu, ktorá sa postará o odťah vozidla do najbližšieho zmluvného servisu.

V prípade benzínových motorov je zložitejšie natankovať naftu. Hrdlo palivovej nádrže je užšie ako priemer pištole na naftu. Túto pištoľ potom nie je možné riadne zasunúť do hrdla nádrže. Ak sa vám aj napriek tomuto konštrukčnému opatreniu podarí natankovať do benzínovej nádrže naftu, nepokúšajte sa motor naštartovať a ihneď kontaktujte asistenčnú službu.

7. Porucha svetlometov
Odporúčame zaobstarať si pred cestou na dovolenku súpravu žiaroviek a prípadne si vyskúšať postup výmeny všetkých žiaroviek vonkajšieho osvetlenia, ktorý je popísaný v návode na obsluhu. Ak si vodič na výmenu žiarovky sám netrúfa, mal by navštíviť najbližší servis. V prípade xenónovej výbojky ide o komplikovanú výmenu, ktorú sa odporúča vždy prenechať profesionálom.

8. Porucha akumulátora a elektroniky vozidla
V prípade poruchy elektroniky vozidla, signalizujúcej rozblikanie ukazovateľov na paneli prístrojov príp. nesprávnou funkciou jednotlivých ovládacích prvkov sa odporúča vozidlo okamžite odstaviť a kontaktovať asistenčnú služby.

9. Pravidlá cestnej premávky a legislatíva
V rôznych krajinách sa môžu odlišovať nielen rýchlostné limity na konkrétnych komunikáciách, ale aj ďalšie pravidlá prevádzky. Ide napríklad o počet, farbu a umiestnenie reflexných viest, úpravu denného svietenia, či dokonca zákaz konzumácie jedla a nápojov za volantom. Odporúčame preto pred cestou preštudovať si legislatívu tranzitných aj cieľových krajín, za nedodržanie predpisov môžu motoristom hroziť značné sankcie, v prípade nehody nielen finančné.

10. Pomoc na cestách
V prípade poruchy vozidla na cestách radíme motoristom kontaktovať asistenčnú službu. Asistenčné služby sú zárukou, že o Vás bude v prípade núdze postarané či už na území Slovenskej republiky alebo v zahraničí.

Vodiči vozidiel ŠKODA môžu v prípade poruchy na území Slovenskej republiky volať na bezplatnú linku 0800 11 9455 a v zahraničí na tel. číslo +421 2 4920 5951. Bližšie informácie o poskytovaných asistenčných službách nájdete v obale Palubnej literatúry vozidla, informácie poskytnú aj pracovníci centrály ŠKODA Assistance na vyššie uvedených číslach.

Brožúru s kontaktnými údajmi pre rôzne krajiny možno tiež stiahnuť na:

http://www.skoda-auto.cz/shared/SiteCollectionDocuments/download/help-on-the-road/help-on-the-road.pdf

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:50


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.