pondelok, 06 máj 2013 10:25

Máte dobre poistené bývanie?

Napísal(a) Katarína Országhová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Je váš domov poistený? Je váš domov poistený? sxc.hu

V tomto roku si asi na tú pravú jar ešte počkáme. Ale otepľovanie sa blíži, aj s rizikom povodní a záplav. Poistenie nehnuteľnosti je v tomto prípade na mieste. Je vaša poistná suma na dom alebo byt v dostatočnej výške? Bude vám stačiť na opravu? Aké sú ďalšie riziká a možnosti poistenia?

Poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti?
Je dobré mať poistený byt alebo dom v osobnom vlastníctve. Poisťovne ponúkajú dva druhy poistenia, ktoré sa navzájom dopĺňajú – poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Ako hovorí odborníčka na rodinné financie, poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na pevné stavebné súčasti ako múry, strechu, okná a dvere. Kryje napríklad škody spôsobené požiarom, živelnými pohromami, snehom, nárazom neznámeho vozidla a mnohé iné. „Poistenie domácnosti sa týka vecí, ktoré spadnú na zem, keď otočíte dom alebo byt hore nohami a nie sú pevne spojené s nehnuteľnosťou,“ vysvetľuje Zuzana Vráblová zo Salve Finance. Patria sem napríklad elektronika, nábytok, ale aj veci v nebytových priestoroch ako hobby predmety alebo výstroj domáceho majstra.

Nemusíte sa báť o susedov majetok
Počas bývania v dome alebo byte sa môže stať hocičo. Napríklad, že susedovi vytopíte byt alebo škridla z domu rozbije jeho auto. V tomto prípade je dobré podľa slov odborníčky popremýšľať nad poistením zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti a zodpovednosti za spôsobené škody. „Kryje škody tretím osobám, teda nevzťahuje sa na poškodenie vlastnej nehnuteľnosti, ale keď niekomu spôsobím škodu jej užívaním,“ hovorí Vráblová. Tento druh poistenia je väčšinou dobrovoľný, ale tiež je v niektorých prípadoch zdarma k nehnuteľnosti alebo domácnosti.

Záplavy a strata majetku
Poisťovňa vám odmietla poistiť dom, alebo v tom lepšom prípade vám dala rizikovú prirážku. „V prípade opakovaných povodní by mohla poisťovňa odmietnuť poistiť nehnuteľnosť. Zo skúsenosti však viem, že skôr dávajú väčšiu prirážku. Vo všeobecnosti platí, že dom na kopci je vystavený menšiemu riziku ako ten pri rieke,“ vysvetľuje odborníčka postup poisťovní. Bohužiaľ môže nastať aj situácia, ktorá nepoteší ani poistený dom.

Pozor na podpoistenie!
Najväčším problémom slovenských domácností boli podľa odborníčky, hlavne v časoch záplav, nízke poistky s nízkou poistnou hodnotou nehnuteľnosti. Ľudia nerátali s tým, že hodnota nehnuteľnosti časom vzrastie. Zuzana Vráblová približuje nepríjemnú situáciu: „Nebolo to tak dávno, keď som sa stretla s prípadom, že klienti mali poistenú nehnuteľnosť na 300.000 Sk (10.000 eur), lebo pred 15-20 rokmi mala takú hodnotu. Dnes by im vďaka takejto poistke poisťovňa výrazne krátila plnenie a to pomerom, akým je podpoistená.“ To znamená, že ak máte nehnuteľnosť v hodnote 120.000 eur poistenú na 10.000 eur, krátenie bude v pomere 1:12. Takže by ste v konečnom dôsledku dostali 12-krát menšiu sumu ako je cena za opravu. Zvyšné náklady by ste museli financovať z vlastného vrecka. 

Ak náhodou, volajte ihneď

Predsa len sa vám to stalo? Prasklo vám potrubie, vytopilo susedov a vy neviete čo ďalej? Odborníčka radí okamžite nahlásiť udalosť telefonicky: „Poisťovne majú call centrá na hlásenie škôd, niektoré poskytujú asistenčné služby. Odomknú zabuchnuté dvere, zaistia náhradné ubytovanie, zavolajú inštalatéra.“ Dôležité je konať s chladnou hlavou a všetky súčasti bytu mať radšej poistené. Veď sa hovorí, že šťastie praje pripraveným.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.