utorok, 25 jún 2013 15:22

Dovolenka je pre zlodejov ideálnym obdobím

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Stiahnuté žalúzie sú znamením pre zlodejov, že nik nie je doma Stiahnuté žalúzie sú znamením pre zlodejov, že nik nie je doma sxc.hu

Počas letnej dovolenkovej sezóny veľa ľudí na dlhší čas opúšťa svoje príbytky. Je preto ideálnym obdobím pre bytových a domových  vlamačov. Ako si zabezpečiť bývanie pred odchodom na dovolenku?

Stiahnuté žalúzie, plná poštová schránka, vyschnuté kvety, to všetko je dobrým znamením pre zlodeja, že domácnosť je bez majiteľa. Preto je dobré poprosiť spoľahlivých susedov, aby vám aspoň vyberali schránku a dohliadli na dom alebo byt. „Je to najlacnejšia alternatíva, ale samozrejme existuje viacero možností zabezpečenia bývania. Veľmi dobré je mať bezpečnostné dvere s bezpečnostnými zámkami a viac bodovým uzamykaním. Dobrou voľbou, avšak finančne náročnejšou je aj elektronické zabezpečenie domu alebo bytu,“ radí Radoslav Papánek zo Salve Finance.

Niekedy sa žiaľ ani pri tom najlepšom zabezpečení nevyhnete krádeži alebo vlámaniu. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným nákladom a výdavkom, je lepšie premýšľať aj nad alternatívou poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. „Väčšina poisťovní má v základných poistných nebezpečenstvách aj odcudzenie poistenej veci alebo poistenie veci krádežou vlámaním a vandalizmom po vlámaní,“ hovorí expert na rodinné financie.

Poistnú sumu pre zabezpečenie domácnosti si môžete určiť sami alebo vám ju vypočíta poisťovňa podľa veľkosti domácnosti. „Určenie poistnej sumy je veľmi individuálne a závisí od konkrétnej poisťovne a tiež od zariadenia domácnosti. Taktiež je možné dopoistenie niektorých rizík, ktoré nie sú v základnom poistení,“ vysvetľuje Papánek. Od poistnej sumy sa odvíja aj stupeň zabezpečenia domácnosti – čím vyššia suma, tým sa vyžaduje vyššie zabezpečenie. Závisí to aj od toho, či je domácnosť trvalo obývaná alebo využívaná len na rekreačné účely.

V prípade, že zistíte po návrate z dovolenky, že vás vykradli, neodkladne volajte políciu. „Ak chcete nahlásiť poistnú udalosť do poisťovne, je najlepšie kontaktovať sprostredkovateľa, ktorý vám poradí ako máte postupovať. Prípadne si nájdite kontakt priamo na poisťovňu, v ktorej máte poistenú nehnuteľnosť alebo domácnosť,“ radí Radoslav Papánek. Vo väčšine poisťovní stačí nahlásiť poistnú udalosť telefonicky a poisťovňa si zabezpečí obhliadku. Pre istotu si urobte aj vlastnú fotodokumentáciu.

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:51


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next