Typy matracov, špecifické materiály a ich vlastnosti:
Matrac zo studenej HR peny
Jedná sa o pokrokový stupeň už dobre známeho a užívateľsky obľúbeného materiálu, ktorý disponuje dobrou elasticitou aj pri vyššej objemovej hustote a z toho tiež vyplývajúca dlhšia životnosť . Vďaka otvorenejšej bunkovej štruktúre má HR pena dobrú priedušnosť. Matrace spĺňajú všetky požiadavky na kvalitné spanie a v kombinácii s vhodným roštom aj na zvýšenú záťaž. Vďaka svojej priedušnosti je matrac vhodný aj pre alergikov.
Foto: Matrac „Revaro Exclusive“, kika Nábytok
Matrace z viscoelastickej peny
Tento materiál ľudia poznajú napríklad aj pod označením lenivá pena alebo pamäťová pena. Ide o materiál, ktorý vyniká schopnosťou kopírovať telo tak, že ho takmer obtečie. Pena reaguje nielen na tlak, ale tiež aj na pôsobenie tepla. Tam, kde je matrac zahrievaný, mäkne a telu žiaducim spôsobom ustúpi. A práve v miestach najväčšieho tlaku, v bokoch a ramenách sa teplo kumuluje, na čo matrac reaguje tak, že tlak absorbuje a poskytne tak užívateľovi absolútny komfort. Je to matrac pre trvalé spanie s maximálnymi nárokmi na ortopedické vlastnosti a celkový komfort ležania.
TIP: Veľmi vhodná je kombinácia studenej peny a visco peny ako napríklad u matraca „Luxura“, ktorý nájdete v sortimente spoločnosti kika Nábytok.
Foto: Matrac „Luxura“, kika Nábytok
Matrace z peny CELLPUR
CELLPUR predstavuje začiatok úplne novej éry v penách najmä pre svoju dokonalú vyváženosť hygieny a komfortu. Vôbec po prvýkrát sa podarilo zabudovať do vysokoelastickej peny prášok Tencel s jeho unikátnymi vlastnosťami. Konkrétne ide o celulózu v práškovej forme, ktorá vďaka svojej mikroštruktúre pohlcuje vlhkosť vznikajúcu počas spánku, ktorú následne zase rýchlo odvádza . Vzniknuté prostredie je teda vysoko nepriaznivé pre existenciu roztočov a tým pádom antialergické.
Foto: Matrac „Elito“, kika Nábytok
Matrace z Bio peny
Najnovšie trendy ochrany životného prostredia a využívanie obnoviteľných zdrojov sa premietajú aj do vývoja pien pre výrobu matracov. Ropné deriváty sú v týchto materiáloch nahradené prírodnými olejmi, ktoré s ďalšími pridanými aditívami zlepšujú aj ich mechanické vlastnosti, elasticitu a tvarovú stálosť. Matrac z Bio peny sú určené pre kvalitné každodenné spanie a spĺňajú aj nároky na extrémnu záťaž ako napríklad u matraca Greenflex , ktorý znesie ortopedickú záťaž až 150kg.
Foto: Matrac „ Greenflex“, kika Nábytok
Matrace pružinové
Základom pružinového matracu je pružinové jadro. Jeho princípom sú vzájomne prepojené kovové pružiny, ktoré tvoria jednotný celok. Ten je zapuzdrený do rôznych materiálov. Ich typ, hustota a výška ovplyvňujú vlastnosti matraca.
Foto: Matrac „ Fox“, kika Nábytok
Aká je životnosť matraca?
Ako dlho vám bude matrac slúžiť, záleží na mnohých okolnostiach. Životnosť matraca ovplyvňuje váha človeka, použitý podklad/rošt, potivosť, klimatické podmienky v miestnosti a ďalšie. Všeobecne však platí, že aj pri najlepšej starostlivosti je hygiena matraca nevyhovujúca po siedmich až ôsmich rokoch. Je nutné si uvedomiť, že posteľ je len dizajnovou záležitosťou a kvalitu spánku určujú práve matrace.