streda, 19 november 2014 21:57

Kvalitný spánok závisí od správneho matraca

Napísal(a) KIKA
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Správny matrac by mal spĺňať viacero vlastností, ktoré by ste mali zhodnotiť pri jeho výbere, aby váš spánok bol naozaj kvalitný. Tvrdosť matraca je základným a najdôležitejším faktorom pri voľbe. Poloha pri spánku, hmotnosť človeka i vek sú ďalšie atribúty, ktoré je potrebné zohľadniť. Veľmi podstatným parametrom pri výbere správneho matraca sú aj jeho antialergénne vlastnosti.

Typy matracov, špecifické materiály a ich vlastnosti:

Matrac zo studenej HR peny

Jedná sa o pokrokový stupeň už dobre známeho a užívateľsky obľúbeného materiálu, ktorý disponuje dobrou elasticitou aj pri vyššej objemovej hustote a z toho tiež vyplývajúca dlhšia životnosť . Vďaka otvorenejšej bunkovej štruktúre má HR pena dobrú priedušnosť. Matrace spĺňajú všetky požiadavky na kvalitné spanie a v kombinácii s vhodným roštom aj na zvýšenú záťaž. Vďaka svojej priedušnosti je matrac vhodný aj pre alergikov.

Foto: Matrac „Revaro Exclusive“, kika Nábytok

Matrace z viscoelastickej peny

Tento materiál ľudia poznajú napríklad aj pod označením lenivá pena alebo pamäťová pena. Ide o materiál, ktorý vyniká schopnosťou kopírovať telo tak, že ho takmer obtečie. Pena reaguje nielen na tlak, ale tiež aj na pôsobenie tepla. Tam, kde je matrac zahrievaný, mäkne a telu žiaducim spôsobom ustúpi. A práve v miestach najväčšieho tlaku, v bokoch a ramenách sa teplo kumuluje, na čo matrac reaguje tak, že tlak absorbuje a poskytne tak užívateľovi absolútny komfort. Je to matrac pre trvalé spanie s maximálnymi nárokmi na ortopedické vlastnosti a celkový komfort ležania.

TIP:  Veľmi vhodná je kombinácia studenej peny a visco peny ako napríklad u matraca „Luxura“, ktorý nájdete v sortimente spoločnosti kika Nábytok.

Foto: Matrac „Luxura“, kika Nábytok

Matrace z peny CELLPUR

CELLPUR predstavuje začiatok úplne novej éry v penách najmä pre svoju dokonalú vyváženosť hygieny a komfortu. Vôbec po prvýkrát sa podarilo zabudovať do vysokoelastickej peny prášok Tencel s jeho unikátnymi vlastnosťami. Konkrétne ide o celulózu v práškovej forme, ktorá vďaka svojej mikroštruktúre pohlcuje vlhkosť vznikajúcu počas spánku, ktorú následne zase rýchlo odvádza . Vzniknuté prostredie je teda vysoko nepriaznivé pre existenciu roztočov a tým pádom antialergické.

Foto: Matrac „Elito“, kika Nábytok

Matrace z Bio peny

Najnovšie trendy ochrany životného prostredia a využívanie obnoviteľných zdrojov sa premietajú aj do vývoja pien pre výrobu matracov. Ropné deriváty sú v týchto materiáloch nahradené prírodnými olejmi, ktoré s ďalšími pridanými aditívami zlepšujú aj ich mechanické vlastnosti, elasticitu a tvarovú stálosť. Matrac z Bio peny sú určené pre kvalitné každodenné spanie a spĺňajú aj nároky na extrémnu záťaž ako napríklad u matraca Greenflex , ktorý znesie ortopedickú záťaž až 150kg.

Foto: Matrac „ Greenflex“, kika Nábytok

Matrace pružinové

Základom pružinového matracu je pružinové jadro. Jeho princípom sú vzájomne prepojené kovové pružiny, ktoré tvoria jednotný celok. Ten je zapuzdrený do rôznych materiálov. Ich typ, hustota a výška ovplyvňujú vlastnosti matraca.

Foto: Matrac „ Fox“, kika Nábytok

Aká je životnosť matraca?

Ako dlho vám bude matrac slúžiť, záleží na mnohých okolnostiach. Životnosť matraca ovplyvňuje váha človeka, použitý podklad/rošt, potivosť, klimatické podmienky v miestnosti a ďalšie. Všeobecne však platí, že aj pri najlepšej starostlivosti je hygiena matraca nevyhovujúca po siedmich až ôsmich rokoch. Je nutné si uvedomiť, že posteľ je len dizajnovou záležitosťou a kvalitu spánku určujú práve matrace.

 

Naposledy zmenené utorok, 02 december 2014 15:21


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next