Kde sa vlastne tradícia nočných odevov vzala?
Návrat do 7. storočia.. Prvá zmienka o nočných košeliach pochádza už zo siedmeho storočia. V tej dobe ľudia nosili pod každým odevom dlhé spodné košele, ktoré si potom ponechávali aj na spanie. Nosili ich ako ženy, tak muži i deti, a paradoxne práve tie mužské boli ďaleko kratšie. K tomu nechýbali ani typické spacie čiapky, ktoré dnes poznáme už len z filmov. Samotné pyžamá sa v Európe objavili až na prelome 18. a 19. storočia. Britskí kolonisti sa totiž inšpirovali klasickým indickým denným odevom, ktorý sa v perzštine nazýval pae jamah, čo značilo odev zakrývajúci nohy či stehná. K masovej obľube pyžám a nočných košieľ došlo až koncom 19. storočia a vzápätí sa tieto odevy stali dôležitou súčasťou módy. Nočné odevy sa dnes vyrábajú v najrôznejších variantoch a vybrať si z nich môže úplne každý. Najdôležitejšou otázkou pri výbere však je, či sa v ňom cítime pohodlne.
Pozor na umelé materiály
Odevy z umelých materiálov, ktoré obsahujú napríklad vysoké percento elastanu alebo viskózy, sú síce na pohľad veľmi slušivé, avšak na dlhodobé nosené nie sú vhodné, pretože sa v nich pokožka môže zapariť. Ak však zbožňujete romantické košieľky a flanelové pyžamá a cítite sa v nich dobre, určite ich noste. Je však vhodné ich nenosiť každý deň a snažiť sa ich kombinovať s čisto bavlneným oblečením, ktoré síce tak pekne nedrží tvar, ale je pohodlné a priedušné.
V lete je nutné vyberať nočný odev tak, aby nám nebolo horúco - príjemne chladivé sú napríklad saténové košele, aj tie je však nutné striedať s priedušnými bavlnenými košeľami. V zime je ideálne obliekať sa v závislosti od teploty v miestnosti, keď je chladno, môžete sa obliecť aj viac. Ak nemôžete spať bez ponožiek, vyberajte ľahké ponožky, ktoré vás nebudú škrtiť. Aj nohy si v noci potrebujú oddýchnuť!
Zdroj fotografií:
https://www.lascana.sk/c-71398270-nocna-bielizen.html
https://www.victoriassecret.com/sleepwear
http://www.calvinklein.com/shop/en/ck/search/women-sleepwear