Vytlačiť túto stránku
pondelok, 26 september 2016 09:54

Masív, váš prevoňaný domov

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Krása a kvalita na celý život! To je masívne drevo.. Nábytok z masívu môže byť vyrobený z rôznych druhov dreva. Najdostupnejšie typy dreva sú borovica a smrek, ale nie sú veľmi odolné (do borovice ľahko vytlačíte ryhu). Sú charakteristické širokými letokruhmi a výraznými okami. Drahšie masívne drevá, ako breza, buk a dub sú ťažšie a tvrdšie a tým aj odolnejšie voči poškodeniu. 

Taká buková posteľ sa vám len tak ľahko nerozvŕzga. Vďaka užším letokruhom a minimom ôk pôsobí drevo jemnejšie. Exotické drevá, ako paduka, teak, mahagón, akácia a meranti, či pravé čierne drevo wenge, sú na rozdiel od európskych driev hydrofóbne, t.j. nevsakujú vodu, preto sa ich koncová povrchová úprava vykonáva ochranným prírodným olejom. Najviac rozšíreným druhom nábytku z exotických drevín u nás je záhradný nábytok, u ktorého sa najviac využije hydrofóbna vlastnosť dreva.

Povrchové úpravy dreva:

1. Lakovaný povrch: doska je po poslednom brúsení ošetrená lakovým náterom, ktorý drevo zapečatí a chráni. Povrch je na dotyk hladký, ľahko sa čistí a je naviac odolný voči vlhkosti. Pri dube, ktorý je veľmi svetlý, sa používa pred lakovaním úprava bianco, vďaka ktorej si drevo zachová svoju pôvodnú farbu.
2. Olejovaný povrch: doska je po poslednom brúsení naolejovaná prírodným ľanovým olejem, povrch je na dotyk drsný, prstami ide nahmatať štruktúru dreva. Dosky by mali byť 2-3krát za rok naolejované ľanovým olejom.
3. Kartáčované povrchy: po poslednom brúsení sa nanáša biela pasta a doska sa kartáčuje, potom sa opäť brúsi, takže sa zvýrazní biela kresba žilkovania, ktoré je možné aj nahmatať. Po tomto postupe sa doska ďalej lakuje, vďaka čomu sa povrch zapečatí a pastu nejde zotrieť.

Ako sa starať o svoj poklad

Drevo má tú prirodzenú vlastnosť, že prijíma a vydáva vlhkosť a prispôsobuje sa svojmu okolitému prostrediu.
V miestnosti, kde je umiestnený nábytok z masívu, by mala byť vlhkosť vzduchu 40-60 % a teplota cca 22C. Inak môže dochádzať k trhlinám a prehýbaniu dreva. V prípade väčších teplotných rozdielov sa môže stať, že sa nábytok pretiahne a mierne zmení tvar. Ak v miestnosti vytvoríte optimálne podmienky, drevo i príslušný kus nábytku sa vráti do pôvodného stavu. Pri veľkých teplotných rozdieloch, sa môžu v doske vytvárať trhliny. Najmä v zimných mesiacoch kvôli vykurovaniu, ktoré veľmi znižuje vlhkosť vzduchu, preto je vhodné umiestniť v miestnosti zvlhčovač vzduchu. Dbajte na to, aby sa nábytok vyexpedovaný zo studeného skladu nepostavil ihneď do teplej miestnosti.

Pre inšpiráciu nahliadnite do jesenného katalógu kika Nábytok, ktorý si môžete stiahnuť TU.

Foto: kika Nábytok

Naposledy zmenené utorok, 27 september 2016 10:05