piatok, 28 júl 2017 10:16

Záhradná sezóna je konečne tu! Doporučený

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
kikafe.com kikafe.com

Záhradná sezóna je konečne tu. Čas vysedávania pod holým nebom, opekanie mäska a klobások, večery pod hviezdami vo svetle ohňa. Na to som sa tešila už od Vianoc.

Moji rodičia majú chatu, kam v lete chodievame skoro každý voľný víkend. Musím povedať, že nie je nad to vytratiť sa z centra mesta do kraja obklopeného prírodou, kde namiesto ľudí stretnete tak možno líšky. Tento rok nás však okrem radovánok ako je kúpanie sa v neďalekom lome alebo opaľovanie v tráve čaká príjemná povinnosť, a to výber nového záhradného nábytku. Už vlani sme totižto prišli na to, že niekoľkoročné stoličky z krehkého plastu majú svoju chvíľku slávy evidentne za sebou. Ak aj vaša záhrada, rovnako ako tá naša, volá po novom záhradnom nábytku, mám pre vás pár tipov, na čo sa pri jeho výbere sústrediť.

1. Kam s ním

V prvom rade záleží na tom, kam nábytok vlastne budete dávať. Je rozdiel medzi stoličkou, ktorú kupujete k ohnisku, k bazénu či do altánku. Najprv by ste si preto mali položiť tieto otázky:
Bude priestor krytý alebo zastrešený? - Ak áno, potom nie je potrebné obmedzovať sa. Ak nie, zvážte, aké dôsledky môže na nábytku zanechať vietor či dážď a vyberte si materiály, ktoré sú odolnejšie, napríklad kov alebo sklo.
Na akom povrchu bude nábytok stáť? Na nerovnom? Alebo bude na podlahe s dlaždicami či betónom? - Terasa tiež nie je príliš veľká výzva pre výber nábytku, avšak ak sa ho chystáte umiestniť do trávy, zvážte, či sa nožičky nebudú zabárať do hliny. Pozor si tiež dávajte na dlaždice s veľkými škárami.
Aká odolná je podlaha, na ktorej bude nábytok stáť? – Netreba zabúdať, že dlažba sa môže ľahko poškriabať, ak po nej budete posúvať kovovú konštrukciu. Pre podobné povrchy je rozhodne vhodnejšie drevo alebo plast.

kikafe.com

2. Kam s ním po sezóne

U nás na chate je to jednoduché. Len čo zájde slnko, poskladáme plastové stoličky do seba a odnesieme ich do kôlne. Pravda je však taká, že nábytok, ktorý sa zložiť nedá, by sme asi neodkladali. Jednak je tam úzky vchod a potom, samozrejme, aj obmedzený priestor medzi všetkými ocinovými haraburdami.
Keď sme vyberali nábytok v KIKA, pokukávala som po záhradnom nábytku SAMANTHA, ktorý má krásne výplety a vyzerá pohodlne a príjemne. Bola by som ho aj kúpila, ale našťastie zasiahla mamka, ktorá si uvedomila, že by sme síce mali krásny nábytok, no po sezóne by sme ho nemali kam dať. Nezabúdajte teda na to, že aj keď vonku vládnu horúčavy, zima raz príde, takže je potrebné s ňou počítať.

kikafe.com

3. Chce sa mi to upratovať?

Údržba nábytku je jeden z faktorov, ktorý ma neskutočne rozčuľuje. Nie je to tým, že by som bola lenivá upratovať, ale vďaka všadeprítomnému peľu mám momentálne pocit, že do záhrady musím vyjsť vždy vybavená handrou na utieranie. V tomto prípade sú plasty a ľahko umývateľné povrchy naozaj na nezaplatenie! Preto sa to oplatí zvážiť, najmä ak je vaše sedenie, rovnako ako to naše, niekde pod rozkvitnutou čerešňou alebo topoľom.

4. Recyklácia, recyklácia, recyklácia ... alebo využijem, čo dom dal

Sedieť sa musí, to je síce pravda, ale kúpou záhradného nábytku to celé nekončí. Skvelým a originálnym doplnkom vášho sedenia môžu byť staré debny, palety alebo krabice. Ja, knihomoľ obyčajný, sa pri leňošení na záhrade ďaleko od knihy nepohnem. Problém nastane vtedy, keď sa váľate na ležadle a široko ďaleko nemáte jediný stolík vo vašej výške. Čo s tým? Použite starú debnu! Poslúži vám ako príručný stolík na vodu alebo knižku. A navyše sa s ňou môžete parádne vyhrať. Zatiaľ čo váš drahý záhradný nábytok by ste farbami len tak nepomaľovali, staré debničky môžete vyfarbiť podľa vašej fantázie. Navyše, je to výborná zábava na popoludnie v záhrade, do ktorej môžete zapojiť aj deti!
Podľa čoho budete nábytok tento rok vyberať vy?

kikafe.com

Viac inšpirácie nájdete na www.kika.sk
Autor: Míša/Kika Nábytok
Foto: kikafé

Naposledy zmenené štvrtok, 17 august 2017 10:32


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next