štvrtok, 06 august 2020 00:41

Z obyčajnej kúpeľne raj na zemi...

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Dizajn kúpeľne inšpirovaný prírodou. Dizajn kúpeľne inšpirovaný prírodou. Zdroj foto: Gessi

Dizajn kúpeľní dlhodobo podliehal rôznym stereotypom, ktoré dizajnu vo všeobecnosti vôbec, aleže vôbec nepristanú. Nové trendy však ukazujú, že aj kúpeľňa môže byť veľdielom a dokonca džungľou v rodinnom dome. Trúfli by ste si na takéto dobrodružstvo?

Ak je reč o dizajne kúpeľní, za zmienku určite stojí taliansky dizajnérsky dom Gessi, ktorý za svoje návrhy a inovácie zbiera jedno ocenenie za druhým. Od roku 1996, kedy začal zbierať uznania najvyššieho rangu, patrí medzi dizajnérsku špičku, ktorá ponúka nekonečnú studnicu inšpirácii pre ďalších pokračovateľov. Gessi predstavuje extrémne vzácny prípad spoločnosti, ktorá získala niekoľko ocenení nielen za dizajn, ale i trojitú certifikáciu pre kvalitu, bezpečnosť a ochranu životného prostredia zároveň. Nech sa páči, tu je malá ochutnávka zo spomínanej tvorby.

BOD 1. Zmena pôdorysu

V minulosti bola kúpeľňa chápaná iba ako nevyhnutný priestor pre očistu ľudského tela, o čom svedčia aj milióny európskych stiesnených (nielen panelákových) kúpeľní. Na malom priestore, kde sa sotva zmestí vaňa s umývadlom, nie to ešte úhľadné odkladacie riešenia či nevyhnutné spotrebiče, vidíme nedostatky. Nuž a toalety? Klasika. Obyčajne trónia v oddelených, tmavých a maximálne zmenšených miestnostiach. Takto navrhované priestory sme nútení v mnohých prípadoch užívať dodnes. Kúpeľne vidíme do budúcna ako veľkorysé miesto pre oddych, relax a regeneráciu tela i ducha. Rozmery pôdorysov sa zväčšujú tri až štyrikrát. Z miestností, kde sa umývame sa stávajú plnohodnotné obytné priestory, kde nechýba malá oddychová zóna, priestranné okná či dokonca živá zeleň. Okrem základných sanitárnych prvkov sa v nich často umiestňujú aj masážne vane, veľké sprchy a ojedinelou požiadavkou nie sú už dokonca ani domáce sauny. Kúpeľne sa menia na domáce kúpele, kde užívatelia nachádzajú útočisko, zabúdajú na každodenné starosti a rozmaznávajú svoje unavené telo. Toto všetko nás čaká.

BOD 2. Jedna nie je štandard

Vo veľkých bytoch či rodinných domoch sa už bežne navrhuje nie jedna, ale hneď dve - tri kúpeľne. Jedna pre rodičov, prístupná priamo zo spálne, druhá pre deti, ktorá je prístupná z komunikačných priestorov a využívajú ju všetky ratolesti a tretia pre príležitostné návštevy, čo dáva priestor pre viacero zaujímavých variantov a v neposlednom rade i štýlových riešení. Novinkou nie sú už dokonca ani záhradné sprchy a oázy, ktoré poskytujú luxusný relax priamo v lone prírody. Kedysi vec výlučne prímorských krajín, preniká do útrob vnútrozemia, inšpirovaná džungľou aj východom, ktorý uctieva očistu v kombinácii s nebom a slnkom, podľa mýtov - ako dar živej energie pre ľudskú dušu. Vymeňte bazén za vkusnú sprchu, ten pocit si najmä v horúcich dňoch zamilujete.

BOD 3. Dokonalá kombinácia prvkov

Kúpeľne sú prevádzkovo náročné miestnosti. Pravda. No ak si túto myšlienku necháme zájsť až príliš pod kožu, bude to mať následky absolútneho minimalizmu v podobe hladkých až chladných, neosobných plôch. Presne takto sme si zvykli vyjadrovať luxus a dokonalosť, ktorá by mala zároveň vykazovať známky jednoduchej údržby. Vznešený dizajn - uctievajúci akt relaxu nad aktom samotnej údržby dokázal nemožné. Skĺbil minimalizmus so životom a nábojom energie. Dôraz kladie na prácu s materiálmi a svetlom. Drevo, sklo, kov a keramika by mali byť nakombinované v správnom pomere, aby vytvárali harmonický súlad. Netreba sa báť ani dômyselnejšieho osvetlenia a správnych doplnkov, ktoré dokážu spraviť z každej kúpeľne oázu pokoja.

Osobitnú pozornosť si v tomto prípade zaslúži hmota, ktorá ponúka dizajnérovi neobmedzené možnosti. Reč je o takzvanom Cristalplante. Ak ste doposiaľ o ňom ešte nepočuli, Cristalplant je kompozitný materiál s výnimočnými vlastnosťami. Táto technologicky vyspelá a výnimočná zlúčenina má zamatový povrch a je veľmi podobná prírodnému kameňu. Cristalplant je maximálne odolný, farebne stály a nenasiakavý. V praxi sa ukázal aj ako veľmi dobre udržiavateľný, hypoalergénny a hygienický materiál. Navyše je 100% recyklovateľný, donekonečna tvarovateľný a nezávadný, čo prinieslo dizajnérskemu domu Gessi opäť ďalšie uznania.

BOD 4. Voda ako hlavná dominanta

Symbol prameňa, živej vody, ktorá harmonizuje celkový priestor a všetky zmysly badáme v dizajne kúpeľňových riešení už nejakú tú dobu. Vodné batérie a sprchové hlavice sa približujú k sofistikovaným prevedeniam znázorňujúcim spád prírodného prameňa, alebo jemného letného dažďa. Za čo najviac chválime, sú dômyselné prevedenia bez zbytočných konštrukcií a hadíc. Všetko sa stáva čisté, v dokonalých líniách. Nevyhnuté rozvody ostávajú ukryté tam, kde oči návštevníka oázy nedovidí a nebude pôsobiť rozpačito a rušivo.

Ušľachtilé kovy opäť napomáhajú k jednoduchšej údržbe. Nekonečný boj so zachytávaním drobných kvapôčok a vodného kameňa je vyriešený. Vďaka moderným, dômyselným a elegantným regulátorom toku vody sa nestane, že si celé batérie zakaždým po dokončené hygieny zanesiete vodnými čiastočkami.

BOD 5. Jednotný dizajn

Špecifickým a rozhodne nezanedbateľným znakom budúcnosti luxusných kúpeľní je jednotný dizajn. Ten je už na pohľad jasný od vane, cez umývadlá, batérie, ale i doplnky, akými sú kozmetické zrkadlá či závesné systémy. Súlad ktorý takéto riešenie ponúka dodáva priestoru celistvosť a práci dizajnéra jasný rukopis. Z ukážok, ktoré máme k dispozícii môžeme vyčítať, že príležitosti dizajnérskeho domu Gessi si vychutnáva mimoriadna základňa skúsených a talentovaných architektov, interiérových návrhárov a nadšencov životného štýlu.

BOD 6. Dizajn oslobodený etikou

Dobrovoľne zviazaný obávanými a nekompromisnými podmienkami chrániacimi životné prostredie a pritom slobodnejší, než si vie ktokoľvek predstaviť... taký sa javí novodobý dizajn kúpeľňových riešení. To čo mnohí považovali kedysi za okliešťujúce sa dnes črtá ako jasná cesta, ktorá prináša nové prírodné materiály, nové spôsoby ich opracovávania i zasadenia do priestoru a v neposlednom rade úplne nový pohľad na kúpeľňu ako takú. Novodobý dizajn prináša i tu svetu novú uvedomelú kategóriu so zameraním na šarm a eleganciu objektov, ako aj ich etický obsah.

Naposledy zmenené pondelok, 10 august 2020 14:02


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.