streda, 15 máj 2013 21:06

Večný problém pri maľovaní – zaschnuté farby v plechovke

Napísal(a) Het.sk
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Večný problém pri maľovaní – zaschnuté farby v plechovke Het.sk

Stavili by sme sa s vami, že máte niekde vo svojej garáži či pivnici odložené farby, ktoré ste pri poslednom maľovaní nespotrebovali. A pravdepodobne nie sme ďaleko od pravdy keď povieme, že aspoň jedna plechovka s farbou je už nepoužiteľná.

Niekedy je človek rád, že konečne dokončí maľovanie, no správnemu skladovaniu maliarskych farieb a nástrojov nevenuje dostatočný čas. Po určitej dobe sa na stenách, ktoré sme natierali, objavia fľaky či prvé nedokonalosti a to je čas kedy siahame po nespotrebovaných farbách, odložených niekedy aj niekoľko rokov. Tie sú schopné túto dobu vydržať, musíme však dodržať niekoľko pravidiel a postupov a neznehodnotiť obal už pri jeho otváraní. 

Klasické interiérové farby sa predávajú zväčša v plastových vedierkach a nie sú tak náchylné na znehodnotenie ako farby v plechovkách. Najčastejšou príčinou skazenia týchto farieb je zlé tesnenie vrchnáka farby, kde preniká neskôr vzduch a špina. Venovať sa preto budeme skôr farbám uskladneným v plechovkách.
Farby sa v drvivej väčšine prípadov kazia z dôvodu nedobrého tesnenia veka, keď do nádoby preniká vzduch a prach. Ďalej to sú najmä zlé podmienky, v ktorých sú uskladnené, napríklad mráz, priame slnečné svetlo či nadmerné vlhko, vďaka ktorému plechovky hrdzavejú.

Aký by mal byť teda správny postup?
1. Otvárame nádobu
Prvým rizikovým krokom je otváranie plechovkového veka. Nie je vhodné používať nástroj ako skrutkovač alebo veľký klinec, ale uprednostníme predmet tupý, so zaoblenými hranami a väčšej plochy. Môže to byť napríklad špachtľa, ktorú obalíme v kúsku látky. Veko otvárame po obvode postupne, nepáčime, deformáciou by sme znehodnotili jeho tesniaci účinok.
2. Aplikujeme farby
Zvykom je utierať prebytočnú farbu so štetca na okraj plechovky, ktorá tam časom zasychá a veko správne nedrží. Farbu radšej utierajte do inej pomocnej nádoby a farbu na konci zlejte naspať do plechovky alebo na nádobu položte ťažší predmet, ktorý zastúpi funkciu okraja plechovky. Farba bude stekať priamo do vnútra a okraje ostanú čisté.
3. Čistíme a zatvárame nádobu
Niekedy po ukončení prác v rýchlosti zabudneme dôkladne plechovku vyčistiť od prebytočnej farby na jej okrajoch. Pomocou riedidla alebo vody, záleží na akej báze farba je, vyčistite veko aj kraje nádoby, aby plocha ktorou sa dotýkajú bola dokonale čistá a nezanesená špinou či farbou.
Pre lepšie tesnenie je dobré dať pod veko ešte obyčajný mikroténový sáčik (tak aby presahoval okraj).
Nádobu zvykneme zatvárať silným búchaním kladiva priamo po vrchnáku, no týmto spôsobom vrchnák pravdepodobne poškodíme. Lepšie je položiť na vrchnák širší predmet, napríklad drevený hranol a kladivom udierať po ňom, kedy sa tlak rozdelí na širšiu plochu.
4. Skladujeme
Pre kovové plechovky nie je vhodné miesto príliš vlhké, kde mi mohli ľahko podľahnúť korózii. Mráz, sálavé teplo či priame slnečné svetlo by takisto mohlo farby rýchlo znehodnotiť. Miesto vyberajte skôr tmavšie a chladnejšie, nie príliš prašné.
5. Nádobu znovu otvárame
Častým javom je vytvorenie tzv. šupky na povrchu farby, v dôsledku pôsobenia vzduchu. Tú jemne lyžičkou odstráňte, nepokúšajte sa ju rozmiešať. Niekto odporúča farby položiť na vrchnák, no toto riešenie takisto nie je príliš bezpečné. Farba sa môže vyliať, vrchnák za zbytočne zafarbí a prípadnú vzniknutú šupku ani neuvidíte a vmiešate nechtiac do farby.

TIP: Označte si farbu. Odolnou fixkou si zaznačte miesto alebo miestnosť kde ste farbu použili, prípadne v akom pomere ste ju zriedili. Môžete si urobiť aj malú značku farbou priamo na obal pre jej lepšiu identifikáciu.
Pripravené v spolupráci s HET. www.het.sk



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next