pondelok, 26 september 2016 14:02

Nočný odev musí byť nielen slušivý, ale aj pohodlný

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Niekto najradšej spáva v nočnej košeli či voľnom tričku, iný v pyžame a niekomu sa najlepšie zaspáva, keď je úplne nahý. Všetky spôsoby sú možné, ale v zásade sa oplatí rôzne typy oblečenia meniť. Mali by sme vyberať nielen podľa toho, čo sa nám páči, ale tiež podľa materiálov a ročného obdobia. 

Kde sa vlastne tradícia nočných odevov vzala?

Návrat do 7. storočia.. Prvá zmienka o nočných košeliach pochádza už zo siedmeho storočia. V tej dobe ľudia nosili pod každým odevom dlhé spodné košele, ktoré si potom ponechávali aj na spanie. Nosili ich ako ženy, tak muži i deti, a paradoxne práve tie mužské boli ďaleko kratšie. K tomu nechýbali ani typické spacie čiapky, ktoré dnes poznáme už len z filmov. Samotné pyžamá sa v Európe objavili až na prelome 18. a 19. storočia. Britskí kolonisti sa totiž inšpirovali klasickým indickým denným odevom, ktorý sa v perzštine nazýval pae jamah, čo značilo odev zakrývajúci nohy či stehná. K masovej obľube pyžám a nočných košieľ došlo až koncom 19. storočia a vzápätí sa tieto odevy stali dôležitou súčasťou módy. Nočné odevy sa dnes vyrábajú v najrôznejších variantoch a vybrať si z nich môže úplne každý. Najdôležitejšou otázkou pri výbere však je, či sa v ňom cítime pohodlne.

Pozor na umelé materiály
Odevy z umelých materiálov, ktoré obsahujú napríklad vysoké percento elastanu alebo viskózy, sú síce na pohľad veľmi slušivé, avšak na dlhodobé nosené nie sú vhodné, pretože sa v nich pokožka môže zapariť. Ak však zbožňujete romantické košieľky a flanelové pyžamá a cítite sa v nich dobre, určite ich noste. Je však vhodné ich nenosiť každý deň a snažiť sa ich kombinovať s čisto bavlneným oblečením, ktoré síce tak pekne nedrží tvar, ale je pohodlné a priedušné.

V lete je nutné vyberať nočný odev tak, aby nám nebolo horúco - príjemne chladivé sú napríklad saténové košele, aj tie je však nutné striedať s priedušnými bavlnenými košeľami. V zime je ideálne obliekať sa v závislosti od teploty v miestnosti, keď je chladno, môžete sa obliecť aj viac. Ak nemôžete spať bez ponožiek, vyberajte ľahké ponožky, ktoré vás nebudú škrtiť. Aj nohy si v noci potrebujú oddýchnuť!

Zdroj fotografií:
https://www.lascana.sk/c-71398270-nocna-bielizen.html

https://www.victoriassecret.com/sleepwear

http://www.calvinklein.com/shop/en/ck/search/women-sleepwear

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:49


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.