štvrtok, 23 február 2017 11:56

Čo robiť, keď stratím kľúče

Napísal(a) rodicom.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Túto situáciu už zažil každý: šmátranie po vreckách, či v kabelke, ale kľúče nikde! Čo robiť keď sa nám niečo také stane? Päť rýchlych rád ako postupovať pri strate kľúča sme pre vás pripravili v spolupráci s Danielom Gregorom, bezpečnostným expertom značky FAB. 

1. Nestrácajte hlavu
Keď človek nemôže nájsť kľúče od vlastného bytu, je to situácia samozrejme nepríjemná, ale nie neriešiteľná. „Zachovajte najmä pokoj a chladnú hlavu,“ radí Daniel Gregor z FAB. „Znovu prehľadajte všetky vrecká a priehradky, spomeňte si, kedy ste s kľúčmi naposledy manipulovali, a možno ich nakoniec na nejakom najmenej pravdepodobnom mieste objavíte.“ V prípade, ak ste boli predtým v autobuse, na stanici, v obchode, kine, a pod. – skúste sa najskôr spýtať tam. „Zákon ukladá, že všetky nájdené kľúče (ale aj peňaženky alebo doklady) by ich nálezca mal odovzdať na oddelení strát a nálezov na príslušnom magistráte alebo obecnom úrade – aj tam môžete skúsiť zavolať,“ dopĺňa Gregor.

2. Volajte zámočníka
Ak je jasné, že vaše kľúče sú už skutočne v nenávratne a vy nemáte ani prístup k náhradným, je potrebné privolať zámočníka. „Určite nie je dobré obrátiť sa hneď na prvého, ktorý sa vám objaví pri hľadaní na google,“ upozorňuje Daniel Gregor. „Bezpečnejšie je zavolať si do niektorého z autorizovaných servisných zámočníctiev danej značky. V žiadnom prípade sa nepokúšajte otvárať dvere sami, pretože by ste mohli zámku aj dvere zničiť.“ Zámočníkovi, ktorý vie otvoriť zámkové mechanizmy šetrným a bezpečným spôsobom, sa samozrejme musíte preukázať dokladom totožnosti, a tiež dosvedčiť, že ste majiteľom objektu.

Vymeňte cylindrickú vložku
Je to pokušenie nechať všetko po starom a dať si iba prirobiť nový kľúč namiesto toho strateného. Niektorí „zámočníci“ vám to môžu dokonca odporučiť. „Nikdy na podobnú ponuku nepristupujte, nič nie je nebezpečnejšie,“ varuje expert. „Nikdy nemôžete vedieť, v koho rukách váš stratený kľúč skončil, takže riziko vykradnutia bytu je skutočne obrovské.“ Nová cylindrická vložka by mala byť minimálne v 3. bezpečnostnej triede.

4. Dobrou voľbou je zámka 2v1
A keď si budete kupovať novú vložku a viete, že kľúče často strácate, zohľadnite to pri jej výbere. Existujú cylindrické vložky s funkciou 2v1, ktoré sú vybavené dvoma súpravami kľúčov. Keď kľúč z prvej súpravy stratíte, zámku preprogramujete na druhú súpravu, a to jed-noduchým zastrčením nového kľúča. Je jasné, že po tomto kroku je už predchádzajúca súprava každému úplne k ničomu. Prekódovanie je veľmi jednoduché a samozrejme rýchlejšie a lacnejšie ako výmena celej vložky.

5. Poučte deti
Kľúče často strácajú deti. Mali by ste ich poučiť, že ak táto situácia nastane, musia vám to okamžite povedať. Nie že si budú chcieť tajne nechať urobiť kópiu kľúča od súrodenca. „Človek by mal mať stále na pamäti, že ako náhle dá kľúč raz z ruky a pustí ho z dohľadu, môže sa s ním vlastne rozlúčiť – už nie je bezpečný,“ dopĺňa Daniel Gregor.

Viac tipov a doporučení nájdete na: www.fabsk.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Detské príkrmy, kupované alebo domáce?

Detské príkrmy, kupované al…

Za posledných niekoľko rokov sa téma BIO produktov dostáva stále častejšie do bežnej konverzácie. Väčšina...

Prev Next