utorok, 21 jún 2016 17:51

Drzosť zlodejov narastá. Pred dovolenkou sa poriadne zabezpečte

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Drzosť zlodejov narastá. Pred dovolenkou sa poriadne zabezpečte foto: freeimages.com

Napriek tomu, že v posledných rokoch výrazne klesá počet vykradnutých domácností a od roku 2014 do roku 2015 klesol počet podobných prípadov asi o pätinu, aj tak sú na Slovensku každý deň vykradnuté v priemere viac ako tri byty. Vyrovnáva sa tiež množstvo vlámaní v jednotlivých mesiacoch roku. 

 

Zatiaľ čo skôr počet raketovo stúpal predovšetkým v lete, teraz žiadne väčšie výkyvy počas roka nie sú. To ale neznamená, že by sme pred odchodom na dovolenku nemali myslieť na zabezpečenie domova.
Rozdiely v mesiacoch maže aj stále väčšia drzosť zlodejov. „Sú schopní vykradnúť byt aj keď doma spíte. Je im jedno, či je niekto doma, alebo nie. Obe možnosti sú pre nich zaujímavé. Keď doma ste, stačí im zobrať napríklad kľúče od auta a majú „vystarané“. Keď nie ste, majú zasa čas odniesť viac vecí vrátane drahej elektroniky,“ hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný odborník spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába zámky FAB.

Navyše cez prázdniny sú často doma deti, ktoré nie sú v škole. Zlodej tak prichádza o možnosť sa do bytu vlámať cez deň. Iné to ale je, keď odchádzate na dovolenku a ste napríklad viac ako týždeň preč. Myslieť by ste mali na veľa vecí. Nezaťahovať žalúzie, dohodnúť si vyberanie schránky. Dnes tiež existujú možnosti, že sa vám doma večer napríklad na hodinu zažne svetlo. Už vôbec nie je dobré sa pred odchodom veľmi chváliť. Či už na sociálnych sieťach, alebo napríklad aj v autobuse cestou z práce.
Najspoľahlivejšie ale funguje kvalitné zabezpečenie. Od dvier až po cylindrickú vložku a kovanie. „Zlodej, ktorý uvidí dobre zabezpečený byt sa o nič nepokúsi a radšej pôjde o dom ďalej,“ dodáva Daniel Gregor.

Dovolenka a vykradnutý byt. 5 chytrých rád, ako tomu zabrániť
Na zabezpečenie svojich domov a bytov, obzvlášť pred odchodom na dovolenku, dbajú ľudia stále viac a policajné štatistiky tomu zodpovedajú. Ako sa ale znižujú počty vykradnutých nehnuteľností, tak stúpa vynaliezavosť zlodejov. To, čo by ich skôr od vniknutí do domu odradilo, je dnes len drobnou komplikáciou. Čo by teda mali ľudia urobiť, kým odídu na vytúžený letný odpočinok? Stručné tipy sme pre vás pripravili s odborníkom na zabezpečovacie systémy značky FAB, Danielom Gregorom.

1. Vždy to fungovalo? Teraz už nemusí!
Máte zámok v najvyššej bezpečnostnej triede? Skvelé! Ale ako dlho už ho máte vo vašich dverách namontovaný? Životnosť cylindrickej vložky súvisí s počtom otočení kľúčom, ale všeobecne platí, že po piatich až desiatich rokoch by ste ju mali vymeniť. Dôvodom je nie len fyzické opotrebenie, ale aj zastaranie bezpečnostných ochranných prvkov. Zlodeji sa bohužiaľ učia rýchlo. „Novú cylindrickú vložku ale vždy kupujte v overenom zámočníctve a vyberte takú, ktorá má minimálne 3., alebo 4. bezpečnostnú triedu,“ tvrdí Daniel Gregor z FABu.

2. Pozor na okná a garáž
Aj keď vchodové dvere patria stále k najčastejším „vstupným bránam zlodejov“, nepodceňujte ani okná, dvere na balkón či terasu a garáž. Pri oknách vám dobre poslúžia samolepiace fólie. Výrazne zvýšia bezpečnosť skla a zabránia prehodeniu predmetu dovnútra. Rozbiť sklo s fóliou je skutočne veľmi náročné a tak si to väčšina zlodejov radšej rozmyslí. Achillovou pätou garáží býva často to základné – zámok. Do zámku pri hlavných dverách investujeme celkom automaticky, ale v garážových bránach často nechávame cylindrickú vložku, ktorú tam namontovali ešte stavbári. To znamená tú najobyčajnejšiu. Na to sa spoliehajú často aj poisťovne. „Môžete mať najvyššiu poistku, ale ak máte obyčajný zámok na dverách do garáže, na plnenie zabudnite,“ upozorňuje Daniel Gregor.

3. Nevypla som žehličku!
Nechávate pre prípad potreby kľúče v kôlni, pod kvetináčom, alebo medzi drevom do krbu? Len málo kto nájde také miesto, na ktoré neprídu aj zlodeji. Spoľahnite sa preto na moderné riešenie a zvoľte napríklad smart systém FAB ENTR, ktorý vám umožní poslať v prípade potreby kód na vstup do domu na mobilný telefón. Ak ste na dovolenke a spomeniete si, že ste asi zabudli vypnúť žehličku, alebo potrebujete poliať kvety, môžete v pokoji požiadať suseda, alebo kamarátku bez toho, aby mali kľúče od bytu. Aj keď ste kdekoľvek, jednoducho pošlete tomu, kto má k vám domov zájsť, špeciálny prístupový kód na jeho mobilný telefón. Po zadaní tohto kódu sa dvere automaticky otvoria. „Tento kód môžete akokoľvek časovo obmedziť. Môžete ho teda prideliť len na niekoľko hodín, či dní. Naviac, nie je možné ho preposlať na ďalší mobilný telefón, takže sa nemusíte báť zneužitia,“ popisuje fungovanie FAB ENTR Daniel Gregor.

4. Elektronický zabezpečovací systém, alebo Ústredňa nie je klávesnica.
Veľkej popularite sa v posledných rokoch tešia tiež elektronické zabezpečovacie systémy. Je pomerne ľahké ich nainštalovať, v prípade napadnutia posielajú sms správy a varovné signály, alebo sú napojené priamo na bezpečnostnú agentúru. Ale pozor! Pokiaľ nemáte systém správne nadstavený, nemusí spoľahlivo fungovať. Dôležité je napríklad to, kam namierite snímače – aby nesnímali napríklad mačky, ktoré prebehnú po záhrade, alebo naopak nemierili tak, aby sa im zlodej ľahko vyhol. Častou chybou je aj nesprávne umiestnenie ústredne, ktorá je najdôležitejšou časťou celého systému. „Väčšinou vidíme ústredne spolu s klávesnicou na ľahko prístupných miestach – v chodbách hneď za vchodovými dvermi, alebo na začiatku schodiska. Práve toto ale zlodejom vyhovuje. K ústredni sa ľahko dostanú, môžu ju rozbiť a celý systém ľahko vyradiť z prevádzky,“ vysvetľuje Daniel Gregor, prečo by pri dverách mali zostávať iba klávesnice, zatiaľ čo ústredne je dobré skryť napríklad do šatníka, alebo kľudne do spálne.

5. Nepodceňujte staré dobré stále opakované!
Nasledujúce pravidlá poznáme všetci naspamäť, ale aj tak je dobré si ich zopakovať. Tak teda: Pred odchodom skontrolujte, či ste zatvorili všetky okná. Dohodnite sa so susedmi, že vám budú pravidelne vyberať schránku. Ak máte doma snímač na svetlo, nastavte ho tak, aby sa občas večer v niektorých miestnostiach svietilo. A samozrejme, nepíšte o tom, že sa chystáte preč na sociálne siete!Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Ako zaradiť tekutiny do detsk…

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie...

Prev Next