štvrtok, 10 október 2013 15:42

Príprava záhrady na zimu: údržba kosačky a trávnika

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Príprava záhrady na zimu: údržba kosačky a trávnika sxc.hu

Pomaly ale isto sa blíži sa zima. Ak máte záhradu, nezabudnite, že ju treba na zimné odbobie pripraviť. Hoci už nebudete kosiť, je potrebné pred zimou vykonať pravidelnú údržbu kosačky, a taktiež trávnika.

Tak ako mnoho iných strojov, ktoré vo svojej záhrade používate, aj kosačka vyžaduje pravidelnú a odbornú údržbu. Bez nej si jej životnosť zbytočne skracujete. Tu je stručný popis toho, o čo je potrebné sa starať:

- Vzduchový filter - v prípade jeho zanesenia je potrebné ho vyčistiť, prípadne vymeniť. Papierový filter ľahko vyčistíme stlačeným vzduchom. Molitanový filter vymyjeme v horúcej jarovej vode a po vysušení ho opäť môžeme nasadiť.

- Stav žacieho noža - je nutné sledovať, či je nôž nabrúsený a správne vyvážený. Ak je nôž tupý, musíme ho nabrúsiť, a to je činnosť, ktorá si už zaslúži odborný prístup servisného technika.

- Hladinu a stav oleja - kontrola pred každým kosením. Ak je olej tmavý treba ho vymeniť. Výmena oleja sa inak zvyčajne vykonáva po 25 odpracovaných hodinách stroja alebo po sezóne.

- Funkcia pojazdu - mali by sme si všímať, v akom stave je klinový remeň, či je správne napnutý. Dobre by mali jazdiť lanovody v bowdene.

- Zapaľovacia sviečka - tú by sme mali pravidelne čistiť. Pokiaľ kosačka nejde naštartovať, sviečku vymeníme.

- Prívodný kábel - pri elektrických modelov. Ak je poškodený, vymeníme ho v autorizovanom servise.

- Skrutkové spoje - sú riadne dotiahnuté? Prípadná náprava zaberie len pár minút.

- Čistenie priestoru pre žacie ústrojenstva - po každom kosení by sme mali vyškrabnúť trávu, prípadne hlinu z vnútra šasi. Nečistoty by mohli brániť hladkému vyhadzovaniu aj mulčovaniu.

V prípade väčších technických problémov alebo zhoršených funkcií trávnej kosačky sa odporúča dopraviť stroj k odborným servisným technikom.

Jesenná vertikulácia trávnika

 


Vertikutácia trávnika je proces, ktorým prevzdušňujeme trávnik a zbavujeme ho odumretých bylín, plesní a machu. Takto ošetrený trávnik dokáže lepšie prijímať vodu a dýchať. Jedná sa o jeden s najdôležitejších úkonov v starostlivosti o trávnik.

Vertikutáciu sa odporúča robiť dva krát do roka, na jar a na jeseň. Vo videu sa dozviete o vertikutácii viac.
video:

Text a videá: Mountfield, foto sxc.hu

 

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 18:08


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom