štvrtok, 20 október 2016 10:55

Etno, sídlo vášho vnútorného sveta

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Etno, sídlo vášho vnútorného sveta foto: kika.sk

Etno... Pôsobí ozdravujúco na organizmus. Je určené nielen pre svetobežníkov, či milovníkov cudzích kultúr. V tesnom spojení s prírodou.. Základom je vybrať si krajinu, ktorá vám je najbližšie a ktorej prvky by ste chceli preniesť do vášho interiéru. V zásade by sa prvky jednotlivých kultúr nemali miešať – čo kontinent, to iná divočina;) 

Môžete si zariadiť byt vo farbách afrických plání, vo výrazných vzoroch bohatého sveta arabských šejkov, alebo zenovo čistý tmavo ladený japonský interiér.

Afrika
Farby zeme, piesku, paliem, mora i neba, skrátka sýte, zemité a teplé ako Afrika (oranžovo-červená, okrová, mahagónová), z doplnkov najmä etnická hlinená keramika, vázy s kvetmi, exotické rastliny (náš tip: stačí zasadiť kôstku z avokáda;). Africké ručne vyrábané šperky, gobelíny, drevorezby, truhlice, pofarbené látky sú jednoduché a krásne, ako krajina, z ktorej pochádzajú. Nábytok z prútia, alebo konope. Zvieracie motívy a základné geometrické tvary ..a áno, samozrejme známe africké masky.

Ázia
Tienisté oázy a útulnosť nomádskych stanov. Sýto farebné a výrazné vzory, tmavý masív, bohaté tkaniny, ručne tkané nástenné aj podlahové koberce, peržany, taburety, závesy, obliečky, deky, vankúše. Z rastlín palmy, draceny, či orchidey. Patinovaný efekt, štruktúrovaný povrch steny.

Mexiko
Pestré farby aj vzory na keramike i nábytku. Známe sú cikcakové dlaždice. Miesto závesov zaveste na kovové tyče jednoduchú jednofarebnú tkaninu, alebo krémovú bavlnu. Nesmú chýbať samozrejme kaktusy, juky, či agáve. Ako doplnky môžete použiť obrazy s motívom mexického vidieka.

Nepál, Tibet, India
Nie kožušiny! Charakteristický je nábytok z tvrdého tropického dreva (indické ružové drevo, teak) kované prvky, drevorezba a intarzia. Zvlášť vzácne sú zreštavrované koloniálne kúsky z čias britského impéria, ktoré vyniknú najmä ako solitéry. Ako dekorácie použite tkané obrazy, tzv. tapisérie. Ďalej ručne vyšívané závesy, zdobené zrkadielkami, či potlačené látky ručne vyrezávanými razítkami.. Ako farby sa používajú iba rastlinné, či minerálne roztoky, šetrné k životnému prostrediu.

! Orient nie je etno
Prevláda skromnosť, menej nábytku dopĺňa viac etnických doplnkov s motívmi vtáčikov a kvetov. Naplavené drevo, fontánky s kameňmi, lucerny. Krásne a nezvyčajné povrchové úpravy na komodách a stolíkoch, ručne vyrezávané detaily na skriniach, vankúše a koberce teplých farieb dodávajú interiéru nádych Orientu. Kombinujte červenú so zlatou.
Ale hlavne pamätajte, že štýl je osobná voľba a nie niečo, čo definujú výrobcovia. Každopádne sa riaďte harmóniou farieb a materiálov. Niekto vyznáva etno ako životný štýl, iný zase preferuje jednoduchosť, minimalizmus - zopár dekorácií, či suvenírov z dovolenky mu postačí.

 

Nechajte sa inšpirovať na www.kika.sk

Naposledy zmenené pondelok, 07 november 2016 11:12


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.