štvrtok, 19 november 2015 11:14

Stratil som kľúče – čo mám robiť?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Stratil som kľúče – čo mám robiť? Foto: zadávateľ článku

Nenájde sa snáď nikto, komu by sa to ešte nestalo – šmátranie vo vreckách a kabelkách je márne, dvere sú zamknuté a vaše kľúče sú niekde v nenávratne. Ako sa zariadiť, keď stratíme kľúče od domu, alebo bytu? Šesť rýchlych rád ako postupovať pri strate kľúčov.

Stručné rady sme pripravili v spolupráci s Danielom Gregorom zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába bezpečnostné zámky pod známou značkou FAB.

 1, Nepodliehajte panike

Dvere, ktoré vám z nenazdania prestali hovoriť „pane“ sú nepríjemnou záležitosťou a iste si vyslúžia nie jeden šťavnatý komentár, ale nie je potrebné hneď prepadať panike a hľadať zámočníka. Je možné, že kľúče sú jednoducho len niekde zabudnuté, skrývajú sa v temných kútoch kabeliek, alebo sa povaľujú tam, kde ste ich naposledy odložili. Skúste sa porozhliadnuť po miestach, kde ste kľúče mohli odložiť, prípadne si skúste spomenúť, kedy ste ich mali naposledy v ruke.

2, Možno ich našiel niekto iný...

Pokiaľ všetko hľadanie zlyhá, ešte stále je možné sa spoľahnúť na ľudskú poctivosť. Skúste sa spýtať na oddelení strát a nálezov na príslušnom magistráte, alebo obecnom úrade. Pokiaľ ste cestovali hromadnou dopravou, informujte sa na stanici, alebo v sídle dopravcu. Ak ale ste aj tak presvedčení, že vaše kľúče niekto ukradol, neváhajte a nahláste to na najbližšej policajnej stanici.

3, Volajte zámočníka

Celkom iná situácia samozrejme nastane, pokiaľ neexistuje nádej, že vám dvere niekto otvorí – napríklad keď v byte žijete sami, alebo zvyšok vašej rodiny je niekde na dovolenke. A náhradné kľúče skrátka nie sú k dispozícii. „V takom prípade je potrebné kontaktovať zámočníctva, ich odborníci sú schopní otvoriť dvere aj tak, aby vložka zostala nepoškodená,“ tvrdí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.

4, Vymeňte vložku

Je to pokušenie, nechať všetko po starom a proste si nechať privyrobiť nový kľúč namiesto toho strateného. Taký postup je síce rýchlejší a podstatne lacnejší, ale rozhodne sa neodporúča. „V dnešnej dobe už existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako zneužiť, alebo rovno skopírovať kľúče od cudzích dverí,“ popisuje Daniel Gregor. „Dá sa povedať, že hneď ako pustíme kľúč na päť minút z ruky, môžeme sa sním rovno rozlúčiť,“ dodáva. Iste, šanca, že niekto váš kľúč zneužije nie je rovno sto percentná (obzvlášť ak na kľúčoch nebola menovka), ale tá možnosť tu je. Najbezpečnejšou alternatívou je teda privolať odborníka a nechať si vo dverách vymeniť cylindrickú vložku.

5, Aj prevencia je dôležitá

Pri výbere novej vložky do dvier je možné zohľadniť aj prevenciu. S tým správnym typom vložky sa dá totiž riziko neoprávneného vniknutia znížiť na minimum. Recept proti zneužitiu kľúčov sa volá bezpečnostná karta. „Táto karta sa dodáva spolu s novými bezpečnostnými vložkami, ktoré majú bezpečnostnú úroveň štyri, teda najvyššiu,“ vysvetľuje špecialista z ASSA ABLOY. „Bez predloženia tejto karty vám žiadny zámočník nemôže vytvoriť kópiu kľúča.“ Ide teda o viac ako o takmer dokonalé zabezpečenie proti neoprávnenému kopírovaniu. Zámky v triede 4 sú navyše pevné a odolné proti väčšine zlodejských trikov.

 

6, Dva zámky v jednom

Existuje ale spôsob, ako sa výmene kľúčov úplne vyhnúť. K tomu pomôžu takzvané zámky „2 v 1“, ktoré fungujú ako normálna cylindrická vložka, len s tým rozdielom, že sú k nim dve sady kľúčov. Pokiaľ z nejakého dôvodu (ako napríklad strata kľúča) potrebujete prestať využívať prvú sadu, stačí zámok jednoducho „prekódovať“ na sadu druhú. A to iba tým, že zastrčíte kľúč z druhej sady do vložky. Je jasné, že od okamihu prekódovania je predchádzajúca sada už každému úplne na nič. Prekódovanie je veľmi jednoduché a samozrejme rýchlejšie a lacnejšie ako výmena celej vložky.

Viac informácií a tipov nájdete na: http://www.fabsk.sk/

Naposledy zmenené štvrtok, 23 február 2017 11:56


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next