Koloniálny štýl bývania nielen pre cestovateľov

Lákajú vás exotické diaľky a nové dobrodružstvá? Radi spomínate na svoje zážitky z výletov a nechávate sa unášať príbehmi  slávnych cestovateľov? Preneste si zámorskú atmosféru aj do vášho bývania a stavte na koloniálny štýl. Moderný koloniálny štýl už dávno nie je len o zapratanom interiéri plnom starožitností. 

História koloniálneho štýlu siaha do čias, kedy svetobežníci podnikali výpravy do západných mocností. Manželky zástupcov európskych krajín prelínali svoj vkus s tým, čo ponúkala domorodá kultúra. Vznikol tak osobitý štýl, ktorý zaváňa diaľkami a prebúdza v nás chuť cestovať do neznáma. Moderný koloniálny štýl je nasledovateľom klasického, ktorý vznikol miešaním európskych a exotických prvkov počas kolonializmu od 16. do polovice 20. storočia.  

Nábytok v koloniálnom štýle je typický svojou masívnosťou a štýlom, ktorý vo vás vyvolá sny o prírode a diaľkach. Dýchne do nás starodávne, no zároveň aj moderné prvky. Jeho neprehliadnuteľnosť je zaručená. Je totiž jedinečný a zároveň zdomácnený. A splní presne to, čo od neho očakávate. Pôsobí veľmi príjemne a útulne, naplní váš domov rodinnou pohodou a neopakovateľnou atmosférou. Aj keď naoko pôsobí možno strohejšie, má veľmi zaujímavo riešené detaily, ktoré ho zjemňujú. Tento štýl nábytku je typický neopakovateľnou vôňou dreva, krásne tvarovanými líniami, hrejivými farbami a poctivou ľudskou prácou.

TIP: Vyskúšajte v interiéri štýlové lampy či lustre, inšpirované petrolejkami. Jednoducho predmety, na ktorých je znateľný zub času, ale ich kvalitné vyhotovenie poslúži k správnej atmosfére. Poobzerajte sa, či vám nezostali staré kolesá, debničky či starodávne obrazy.

Čo je pre moderný koloniálny štýl typické?

 • vyžaruje teplo a vyznačuje sa maximálnym použitím dreva v interiéri, často i na celoplošných obkladoch stien
 • plávajúca podlaha s dizajnom dreva, s dostatočne znateľnou štruktúrou. Drevom sa dá pokryť dokonca aj stena. Je hlavným stavebným materiálom pre nábytok, kovanie s nádychom medi alebo čiernej farby.
 • čo sa týka nábytku, prevláda mahagónovýexotický, ťažký drevený nábytok a strohé kusy nábytku, doplnené exotickými doplnkami
 • lacnejšou verziou je bambusový nábytok, ku ktorému voľte elegantnejšie doplnky, napríklad zlaté akcenty
 • z farieb dominujú tmavé odtiene hnedej, šedej, terakotovej až po výraznú žltú a khaki
 • z ďalších materiálov, ktoré sa v interiéri využívajú, je napríklad ratan či juta
 • inšpiráciou môže byť aj safari štýl
 • stavte na eleganciu a minimum ornamentov, tento štýl je charakterizovaný čistými líniami a tlmeným výrazom
 • podlahu ozdobia rohože, býčie kože či koberce
 • dekoračné látky a vankúše by mali byť v prírodných farbách, jednoliatosť interiéru narušíte exotickými vzormi, prípadne doplnkami vo forme sošiek
 • tú správnu atmosféru môžete doladiť kvetinami, samozrejme, tými exotickými ako napríklad strelícia, medinila či vrísea

Viac inšpirácií nájdete na www.kika.sk

 

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.