pondelok, 18 júl 2016 11:19

Ako ochrániť bicykel pred krádežou

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ako ochrániť bicykel pred krádežou foto: freeimages.com

Bicyklovanie je stále viac „in“. To znamená nielen viac bicyklov na cestách, ale aj mnoho drahších kusov. Túto situáciu sa snažia patrične využiť aj  zlodeji. Počet krádeží bicyklov  narástol za posledných 5 rokov takmer 5-násobne. Preto si bicykel treba chrániť čo najlepšie, to znamená viacnásobne: kvalitným zámkom, uzamknutým odkladacím priestorom, ale aj poistením. 

 

Zámok  je základ: čím je pevnejší, tým lepšie

Kým v roku 2010 sme policajtom nahlásili krádež ôsmych bicyklov v celkovej hodnote 6-tisíc eur, v roku 2015 sme už vinou zlodejov prišli o 27 bicyklov v hodnote 28-tisíc eur*. Táto štatistika potvrdzuje dva fakty: bicyklov sa nielen kradne viac, ale stúpa aj spôsobená škoda. Priemerná hodnota ukradnutého bicykla minulý rok predstavovala 1 037 eur. Základným opatrením na ochranu  bicykla je kvalitný zámok. Najobľúbenejšou voľbou je zámok typu U. Je zo spevnenej ocele a má dvojnásobný zámok na obidvoch koncoch. Je natoľko pevný, že sa nedá prestrihnúť žiadnymi kliešťami ani zničiť kladivom. Pri kúpe takéhoto zámku sa uistite že je vyrobený z tvrdenej ocele. Lacnejšia alternatíva zámku typu U nemusí byť z tvrdenej ocele ale len klasickej a je viac pravdepodobné, že ho zlodej zničí. Nevýhodou týchto zámkov je, že sú ťažké a neskladné. Na druhej strane dokážu zamknúť obe kolesá a rám o stojan, takže sa nemusíte báť, že prídete o koleso.

Naopak, káblový zámok (na kľúč či kód) je najmenej bezpečný: dá sa ľahko prestrihnúť. Strednou cestou sú reťazové zámky: sú dostatočné pevné, aby odolali zlodejom a skladnejšie ako U-zámok. Počas jazdy ho môžete bez problémov nosiť pripevnený na ráme. Vyberajte si reťazový zámok, ktorý je v pevnom obale, aby sa ochránila reťaz a zároveň, aby ste si nepoškodili rám bicykla. Bicykel treba upevňovať o pevné predmety (nestačí iba zamknúť koleso o rám): ideálne sú stojany v tvare obráteného U alebo v tvare A, prípadne dopravné značky a zábradlia. Ak parkujete na verejných miestach, voľte rušné miesta a miesta, na ktoré dovidíte.

Ideálne je poistenie, ktoré chráni vonku aj v uzamknutej miestnosti

Bicykel sa nedá poistiť samostatne, ale viete ho zahrnúť do poistenia domácnosti. V Union poisťovni je bicykel chránený nielen v uzamknutej miestnosti, ale aj mimo domova.  Ak vám ho ukradnú z domu z uzamknutej miestnosti, je poistený na 10% z  poistnej sumy celej domácnosti a ak oň prídete mimo domova, poisťovňa vám preplatí 3 % z celého poistenia domácnosti. Príklad: Ak máte domácnosť poistenú na 20 000 eur, pri krádeži bicykla z domu dostanete do 2 000 eur a ak vám bicykel „zmizne“ niekde vonku, napr. z miesta na odkladanie bicyklov, alebo sa stanete obeťou lúpežného prepadnutia, poisťovňa vám zaplatí do 600 eur. Poistné na celú domácnosť na túto poistnú sumu vychádza na 23 až 30 eur v závislosti od vybraného balíka rizík (krádež bicykla je súčasťou všetkých balíkov). Poistenie sa vzťahuje len na Slovensko.

Ak idete bicyklovať do zahraničia, ochráni váš bicykel cestovné poistenie s poistením  batožiny. Ak prepravujete bicykel v aute, mal by byť umiestnený v riadne uzamknutom batožinovom priestore motorového vozidla, nemal by  byť viditeľný zvonku alebo zasahovať do interiéru motorového vozidla (priestor, ktorý je určený na prepravu osôb).  Krádež bicykla na Slovensku má v poistení domácnosti zahrnutú aj Generali. Poistenie vás, samozrejme, nezbavuje povinnosti bicykel riadne uzamknúť, keď ho nechávate niekde vonku. Ako pri každom poistení (auto, byt, dom...), aj v tomto prípade je zabezpečenie podmienkou uhradenia škody. Pri krádeži musí byť násilne prekonaná ochrana, či už v podobe vylomených dverí alebo odstráneného zámku. Ak by ste bicykel nechali bez zabezpečenia proti krádeži, riskujete, že vám škodu nikto nenahradí.

Ostatné poisťovne bicykle chránia iba v uzamknutej miestnosti v obytnom či rodinnom dome. Allianz zahŕňa do poistenia všetky uzamknuté priestory, teda aj chodby oddelené od schodiska alebo vedľajšie stavby. Allianz pri ceste do zahraničia umožňuje dohodnúť vyšší limit pri poistení batožiny tak, aby bol drahší bicykel skutočne chránený. V poisťovni Kooperativa je bicykel v rámci poistenia domácnosti bežne krytý do sumy 133 eur, drahší bicykel sa dá na osobitnú žiadosť pripoistiť.

Bicyklom viete spôsobiť škody – zvážte poistenie zodpovednosti

Keďže aj bicyklom sa dá zraniť chodec alebo spôsobiť škoda napríklad na cudzom aute, oplatí sa celej rodine uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu členov domácnosti. „Vďaka poisteniu nebudete musieť z vlastného vrecka platiť škody, ktoré vy či vaše deti spôsobíte niekomu inému. Takéto situácie sú úplne bežné: v zime na lyžiarskom svahu, v lete na bicykli či na dovolenke pri jazde člnom. Sú známe prípady, keď škody narástli na desiatky tisíc eur,“ tvrdí Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne.

Čo robiť, keď vám ukradnú bicykel?

Ak vám ukradnú bicykel, je potrebné okamžite volať políciu a spísať zápisnicu. Uveďte do nej čo najpresnejšie typ bicykla vrátane extra výbavy a jeho cenu. Nezabudnite popísať, ako bol bicykel zabezpečený. Policajnú zápisnicu budete potrebovať pri nahlásení krádeže v poisťovni. Okrem nej so sebou prineste aj doklad o kúpe, prípadne fotografiu bicykla. Poisťovňa si všetky údaje overí a podľa hodnoty bicykla vám vyplatí poistné plnenie na účet.

Užitočné rady, ako ochrániť svoj bicykel (Infobox)

  • Vždy si dôsledne zamykajte bicykel na zámok (kúpte si čo najhrubšiu reťaz alebo kvalitnejší zámok v tvare U)
  • Bicykel pripevňujte o pevne stojace predmety
  • Na odloženie bicykla si vyberajte rušné miesto, kde je veľa chodcov
  • Pri spoločných priestoroch bytového domu vyžadujú poisťovne zámok a mrežu. Ak ich nemáte takto zabezpečené, je lepšie bicykel uskladniť v byte.
  • Je dôležité mať odložený doklad o kúpe bicykla a výbavy. Ak ho nemáte, poisťovňa oceňuje hodnotu bicykla podľa tabuliek, ktoré nezohľadňujú napríklad extra výbavu.

* Štatistika kriminality v SR, Ministerstvo vnútra SR, http://www.minv.sk/?statistika-kriminality-v-slovenskej-republike-csv

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:50


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.