pondelok, 19 september 2016 09:34

Vintage, moderná nostalgia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tento štýl naberá stále na väčšej obľube, či už v móde, bytovom dizajne, či doplnkoch i šperkoch. Dobrý ročník... Čo sa vlastne za týmto cudzím slovom skrýva? Pôvod slova je v kombinácii latinského vinum (víno) a demere (odnímať), čo pôvodne označovalo obdobie zberu hrozna. Neskôr sa pojem vintage ujal aj ako pomenovanie dobrého ročníka, ako obdobiam kedy bolo niečo veľmi kvalitné vyprodukované, či už víno, alebo iný kvalitný, výberový produkt. 

Pokiaľ hovoríme o dizajne a móde, ide o obdobie 20. až 60. rokov 20. storočia.

Vintage nie je retro
Ale nenechajme sa zmýliť, s retrom to nemá nič spoločné. Vitnage predstavuje niečo veľmi hodnotné a kvalitné, zo starej doby, ošúchané a s patinou. Na prvý pohľad vidno, že daná vec už má niečo za sebou, že má svoj príbeh.. Zväčša ide o veci zrecyklované, či zreštavrované. Zatiaľ čo retro je niečo nové, novo vyrobené, čo pripomína veci z minulosti. Niečo ako retro rádio, retro chladnička, či retro šaty.

Štýl, ktorý má svoj príbeh
Pre vintage sú charakteristické rôzne praskliny, hrdza, patina, z materiálov najmä starý porcelán, keramika, drevo, kov. Ak chceme domov zariaďovať vo vintage štýle, mali by sme sa držať prvkov, ktoré boli tiež používané na starých zámkoch. Dobové kvety (ruže, hortenzie, orgovány a lúčne kvety), čipka, rôzne stuhy, kvetinové motívy.

Vintage
- Niečo stáré, hodnotné
- Ošúchané, patina, praskliny
- Kvety, čipka, stuhy
- Niečo, čo má svoj príbeh
Inšpiráciu nájdete v obchodných domoch kika Nábytok alebo na www.kika.sk
Foto: kika Nábytok

 

 

 

Naposledy zmenené utorok, 27 september 2016 09:53


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.