Ako odstrániť staré tapety

Niektoré moderné tapety (vrátane väčšiny tapiet v PVC) sa označujú ako ľahko odstrániteľné. To znamená, že povrchová vrstva tapety sa dá zo steny ľahko odstrániť tak, že pod ňou zostane iba podkladový materiál.  Niektoré však musíte odstrániť ručne a pritom sa trochu (a niekedy aj poriadne) namakáte. 

Pri strhávaní tapiet sa najprv pokúste nadvihnúť roh niektorého z pruhov. Tak zistíte, či sa bude dať stiahnuť. Ak po stiahnutí je podklad tapety v dobrom stave, nechajte ho na stene. Poslúži ako podklad nových tapiet. Ak je však podklad poškodený ale pokrčený, navlhčíte ho vodou a odstráňte škrabkou. 

Ak sa tapeta nedá dobre strhnúť, dôkladne ju navlhčíte. Na podlahu rozložte staré noviny, ktoré vstrebú rozliatu vodu. Vedro naplňte teplou vodou, pridajte do nej trochu tekutého čistiaceho prostriedku, trochu lepidla a roztok dobre premiešajte. Saponát bude pôsobiť ako zvlhčovadlo a lepidlo zase vlhkú vrstvu udrží na stene. Tak sa rozmočí staré lepidlo, ktorým je tapeta prilepená. Zmes nanášajte na stenu širokým štetcom alebo valčekom. Môžete použiť aj fľašku na postrekovanie rastlín. Počkajte, kým tapety dostatočne nasiaknu zmesou, aby ste ich škrabkou mohli ľahko stiahnuť. 

Ak má tapeta umývateľnú vrstvu, cez ktorú voda neprenikne, odstráňte ju elastickým brúsnym hranolčekom a hrubším brúsnym papierom. Na tento účel nepoužívajte oceľovú kefu, pretože kúsky drôtov môžu uviaznuť v omietka a keď zhrdzavejú, vytvoria na povrchu nových tapiet alebo maľovky škvrny. V prípade, že je na stene priveľa vrstiev tapiet, odstráňte ich naparovaním. Naparovací odstraňovač tapiet nájdete v požičovniach náradia.

Držte naparovaciu dosku tesne pri stene: kombinácia tepla a vlhka lepidlo rýchlo uvoľní, a tak budete môcť po kusoch stiahnuť zo steny niekoľko vrstiev tapiet. Pri práci okolo elektrických zásuviek a vypínačov najprv vyskrutkujte príslušné poistky a vypnite hlavný spínač. Potom zložte kryty zásuviek a odstráňte tapety, ktoré boli pod nimi.

 

Zdieľajte článok

Označené v

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.